Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kāpēc Aizkrauklē smirdēja pēc kūtsmēsliem?

Nedēļas izskaņā “Staburags” saņēma vairākas aizkraukliešu sūdzības par spēcīgu smaku pilsētā. “Labdien! Vai varat kaut kur noskaidrot, kāpēc tik drausmīgi pilsētā smird pēc mēsliem? Vai tas ir normāli?”, “Vai tas ir normāli, ka to dara (izkliedē vircu — aut.) tādā laikā, kad tik stiprs vējš? Nav iespējams logus atvērt!”

Sestdien pārsvarā valdīja spēcīgs rietumu vējš, kas Aizkraukles pagasta zemnieku saimniecības “Palej­kalni” laukos izkliedēto šķidro kūtsmēslu smaku atnesa līdz pilsētai.
Silvija Miščenko, “Palejkalnu” saimniece, teic, ka noteikumus par šķidro mēslu izkliedēšanu nepārkāpj. Galvenie nosacījumi ir ievēroti — izkliedēšana nenotika svētdienā, nedz arī valsts noteiktā svētku dienā. Arī laika apstākļi bija piemēroti. Viņa piebilst, ka iedzīvotāji, īpaši tuvāk “Palejkalniem” dzīvojošie, kuri plāno kādas āra aktivitātes un kuriem varētu traucēt spēcīgā kūtsmēslu smaka, laikus — pāris dienu iepriekš — var brīdināt par šādu pasākumu norisi. “Palejkalni” attiecīgi varētu pielāgot savas darbības.
Mēslu izkliedēšanu uz lauka regulē Ministru kabineta noteikumi par piesārņojošas darbības izraisīto smaku noteikšanas metodēm, kā arī kārtība, kādā ierobežo šo smaku izplatīšanos.
Labas lauksaimniecības prakses nosacījumi paredz, ka, organizējot kūtsmēslu izkliedi, jāsamazina smaku radītais diskomforts. Kūtsmēslus izkliedē dienas gaišajā laikā, kad mazāk iespējams, ka cilvēki varētu būt mājās un ievērot vēja virzienu attiecībā uz kaimiņu mājām. Neveikt mēslojuma izkliedi uz augsnes, kad tā ir ūdens piesātināta, applūdusi, sasalusi, pārklāta ar sniegu. Neveikt mēslojuma izkliedi uz laukiem ar lielu slīpumu. Ap ūdenstilpēm, ūdenstecēm un meliorācijas novad­grāvjiem tiek atstāta 10 metrus plata buferjosla, kurā netiek izkliedēts mēslojums.
Kūtsmēslus izkliedē no 15. marta līdz 15. oktobrim.
Lai arī smakas nav gluži ikdienišķas Aizkraukles pusei, tomēr nevar noliegt, ka dzīvojam vietā, kur notiek intensīva lauksaimniecība un jābūt savstarpēji saprotošiem. Zemnieku darbošanās saistīta arī ar laikapstākļiem. Sausā un karstā laikā, kāds bija iepriekš, mēslus izkliedēt nevar. Tas nodarītu bojājumus veģetācijai.

Aizkraukles novadā