Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Biržu (Lietuva) mērs prot latviski un sola sadarbību ar Latvijas pierobežas novadiem turpināt

Aizkraukli un Biržus (Lietuva) draudzība saista jau 10 gadu. Nesen, martā, notika  Lietuvas pašvaldības vadītāju vēlēšanas, un par Biržu mēru tika ievēlēts  Valdemārs Vaļkūns, kurš savus pienākumus sāka pildīt 14.aprīlī.  Kad Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons  Līdums kolēģiem Biržos jautājis, vai sadarbība neapsīks, saņēmis atbildi, ka tagad tā būs vēl labāka, jo Valdemārs Vaļkūns prot latviski.

 "Valdo" preču zīmes un SIA "Voldemārs" īpašnieks Valdemārs Vaļkūns ir dzimis Biržos 1959.gadā, taču 1975.gadā, vēl būdams 16 gadus vecs, ģimenes apstākļu dēļ pārcēlās dzīvot uz Rīgu, kur ieguva vidējo izglītību, bet vēlāk arī augstāko. 1993.gadā Valdemārs Vaļkūns izveidoja uzņēmumu "Voldemārs". Sākotnēji Valdemārs Vaļkūns bija Latvijas pilsonis, taču vēlāk, līdz ar vēlmi darboties dzimtā novada politikā, pieņēma Lietuvas pilsonību. 2007.gadā Valdemārs Vaļkūns tikai ievēlēts par Biržu domes deputātu, bet no 2008. līdz 2012.gadam Valdemārs Vaļkūns bija Lietuvas Seima deputāts no Biržu vienmandāta apgabala.

Valdemārs Vaļkūns ironizē, ka līdz ar savu politisko darbību viņš iepazīstina Latvijas draugus un kolēģus ar Lietuvas politikas pieredzi. "Latvijā daudz runā par to, ka pašvaldību vadītāji būtu jāievēl tiešās vēlēšanās, bet Lietuvā tas šogad jau ir noticis. Žēl, bet Latvijas medijos par to bija vien sausa informācija, nevis izpēte par to, kā kaimiņiem izdevies iedzīvināt šo ieceri. Un kad es biju Lietuvas Seima deputāts, daudzi Latvijā bija izbrīnīti par to, ka tikai pusi no Lietuvas parlamenta ievēl pēc politisko partiju sarakstiem tāpat kā Latvijā, savukārt otro pusi ievēl vienmandāta apgabalos, tādējādi satuvinot parlamentu ar vēlētājiem visos novados. Tā taču ir vērtīga pieredze! Taču Latvijā vairāk interesējas par tālu valstu, nevis kaimiņu pieredzi," novērojis Valdemārs Vaļkūns.

Pirmās tiešās pašvaldību vadītāju vēlēšanas Lietuvā notika vienlaicīgi ar pašvaldību vēlēšanām 1.martā. Vēlētājiem bija jābalso gan par vēlēšanu sarakstu, gan arī mēra kandidātiem. Gadījumā, ja neviens no mēra kandidātiem 1.kārtā neieguva 50% balsu, 15.martā tika noteikta 2.kārta, kurā piedalījies tie divi kandidāti, kuri 1.kārtā ieguva visvairāk balsu.

Valdemārs Vaļkūns kā mēra kandidāts 1.kārtā ieguva 34% balsu, bet iepriekšējā Biržu pašvaldības vadītāja Iruta Varziene saņēma 24% balsu. Savukārt 2.kārtā Valdemārs Vaļkūns ieguva 53%, bet Iruta Varziene 47%. Jāatzīmē arī tas, ka Biržu domē ir ievēlēti vēl 7 deputāti no Valdemāra Vaļkūna vadītās Lietuvas Republikāņu partijas. Biržu domē ir 25 deputāti, tai skaitā tiešās vēlēšanās ievēlētais mērs.

Valdemārs Vaļkūns ir pārliecināts par to, viņa ievēlēšanu par Biržu mēru veicinās Latvijas un Lietuvas pierobežas kontaktus. "Es plānoju ļoti aktīvi komunicēt ar pašvaldību vadītājiem pierobežā. Izmantošu savus biznesa un politiskos kontaktus, lai vēl vairāk tuvinātu Biržus ar Latviju. No tā iegūs gan Birži, gan Latvija!" stāsta Valdemārs Vaļkūns.

"Jau šobrīd ir ļoti veiksmīgi sadarbības piemēri. Biržu iedzīvotāji lido no Rīgas lidostas, brauc ar "Tallink" prāmi, iepērkas Rīgas lielveikalos, atpūšas Jūrmalā, bet ziemā slēpo Baldonē. Lauksaimnieki Rīgas tirgū pārdod savu ražu, savukārt Zemgalē tiek plaši tirgota "Biržu duona", "Biržu alus" un "Rinkuškiai alus" produkcija," uzskaita jaunievēlētais Biržu mērs.

Aizkraukles novadā