Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Paliek bez iekopta dārza 5

Pēc “Nokalnu” zemes īpašnieka Neila Daniela Gillespie Dženinga paziņojuma par sava īpašuma labiekārtošanu Aizkraukles pilsētā notika uz viņa zemes iestrādāto mazdārziņu lietotāju sapulce.

Ar viņiem tikās Aizkraukles novada domes pārstāvji. Sapulces dalībnieki gaidīja ierodamies arī zemes īpašnieka pilnvarotās personas, taču viņas neieradās, tāpēc aizkrauklieši, domājot par saviem dārziņiem, satraucās ne pa jokam.

Dome palīdzēs

Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Vilnis Plūme sanākušos informēja, ka domei ir iespēja daļu pašvaldības zemes atvēlēt mazdārziņu ierīkošanai tiem cilvēkiem, kuri, zaudējot iekopto dārzu, tomēr vēlas zemi apstrādāt arī turpmāk. Viņš arī aicināja interesentus uzrakstīt iesniegumu zemes ierādīšanai citā vietā.

Dome cer vienoties ar “Nokalnu” īpašnieku, lai aizkraukliešiem ļautu dārzus apsaimniekot vēl vienu sezonu. Jauno vietu dārziem domes vadītājs solīja izvēlēties pēc iespējas tuvāk pilsētai, kā arī zemi apart un pirmajā sezonā palīdzēt tos labiekārtot, ja būs vajadzīga tehnika.

Pēc sapulces vairāki dārza zaudētāji iesniegumu arī uzrakstīja, taču daudzi vēl  svārstās, jo apzinās, ka jaunu dārzu iekārtot vairs nebūs ne laika, ne spēka. Un šie cilvēki ir sarūgtināti visvairāk.

Citu vairs nevajadzēs

Kāda kundze, kurai dārzs “Nokalnos” ir jau vairāk nekā divdesmit gadu, ar asarām atzina, ka tas viņai ir labākā atpūtas vieta.

— Dārzu iekopām abi ar vīru, taču nu esmu viena, tāpēc varu tikai priecāties par labi ražojošajām ābelēm un ogulājiem, arī siltumnīcā viss izaug. Spēks iet mazumā, taču katrs koks un puķes priecē sirdi. Lai cik grūti un dārzā, pa zemīti rušinoties, arī nogurstu, tomēr prieks par izaudzēto ir kā veselības eliksīrs. Tagad dārzs man tuvu mājām, bet, ja jaunā zeme būs kaut pāris kilometru tālāk, es vairs  nevarēšu izstaigāt, kur nu vēl atkal stādīt. Es vairs nepiedzīvošu jauno ābelīšu ražu, jo man jau pāri septiņdesmit. Sirds sāp arī atmiņu dēļ,  kuras saistītas ar dārzu, jūtos tā, it kā būtu jāzaudē daļa ģimenes, — sacīja sarūgtinātā kundze. Viņa iesniegumu jaunam zemesgabalam nerakstīšot, jo apzinoties, ka nespēšot to apstrādāt.

Iesniegumu uzraksta

Savukārt pensionāre Angelina Vucāne iesniegumu uzrakstījusi, taču arī ir ļoti  sarūgtināta par 1977. gada rudenī saņemtā zemesgabala, kurā tagad ienākas viss, ko vien labi koptā dārzā var izaudzēt, zaudēšanu.

— Tajā gadā zemi dalīja “Lauktehnikā” strādājošajiem. Mēs ar vīru arī pieteicāmies un zemi labi iekopām. Mūsu dārza apkārtnē ir ierīkots vairāk nekā 20 pagrabu, arī siltumnīcas, un uzcelti mazi namiņi. Kad zemei pieteicās īpašnieks, dome no zemes pirmpirkuma tiesībām atteicās, bet zemes īpašnieki mainījās viens pēc otra. Mēs to pat īsti nezinājām. 2002. gadā es un daudzi citi vēl samaksājām saimnieka prasīto naudu par zemes nomu. Diemžēl mūs neviens neinformēja, ka zemei atkal cits saimnieks.

Iesniegumu jaunam zemesgabalam uzrakstīju, taču, ja tas būs tālu, būs problēmas ar nokļūšanu un dārza iekopšanu. Žēl, ka skaista un sakopta vieta varbūt stāvēs atmatā un daudzu stādītie ražojošie augļukoki nevienam nebūs vajadzīgi, — teic Vucānes kundze. Taču viņa saprot, ka zemes īpašniekam ir juridiskas tiesības ar savu īpašumu rīkoties, kā viņš vēlas.

Zeme ir “Aizpurvēs”

Par to, kur dome plāno ierādīt zemi jaunajiem mazdārziņiem, “Staburagu” informē domes izpilddirektors Einārs Zēbergs:

— Pašvaldībai pieder nekustamais īpašums “Aizpurves”, kurš ir abpus Aizkraukles attīrīšanas iekārtām, Daugavas tuvumā. Tur ir zeme un arī daudzi pamesti dārziņi, tāpēc tos varēs izmantot bez zemes palikušie “Nokalnu” īpašuma izmantotāji. “Aizpurves” gan ir tālāk no pilsētas, taču tur zeme pieder pašvaldībai, tāpēc tās izmantotāji varēs nebaidīties, ka reiz atkal paliks bez dārza.

Patlaban esam saņēmuši vairāk nekā 20 aizkraukliešu iesniegumu ierādīt zemi jauna mazdārziņa ierīkošanai.

                                                                ***

Cik ilgi tagadējie “Nokalnu” zemes apsaimniekotāji mazdārziņus varēs izmantot? “Staburags” sazinājās ar “Nokalnu” zemes īpašnieka Neila Daniela Gillespie Dženinga pilnvaroto Latvijā Elīnu Tihomirovu. Viņa informēja, ka zemes īpašnieks drīzumā sazināsies ar Aizkraukles novada domes vadību un vienosies par zemes izmantošanu.

Komentāri 5

komentārs

dargie tautiesi,kurs gan shim misteram Neilam Danielam Gillespijam Dženingam pardeva latviesu zemiiti? vai tik tas nebij kautkads latvietis, antons? es nevaru laaga atcereties...

pirms 11 gadiem, 2008.04.19 00:04

komentārs2

P.S. Varbut pieslegt KNABU? Buutu ko parakt bijusas PILSETAS DOMES pagalma...

pirms 11 gadiem, 2008.04.19 00:06

yoske

Vucāniem un Gutāniem ,kaut kur Latgalītē zemīte noteikti bija ,kur likāt ...Nokalnos izvesto-išauto zemīti kašņājāt ,pietiek-sociālisms ja sen beidzies-visssssss.

pirms 11 gadiem, 2008.04.19 00:31

Kapitaalisma patriots

Peec sociaalisma beigaam vajadzeeja zemi nopirkt, ja jau tik loti gribeejaas pa to rusinaaties. Neticu, ka pasreiz raudosaas pensionaares nepzinaajaas to, ka iekopusas mazdaarzinus uz kaadreiz konfisceetas zemes un ka zemei atradiisies iipasnieks. Nav ko dziivot sociaalisma atminaas.

pirms 11 gadiem, 2008.04.21 12:29

kārtīga baure

Nav ko raudāt! Lai trenējas, kad Neilam Danielam Gillespijam Dženingam pēc pāris mēn.atvērsies kāda ražotne, varēs turpināt rakt vai citādi ražot.

pirms 11 gadiem, 2008.04.23 17:36

Lietotāju raksti