Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizkrauklē atklāj muzeja pastāvīgās ekspozīcijas "Padomju gadi" otro kārtu

16. novembrī  Aizkraukles pagasta kultūras namā tika atklāta Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja pastāvīgās ekspozīcijas "Padomju gadi" otrā kārta.

Pirms gada tika atklāta ekspozīcijas pirmā daļa. Atklājot ekspozīcijas otro kārtu, muzeja direktore Dzintra Cepure uzsvēra, ka tā nav padomju gadu slavināšana, bet padomju gadu sajūtu restaurēšana —  daļa cilvēku padomju gadus un tā laika cilvēkus noniecina, tomēr viņi bija tie, kas dzīvoja daudz grūtākos apstākļos nekā mūsdienu sabiedrība un par spīti tā laika grūtībām un problēmām audzināja bērnus — mūsu vecākus, vecvecākus, kopa, veidoja nacionālo apziņu, mūsu zemi.

Aizkraukles novada kultūras nama direktore Anta Teivāne piebila, ka ekspozīcija nav arī tā laika kariķējums, bet gan todienu realitātes atspoguļojums. “Muzeja darbiniekiem ir izdevies sasniegt savu mērķi, te var restaurēt tā laika sajūtas, atcerēties mūsu bērnību, laiku, kurā dzīvoja un strādāja mūsu vecāki,” sacīja Anta Teivāne, norādot, ka ne vienmēr piecdesmit gadu padomju laika periodu vajag noniecināt.

Ekspozīcijas centrālo daļu veido Pētera Stučkas laukums ar retro automašīnām. Atsevišķa telpa ir spēkstacijas būves eksponātiem, bibliotēkai, eksponāti liecina par kolhozu un  izsūtījumu laiku, var apskatīt sociālistiskā reālisma gleznu galerijas, plakātus. Atsevišķa  telpa veltīta padomju laika izglītības sistēmai, cita — sportam un tūrismam, kultūras dzīvei, medicīnai, valsts drošības struktūrām.  Muzeja direktore sacīja, ka muzeja ekspozīcija  nekad nebūs pabeigta — arvien tā tiek papildināta ar jauniem eksponātiem. Tomēr lielākā darba daļa ir izdarīta.

Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons līdums atzina, ka ikvienam ir jāzina savas valsts vēsture, pret to jāizturas ar cieņu un tā jāsaglabā. “Te ir unikāla iespēja bērniem un jauniešiem redzēt to, par ko viņi lasa mācību grāmatās,” sacīja Aizkraukles mērs.

Ekspozīcijas atklāšanā piedalījās arī Aizkraukles pagasta sākumskolas audzēkņi un skolotājas. Viņi Latviju dzimšanas dienā sveica ar dziesmu, novēlot daudz laimes Latvijai. 

Muzeja ekspozīcijā ir apskatāma arī Andrejam Upītim veltītā izstāde “Divreiz rakstīta grāmata”.

Daļa sveicēju bija ieradušies ar padomju laika eksponātiem — muzejam tika dāvināts padomju laika fotoaparāts, tīkliņš, grāmatas, skolotāju kora dalībnieku salidojuma lakatiņš, šallīte un pat kārba ar ziepēm, kuras kādreiz varēja dabūt tikai par taloniem. Savukārt daža apmeklētāja ziedus bija ietinusi avīzē, kā tas tika darīts padomu laikos. 

Muzeja darbinieces, restaurējot tā laika sajūtas, svētku galdu bija servējušas ar ķilavmaizītēm.

Aizkraukles novadā