Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

13. decembris — Svētās Lūcijas diena 4

Svētās Lūcijas (Sankta Lucia) svētki ir sena zviedru tradīcija, kas nodēvēta itāļu mocekles vārdā. Lūcija mira Sirakūzās Sicīlijā kristiešu vajāšanu laikā 304. gadā.

Mūsdienu Zviedrijā Svētās Lūcijas naktī notiek jautras svinības. Šo svētku saknes meklējamas jau viduslaikos. Tolaik baznīcas gavēnis Adventes laikā nebija stingrs. Īstā gavēšana sākās pēc Lūcijas svētkiem, tāpēc šajā dienā tika ēsts un dzerts uz nebēdu. Saskaņā ar vēstures liecībām Lūcijas dienā līdz saullēktam brokastis ieturēja septiņas reizes. Uzreiz pēc tam sākās Ziemassvētku gavēnis. Mūsdienu versijā Svētās Lūcijas svētkus sāka svinēt tikai 20. gadsimtā — kopš 1927. gada.

Svētās Lūcijas svētki šodien, iespējams, ir viena no skaistākajām tradīcijām laikā pirms Jaunā gada. Šajā dienā katrā pilsētā un ciemā Lūcijas lomai izvēlas visskaistāko meiteni. Kad Lūcijas izvēlētas, sākas krāšņa procesija. Tērptas garās baltās kleitās, meitenes ar piecām iedegtām svecēm vainagos dodas gājienā pa pilsētas ielām. Viņas pavada jaunieši ar lāpām. Lūcija cienā visus ar kafiju un īpašām safrāna smalkmaizītēm, ko zviedri dēvē par ”Lussekatter”. Svētkus svin visi un visur: skolās, bērnudārzos, valsts iestādēs un uzņēmumos. Bērni paši apsveic savus kaimiņus. Šajā dienā bērnu grupiņas apmeklē slimnīcas un veco ļaužu pansionātus, dziedot Adventes un Ziemassvētku dziesmas. Repertuārā vienmēr ir iekļauta arī Lūcijas dziesma, kuras vārdi neapoliešu tautasdziesmai ”Santa Lucia” uzrakstīti Zviedrijā.
Svētās Lūcijas svētku galvenā ideja ir labdarība un atbalsts tuviniekiem un grūtībās nonākušajiem. Latvijā šogad šo dienu atzīmēs jau 12. reizi. Ikvienam no mums ir iespēja ne tikai izvēlēties savu Lūciju. Šajā dienā varam paraudzīties apkārt un palīdzēt tiem, kam tas patiešām ir vajadzīgs.

Uzziņa. Vārds ”Lūcija” cēlies no latīņu vārda ”lux” — ”gaisma”. Ar Svētās Lūcijas svētkiem saistās ticējums: ”Pēc Lūcijas svētkiem diena paliek garāka. Tas radās vēl Jūlija kalendāra laikā, saskaņā ar kuru 13. decembris bija ziemas saulgriežu diena. Pēc gregoriāņu reformas 1582. gadā īsākā diena iegadījās 21. decembrī. Līdz ar to tautas ticējums vairs neatbilda īstenībai un tika pārveidots: ”Pēc Lūcijas svētkiem diena paliek par vistas nagu garāka.”

Leģenda.
Svētā Lūcija bijusi apveltīta skaistām acīm, kuras apbūra kādu jaunu puisi. Lai viņš nekristu kārdinājumā, meitene izgrieza sev acis un aizsūtīja puisim. Ar šo leģendu skaidrojams fakts, ka romāņu un ģermāņu valstīs Svēto Lūciju uzskatīja par gaismas aizbildni un aklo dziedinātāju.

Fakts.
Viena no pirmajām Latvijas Svētās Lūcijas titula ieguvējām bija Ilze Dobele. Šobrīd viņa vada ziņu raidījumus televīzijas kanālā LNT.

Komentāri 4

LUCIJA

mani sauc arī Lūcija un par šo rakstu esu izbrīnīta, par leģendām. :)

pirms 7 gadiem, 2012.02.04 16:07

ewa

rakstu sacereejumu konkursam. cerams ka tik6u nakajamaa kartaaa.

pirms 6 gadiem, 2012.12.06 20:43

Lietotāju raksti