Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizkrauklē aizdomas par leģionāru slimību 3

Aizkraukles novada pašvaldība šonedēļ saņēmusi pirmos signālus par iespējamu leģionāru slimības inficēšanās gadījumu kādā no Aizkraukles pilsētas daudzdzīvokļu namiem. Balstoties uz iegūto neoficiālo informāciju, Aizkraukles novada pašvaldība un iesaistītie uzņēmumi ir sākuši jau profilaktiskos pasākumus šīs slimības izraisošās baktērijas likvidēšanā. Vienlaikus pašvaldība gaida oficiālu informāciju un ieteikumus no šo slimību uzraugošajiem dienestiem, lai plašāk un veiksmīgāk varētu pasargāt sava novada iedzīvotājus šajā situācijā.

1.martā Aizkraukles novada pašvaldības uzņēmuma "Lauma A"  pārstāvis tika uzaicināts piedalīties ūdens paraugu noņemšanā Aizkraukles pilsētas daudzdzīvokļu mājā Lāčplēša ielā 9, jo pastāvēja aizdomas, ka šajā mājā mītošs bērns ir ieguvis leģionelozes infekciju.

Šodien, 10.martā, Aizkraukles novada pašvaldībā pēc domes priekšsēdētāja Leona Līduma iniciatīvas ieradās saslimušā mazuļa ģimenes pārstāvji un apliecināja, ka tik tiešām aizdomas par šo slimību pastāv, taču joprojām gan ģimene, gan pašvaldība un tās uzņēmumi “Lauma A”, “Aizkraukles ūdens” un “Aizkraukles siltums” no Slimību profilakses un kontroles centra nav saņēmuši nekādu oficiālu vēstuli par analīžu rezultātiem.

Pēc tikšanās ar sasirgušā bērna ģimeni Aizkraukles novada pašvaldība sazinājās ar Slimību kontroles un profilakses centra pārstāvjiem, kuri apliecināja, ka oficiāla vēstule ir tapusi, šodien parakstīta un izsūtīta, līdz ar to līdz oficiālās informācijas saņemšanai Aizkraukles novadā iesaistītās iestādes un adresāti oficiāli nedrīkst rīkoties.

Tomēr balstoties uz aizdomām par šīs infekcijas klātesamību, Aizkraukles novada uzņēmumi jau sākuši rīkoties. Veikti profilaktiski pasākumi Aizkraukles novada ūdensapgādes tīklā, lai iznīdētu leģionelozes izraisošās baktērijas, proti, naktī no ceturtdienas uz piektdienu jau ir Aizkraukles novada ūdensvados paaugstināta ūdens temperatūra līdz līmenim, pie kuras šī baktērija iznīkst. 

Balstoties uz Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumiem, Aizkraukles novada pašvaldība informē iedzīvotājus par šīs slimības cēloņiem, simptomiem, ārstēšanos un profilaktiskajiem pasākumiem.

Leģioneloze jeb Leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis).

Leģionelozei ir divas klīniskās formas – smagākā ir pneimonija un vieglāka, ko sauc par Pontiaka drudzi. Abu klīnisko formu sākotnējie simptomi ir apetītes trūkums, sāpes muskuļos un galvassāpes.

Leģionelozes inkubācijas periods ir 2 - 10 dienas (visbiežāk – 7 dienas).
 
Simptomi
 Slimībai raksturīgs:
    straujš sākums;
    temperatūras paaugstināšanās līdz 39 – 40,5 grādiem;
    novēro vispārējas intoksikācijas pazīmes, sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus, pneimoniju, sirds un nieru darbības traucējumus, caureju.

Minēto saslimšanas simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties vērsieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta. Ārstēšanās visbiežāk notiek stacionārā.

Ja slimība netiek ārstēta, letālo gadījumu skaits var sasniegt pat 39 procentus gadījumu.

Pontiaka drudzis ir slimības vieglākā forma bez pneimonijas, ar inkubācijas periodu 5 stundas līdz 3 dienas.  Neārstējot simptomi izzūd pēc 2 - 5 dienām.

Atgādinām, ka inficēšanās ar leģionelozi ir bīstama cilvēkiem ar jau eksistējošām saslimšanām – piemēram, respiratorām slimībām un kopumā novājinātu imūnsistēmu.

Ierosinātājs

Infekcijas avots ir baktēriju (leģionellu) saturošs ūdens. Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ar leģionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām.
 
Inficēšanās

Pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, t.sk. dušas un krāni, virpuļvannas vai baseini, turku pirtis un saunas, karstie avoti, gaisa mitrinātāji, gaisa kondicionētāju dzesēšanas iekārtas, dekoratīvās strūklakas u.c. Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks. Leģioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā!

Leģionellas var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās temperatūras robežās +20 grādu C līdz +45 grādu C un organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu u.c.) klātbūtnē.

Leģionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos.

Bioloģiskā aplikuma veidošanos uz ūdensvadu un ūdenstilpņu iekšējām virsmām veicina piesārņojums, neaizsniedzamas vietas, kuras nevar iztīrīt, ūdens stagnācija (zems spiediens, akli cauruļu gali vai piedēkļi, liels ūdens apjoms), negludas virsmas, karstā ūdens temperatūra zem +50  grādiem C, korozija u.c. faktori.
 
Profilakse
Lai izvairītos no inficēšanās dzīves vietā, karstā un aukstā ūdens sistēmās nepieciešams nodrošināt apstākļus, kas kavētu leģionellu savairošanos.

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapa  šeit:

Komentāri 3

monika18

Agri vai vēlu tam bija jānotiek, jo pa krānu karstā ūdens vietā pārsvarā saņēmu remdenu ūdeni.

pirms 2 gadiem, 2017.03.10 14:03

emmma

Baktērija iznīkst, kad ūdens temp.ir lielāka par +50°.

Karstā ūdens temperatūru mājoklī nosaka Ministru kabineta 1998.gada 21.jūlija noteikumi Nr.256 „Latvijas būvnormatīvs LBN 221-98 „Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija””. Šo noteikumu 18.punkts noteic, ka karstā ūdens temperatūrai ūdens izdales vietās jābūt ne zemākai par 55°C un ne augstākai par 70°C.

Rakstā ir minēts,ka " naktī no ceturtdienas uz piektdienu jau ir Aizkraukles novada ūdensvados paaugstināta ūdens temperatūra līdz līmenim, pie kuras šī baktērija iznīkst"(c)
Rodas jautājums, vai Aizkraukles siltums neievēro normatīvos aktus? Vai mēs varam būt droši par savu veselību paļaujoties uz kom.pak.sniedzēju godaprātu? Ja pēc MK not.ūdens t° jābūt ne mazākai par 55°,baktērija aiziet bojā pie 50+°, tad kā varēja rasties šāda situācija un kāpēc jāpaaugstina t°,ja tā pirmsākumā nedrīkstēja būt zemāka par MK noteikto.

pirms 2 gadiem, 2017.03.11 22:23

emmma

Piebilde- MK noteikumu 256 18.punkts(zaudējis spēku) aizvietots ar MK 332 18.punktu(spēkā esošs). Bet tas lietas būtību nemaina.

pirms 2 gadiem, 2017.03.12 19:54

Aizkraukles novadā