Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

2. jūlijā Klintaines pagastā Pļaviņu novada svētki 1

2. jūlijā Pļaviņu novada svētki notiks Klintaines pagastā. Viens no notikumiem būs starpnovadu folkloras kopu sadziedāšanās „Dziesmas viļņo Daugavā” Oliņkalna estrādē plkst. 12.

Oliņkalns, kuru tagad skauj Daugavas viļņi, ir lielākais un varenākais pilskalns Latvijā - dabas piemineklis, kam uzslāņojusies vēsture un kultūra, sagūlušas gadsimtos zudušās lietas, tāpēc tas glabā apslēptu vēsturi. Gan Latvijas brīvvalsts, gan okupācijas laikos Oliņkalns bijis pastaigu, atpūtas un dažādu sabiedrisku pasākumu norises vieta, kura estrādē notika arī Pļaviņu novada Dziesmusvētki, kas pulcēja vairākus tūkstošus skatītāju un dalībnieku. Šobrīd Oliņkalns ir neliela, kokiem apaugusi sala Daugavas vidū iepretim Stukmaņiem, uz tās vēl saglabājusies estrāde, kurā dziesma pēdējo reizi skanēja 1962. gadā. Pagājušajā gada augustā Oliņkalnu ieskandināja jauniešu koris „Balsis” diriģenta Inta Teterovska vadībā.

Koncertā „Dziesma viļņo Daugavā” piedalīsies folkloras kopas „Āre” (Pļaviņas), „Urgas” (Koknese), „Pulgosnieši” (Ērgļi), „Artava” (Ogre), folkloras kapela „Karikste” (Aizkraukle), Jonavas kultūras centra folkloras kopa „Laduta” (Lietuva), dūdas spēlēs Tālis Karlsons, Edgars Žīgurs, Rasa Roze, Adele Grunte.

Koncerta apmeklētāju pārcelšanās uz Oliņkalnu notiks plkst. 11.30 no atpūtas vietas „Labais Krasts”, jāseko norādēm uz Rīgas— Daugavpils šosejas. Lai nokļūtu līdz pārcelšanās vietai, kursēs arī autobuss maršrutā Gostiņi (plkst. 11.00)—Pļaviņu dzelzceļa stacija (plkst. 11.15)— Klintaine „Labais Krasts”. Uz šo pasākumu ieteicams doties ērtos apavos un līdzi ņemt sedziņu sēdēšanai.

Plkst. 15.00 laukumā pie Klintaines pagasta pārvaldes „Kūlīši” notiks spēkavīru paraugdemostrējumu šovs ar Latvijas spēkavīriem  Agri Kazeļņiku, Ivaru Kazeļņiku, Arti Plivdu un Aivaru Šmauksteli. Savu spēku izmēģināt varēs gan bērni, gan pieaugušie.

2. jūlijs senlatviešu tradīcijās ir Laidenes diena (Vasaras Māras diena). Diena, kad Saule sāk nolaisties zemāk, kā arī diena, līdz kurai turpinās ziedu laiks. Savukārt vecāka gada gājuma ļaudis atminas, ka arī šajā dienā senāk tikuši kurināti ugunskuri. Vienlaikus tā bijusi arī diena, kad puiši bildināja iecerētās līgavas, lai, jau rudenim iestājoties, varētu precēties. Šī diena raksturīga ne vien ar cerēšanos, bet arī zīlēšanu, tāpēc pasākuma laikā varēs ielūkoties nākotnē, būs iespēja vizināties ar zirgiem, baudīt īpašo Stukmaņu pļavu Spēka zupu un iepazīt motokluba “Red Devils” spēkratus.

Plkst. 19.00 Klintaines pagasta estrādē sāksies svētku koncerts „Līksmot gāju Stukmaņos”. Koncertā piedalīsies Pļaviņu novada kultūras centra amatiermākslas kolektīvi — pirmsskolas vecuma bērnu tautas deju kolektīvs, vidējās paaudzes deju kolektīvs „Vidupe”, jauniešu deju kolektīvs „Daugaviņa”, sieviešu koris „Loreleja”, Klintaines pagasta sieviešu vokālais ansamblis „Dzirnas”, Vietalvas pagasta sieviešu vokālais ansamblis „Zīle”, Aiviekstes pagasta senioru vokālais ansamblis „Ābeļziedi”.

Pēc koncerta plkst. 22.00 zaļumballe ar grupu „Zvaigžņu lietus”.


Komentāri 1

janisivars

1959. gadā, Ēvalda Mugureviča vadībā, uzsāka arheoloģiskās izpētes darbus Oliņkalnā. Lai netraucētu jaunās estrādes celtniecības darbus, arheoloģisko izpēti sāka estrādes estrādes laukumā. Jaunajā Oliņkalna estrādē pirmie koncerti un teātra izrādes notiek 1961. gadā.
Pļaviņu HES celtniecības laikā tik veiktas vairākas izmaiņas projektā, tai skaitā arī HES ūdens līmeņa uzstādījums tiek paaugstināts no 62. m virs 0 atzīmes, līdz 72. m. Tas ir izskaidrojums, kāpēc Oliņkalna estrādes mūžs ir tik īss.
Oliņkalna estrādē dziesma pēdējo reizi nav skanējusi 1962. gadā. Jēkabpils zonālajā arhīvā atrodami protokoli, kuros apstiprināta organizācijas komiteja gatavojoties Oliņkalna Dziesmu svētkiem 1963. gadā. - Jēkabpils rajona DDP izpildu komitejas 1963.gada 27.marta lēmums Nr.49
"Par kultūras nodaļas padomes apstiprināšanu un dziesmu un deju svētku
sarīkošanu" kopija.Pamatojums: 510.f., 1.apr., 185.lieta. 173.-175.lp.
1965. gadā, viens no pēdējiem, oficiāli reģistrētajiem pasākumiem, ir TDA "Sakta" koncerts, kuras pavadošo orķestri un koklētāju ansambli diriģē visiem pazīstamais diriģents Edgars Račevskis. Koncertā piedalās arī soliste Gaida Nartiša.
Pirmajos gados, pēc applūdināšanas, Oliņkalnā notiek sadziedāšanās, kuras rīko vietējie Klintaines un Pļaviņu entuziasti, bet jau bez oficiālu valsts iestāžu sankcionēšanas. Šajos pasākumos piedalās TDA "Daugaviņa" dejotāji un pavadošā ansambļa dziedātājas, Pļaviņu kora dziedātāji. Bijusī TDA "Daugaviņa" pavadošā ansambļa dziedātāja un vēlāk arī dejotāja Klinta Grauziņa atceras: " Uz Oliņkalnu cēlāmies ar laivu un dziedājām "Cel mani pār pār Daugavu". "
Pagājušā gada koncertā Ints Teterovskis klausītājiem pastāstīja, ka 1962 gads nav uzskatāms par pēdējo koncertu Oliņkalnā.
Tas, kas ir nodrukāts, tas paliek. Un šie vārdi ir jāatceras tiem, kuri Laikrakstiem nodod informāciju drukāšanai.
Jānis Ivars Padedzis

pirms 2 gadiem, 2016.07.02 08:44

Novadu ziņas