Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizkraukles muzejs atkārtoti saņēmis sertifikātu UNESCO programmā "Pasaules atmiņa"

Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs decembrī saņēma sertifikātu UNESCO programmā "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālā reģistra nominācijā "Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss" par papildinājumu 2013.gadā.

Ieskaitot papildinājumus, Latvijā patlaban ir tikai 43 vēstules uz bērza tāss, kuras glabājas astoņos Latvijas muzejos, tai skaitā Aizkrauklē.

Vēstules uz bērza tāss rakstītas Sibīrijā - ieslodzījuma vai spaidu darbu nometnēs un nometinājuma vietās. Tās laikā no 1941.gada līdz 1956.gadam saviem tuviniekiem sūtījuši represētie Latvijas un arī Lietuvas iedzīvotāji, kas bija arestēti par pretpadomju uzskatiem vai dalību pretošanās kustībā, izsūtīti par piederību zemniecībai, politiskajām partijām, par nevēlēšanos stāties kolhozā. Staļina kulta laikā represēti aptuveni 167 000 Latvijas iedzīvotāju, tai skaitā tūkstošiem mazgadīgu bērnu, un nometināti Sibīrijā.

Latvijas muzejos 2009.gadā nonākušas bija tikai 19 vēstules, ko rakstījis advokāts Kārlis Roberts Kalevics (1877-1945), Latvijas Centrālās padomes dalībnieks Voldemārs Mežaks (1914-1985), aizsargs Ernests Osvalds (?) Ķirķis (1915-?), zemniece Matilde Kaktiņa (1882-1956), latviešu skolotājs Aleksandrs Pelēcis (1920-1995) un lietuviešu skolotāja Gražina Gaidiene (1911-1989), zemnieka meita Elza Trumekalne (dz.1938), kā arī Rasma Kraukle un Gaida Eglīte (1927-2008).

24 vēstules uz bērza tāss, kas pieteiktas kā nominācijas "Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss" papildinājums 2013.gadā, ir rakstījuši pieci dažādi autori, no kuriem trīs jau ir 2009.gadā nominēto vēstuļu autoru vidū - aizsarga Fēliksa Kraukļa meita Rasma Kraukle, pretošanās kustības dalībnieks Voldemārs Mežaks un dzejnieks Aleksandrs Pelēcis. Šo autoru vēstules atklāj jaunas nianses viņu dzīves norisēs, plašāk raksturo viņu intelektuālo dzīvi un sapņus, atklāj attiecības ar tuviniekiem un draugiem Latvijā un arī ārzemēs.

Pirms sertifikāta saņemšanas tika parakstīts sadarbības līgums starp UNESCO Latvijas nacionālo komiteju un Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeju.

Aizkraukles novadā