Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bezatbildīgā Saeima 14

Latvijā notika referendums par labojumiem Satversmē. 608 tūkstoši pilsoņu apstiprināja savu atbalstu iecerētajām izmaiņām. Ap 900 tūkstošu uz vēlēšanu iecirkņiem neaizgāja, palika, klusu ciešot. Klusuciešana nozīmēja piekrišanu. Piekrišanu kam? Pašreizējam iedzīvotāju dzīves līmenim? Valsts ekonomikas attīstībai? Jaunu zobenu pirkšanai, lai par vairākiem tūkstošiem latu izgreznotu mūsu virsniekus? Bruņoto spēku papildināšanai ar kavalērijas goda eskadronu par vairākiem simtiem tūkstošu latu? Greznu, pompozu ēku būvēšanai Rīgā par daudziem simtiem miljonu latu? Augstāko valstsvīru neierobežotai visatļautībai?

900 tūkstošu pilsoņu klusējot piekrīt, ka valstī attiecības starp varu un sabiedrību nepilnveidojas, paliek tādā pašā līmenī, kādā Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis bija spiests apturēt Saeimas darbību un nodibināt prezidentālo diktatūru.

1922. gadā pieņemtā Latvijas Satversme, kas ar nelieliem papildinājumiem un labojumiem ir spēkā joprojām, nosaka demokrātisku valsts iekārtu. Diemžēl sabiedrība, tajā skaitā arī valstsvīri, ar vārdu ”demokrātija” saprot, pirmkārt un galvenokārt, savas tiesības. Otrkārt, kā nenovēršamu nastu pie tiesībām, arī nedaudz pienākumu. Un pilnīgi ignorē trešo, varbūt visnozīmīgāko, demokrātijas izpausmi — atbildību. Bet normālas un saskanīgas attiecības sabiedrībā var valdīt tikai tad, ja balstās uz pamatnosacījumiem: pienākumiem, tiesībām un atbildību.

Nodibinot darba attiecības starp darba devēju un darba ņēmēju, darba devējs ņēmējam dod: pirmkārt, konkrētus pienākumus, otrkārt, darba sekmīgai veikšanai nepieciešamās tiesības un, treškārt, nosaka atbildību par darba rezultātiem un arī par to, ja darba ņēmējs pamanās darba devējam nodarīt materiālus zaudējumus.

Valsts mērogā darba ņēmēji ir Saeimas 100 deputātu, darba devēja — tauta. Tā Saeimai uztic pienākumus. Satversme un Kārtības rullis paredz Saeimas tiesības. Ja 2. augustā būtu apstiprināta Saeimas atbildība saviem vēlētājiem, veidotos pilnvērtīgas un līdzsvarotas attiecības starp tautu un varu. Saeima palika tikai ar pienākumiem un pašas sev noteiktajām tiesībām, bez Satversmes grozījumu projektā iestrādātās atbildības. Bezatbildīga Saeima… Cik ilgi vēl?

Komentāri 14

Juris

Ko tur runāt vai domāt. Nervu tam visam nepietiek. Ārprāts uz katra soļa un pilnīgā patvaļa. Bet jūtas droši, jo laikam ir stingrā pārliecībā, ka "piektais" gads neatgriezīsies.
Tā būtība ir tāda, ka ir pienākumi un atbildība. Lai varētu realizēt pienākumus un atbildību ir nepieciešamas tiesības. Redzam ,ka galvenokārt figurē tikai tiesības. Ja runā par darba došanu un ņemšanu, tad redziet, ka Saeimā neeksistē Darba likums. Saeima tiek ievēlēta uz noteiktu laiku. Tas nozīmē, ka ir terminētais darba līgums, ja pieņemam, ka deputāti strādā. Kad termiņš beidzas, tad darbinieks no darba aiziet. Protams, ja darba līgums netiek pagarināts. Mūsu Saeimas deputātiem, kad beidzas viņu pilnvaru ( terminētā darba līguma) laiks, izmaksā lielu lielās kompensācijas. Kāpēc? Vai tad viņi tika atlaisti no darba pirms termiņa? Vai tad notika štatu samazināšana? Vai ir kāds deputāts, kurš piespiedu kārtā ir iecelts amatā, kuram ir terminētais darba līguma laiks? Ja piespiedu kārtā, un viņš bijis spiests pamest labi atalgotu amatu, tad, beidzoties deputāta laikam, būtu saprotama kompensācijas izmaksāšana. Bet patiesībā, taču, ir pilnīgi savādāk, jo uz deputātu vietu raujās tā, ka ne kauna, ne goda. Agrāk, vecajos un sliktajos laikos, vismaz goda pēc, pieklājīgi ne vienu vien reizi attiecās no amata, lai gan pat ļoti gribēja. Tad ļāvās pierunāt. Bet tagad - pats uzprasās. Ja neņems tad gandrīz gatavs tiesāties. Vājprāts! Nu ko tad var gribēt, ja viss ir šādā veidā uzbūvēts?

pirms 11 gadiem, 2008.08.13 18:50

yoske

10 procentu sataisītu [sūdus] ,ko vajadzētu izstrēbt pārējiem 90 procentiem-nava prāta darbs ,labi ,ka viss beidzās ,kā beidzās .Caurkritušie politiķi tautu neizmantos ,kā aunu baru .Autoram iesaku izgriezt žults pūsli ,būs saulaināks skats uz dzīvi .

pirms 11 gadiem, 2008.08.13 23:53

Godīgi

Piekrītu, ka šim saeimas sastāvam jāaiziet. bet, kā teica G. Ulmanis, visam šim sastāvam nav ko līst atpakaļ tikai pārgrupējoties! šiem valdībā nav ko meklēt. Lai nāk jaunie, tīrie, nekorumpētie, tie, kuri nav ne stipendiāti, ne kā savādāk ar visuvarenajiem saistīti. Viens jautājums - vai valsti vadīt jaunajiem prāta pietiks? Viena lieta ir teorētiskās augstskolu zināšanas ekonomikā, finansēs iekš un ārpolitikā. Pavisam kas cits ir reālā prakse....

pirms 11 gadiem, 2008.08.14 19:36

Baba Maņa

Beidziet nu gudri te runāt...Tautas viedokli tāpat nekad neviens nav ņēmis prātā...Viss notiek tad un tā,kā uz to brīdi kādam ir vajadzīgs un tā mana balss vai nebalss nu neko nemainīs...kāds teiks,ka ar tādu vienaldzību dzīvot nevar.Piekrītu! Bet ja redzi,ka pēc katras saeimas ievēlēšanas nekas nemainās,kad televīzijā un presē atskan jauni paziņojumi ka kārtējais deputātiņš uzcēlis māju kādā vietā kur mirstīgais pat iedomāties nevar,vai aizsūtijis bērnu uz ārzemēm mācīties...u.t.t,tad gluži negribot nolaižas rokas...Latvieši ir pacietīgi...

pirms 11 gadiem, 2008.08.15 09:40

Vaņa

Nu redzi, Baba Maņa, tāpēc jau nekustam no vietas, ka līdzīgi Tev, tikai pavaimanājam - cik citiem labi, bet mums slikti.... Ko tad ierosini?

pirms 11 gadiem, 2008.08.15 15:10

Baba Maņa

Oi,Vaņa...mīļais...pat nezinu...Bet saki man lūdzu kur pašlaik ir tie lielie 1991.gada Rīgas sargi? Kādi 50% jau ir pensijā un knapi velk galus kopā.Puse no atlikušajiem ir jau sen vai nu ārzemēs vai nu kuļās tepat kā jau nu kurš...Nu bet atlikušie 25%,kuri prata nevis bļaustīties,bet izmantot juku laikus,jau sen ir sarausuši sev vajadzīgo mantību...Kāda tur Saeima...Liecies mierā,Vaņa! Ejam labāk uz soliņa pasēdēt,kādu semočku pagrauzt...Mož ko i vairāk sarunāsim;)

pirms 11 gadiem, 2008.08.15 18:37

Līdaka

Babai Maņai ir taisnība. Goda un dvēseles tīrības dēļ es arī gāju un balsoju, lai gan pilnīgi un galīgi apzinājos, ka nesanāks vajadzīgais skaits. Cilvēka dzīves nemaz nepietiek, lai tik ietu balsotu un balsotu. Ja būtu tā, ka balsojumam ir nozīme uzreiz,t.i., Saeima tiek atlaista, aktīvākie deputāti, kas balsojuši par acīmredzamām dumībām, tiek paņemti jau tonakt un ielikti akmeņlauztuvēs vai kūdras purvos, tad tauta ietu un balsotu. Citādi - šādiem balsojumiem, kad jābalso un jābalso, un vēlreiz jābalso, cilvēki neredz ne galu, ne malu. Tāpēc arī neiet uz balsošanu.

pirms 11 gadiem, 2008.08.15 18:40

Atkal es, Vaņa

Vai mēs tomēr nevaimanājam par daudz? man šorīt patika raidījums pa Latvijas radio I - raidījuma vadītājs Ansis Bogustovs ierosināja nodibināt vaimanu dienu, kurā visi vienojas vienā vaimanu korī, izvaimanājas par visu, kas sāp un " miers mājās" . Var turpināt strādāt un dzīvot uz priekšu. Pārāk daudz laika un spēka paņem mūžīgā gaušanās!
Starp citu, referenduma dienā novēroju, ka mūsu trūcīgā latviešu tauta uz vēlēšaanu iecirkni masveidā devās itin labās mašīnītēs, kurās ielējuši velnišķīgi dārgo benzīnu....
bet par semušku pagraušanu varētu padomāt! Pie viena arī par ļubvestību pavarkot....

pirms 11 gadiem, 2008.08.16 20:22

Baba Maņa

Nu re nu Vaņečka...ņav ko to politiku cilāt...par gaišām lietām jādomā...citas lietas jācilā;)

pirms 11 gadiem, 2008.08.17 11:42

marika

ja nav ko teikt un rakstīt, tad nerakstiet.Kaut vārdu būtu pateikuši par Jura un Līdakas komentāriem,kas nav tikai glupā sarakstīšanās kā jums abiem pēc principa,kad viens saka,ka tu esi glups,bet otrs saka ,ka tu pats esi glups.

pirms 11 gadiem, 2008.08.18 16:51

marika babai maņai un vaņam

aizmirsu uzreiz pierakstīt,ka tas ieperiekšējais teksts ir rakstīts jums abiem un arī citiem,kas laikam nemaz komentārus nelasa un nekomentē,bet gvelž tikai savu.

pirms 11 gadiem, 2008.08.18 16:54

hugo

piekrītu yoske,jo arī es gāju un balsoju pret-šo saeimu ir par vēlu izformēt(tam vajadzīgais laiks ir apm.9 mēn.),bet turpmāk 10% vēlētāju jau nebūs tiesīgi gāzt valdību.Manuprāt,lielākā daļa vēlētāju pat neizprata par ko balso,jo balsoja pret šo valdību...

pirms 11 gadiem, 2008.08.18 17:29

Atkal Vaņa

Marika! Esi gan tu asinskāra un arī neiecietīga pret citu viedokļiem. Ja es, piemēram, esmu nolēmis vairs lietussardziņu nevicināt, bet domāt par citu risinājumu ( uz to arī Babu Maņu rosināt) tad nevajag uzreiz meklēt glupos...

pirms 11 gadiem, 2008.08.18 18:32

777

Un kas nāktu tagadējo deputātu vietā? Balsot par ko - atlaist Saeimu un atkal savēlēt tos pašus vēžus tikai citās kulēs?
Saeimas vēlēšanas pierāda ka galvenais ir lozungi un tad jau tauta atkal balsos par tiem pašiem nīstajiem varasvīriem, un tie jau nu atpakaļ visur ievilks savus vecos korišus. Tādā veidā šinī valstī nekas nemainās un nemainīsies.
Es savu laiku netērēju ne šim pasākumam, ne Saeimas vēlēšanām.
Paši vien esam aunu bars un to tik vien mākam kā pēc komandas nobalsot un pēc tam vaimanāt par grūto dzīvi.

pirms 11 gadiem, 2008.08.19 14:29

Lietotāju raksti