Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lapsas alā Aizkrauklē atrastie 11 kucēni gaida labus saimniekus

Aizkrauklē lielu rezonansi izraisīja ziņa par novārgušu, klaiņojošu suņu meiteni. Zinātājiem atsaucoties, tika noskaidrots saimnieks. Atklājās, ka kucei lapsas alā dzimuši kucēni. Aizkraukliete Ingūna Grandāne iesaistījās glābšanas procesā un tagad cer, ka ar sabiedrības atbalstu mazuļiem tiks sagādātas labas mājas. Taču šī stāsta galvenais vēstījums ir aicinājums cīnīties ar nekontrolētu dzīvnieku vairošanos.

Uzrāda deputāta apliecību
Stāsta galvenā varone — klaiņojošā suņu meitene — aizkrauklietei uzņēmējai Ingūnai Grandānei bija labi zināma. Kucīte bieži par pastaigas galamērķi izvēlējas viņai piederošo kafejnīcu “Panna” “IGA centrā”. Liktenīgajā dienā Ingūna ievēroja, ka suņu meitene izskatās gaužām slikti. “Sapratu, ka jārīkojas un jānoskaidro, no kurienes kucīte nāk. Viņa bija ļoti izkāmējusi. 

Sociālajā tīklā “Facebook” izplatījās ziņa, ka dzīvnieks nogādāts patversmē. Kompetentie darbinieki ātri saprata, ka viņa baro kucēnus un jānogādā atpakaļ pie tiem. Ingūna aptuveni zināja, kur dzīvo suņa saimnieks. “Mēs, trīs sievietes, tumsā braucām pie cilvēka, kuru nepazīstam. Mums nebija jausmas, vai mums atvērs durvis. Līdzi biju paņēmusi Aizkraukles novada domes deputāta apliecību, kuru pirmo reizi arī uzrādīju. Tā bija mūsu priekšrocība, kucītes saimnieks nobijās un sarunā bija atklātāks. Es nebraucu kā deputāte, manas rīcības pamatā bija cilvēcīgums. Taču šoreiz amats palīdzēja notikuma risināšanā,” stāsta Ingūna. Kucītes saimnieks piekrita aizvest sievietes uz 500 metru attālumā esošo lapsas alu, kurā suņu meitene laida pasaulē bērnus. Dzīvnieku aizstāves, deputāte un kucītes saimnieks tumsā brida pār lauku meža virzienā, brikšņos. Ala tika uzieta, suņu meitene ielīda tajā un laukā vairs nenāca. Ingūna piedāvāja palīdzību turpmākās problēmas risināšanā. “Nākamajā dienā mana ģimene — brālis, dēls, dēla draudzene, viņas tēvs un draugi — ar lāp­stām devāmies kucēnus izrakt. Darbs prasīja vairākas stundas. Cerējām, ka būs pieci, seši, atradām 11 kucēnus! Katru parādījām kucītei un salikām groziņā,” glābšanas procesu atminas Ingūna.

Bezgalīgā “ražošana”
Šobrīd kucīte ar mazuļiem ir pie saimnieka. “Tas ir labāks risinājums nekā ieslodzījums dubļainā patver­smes voljerā. Katru dienu braucam pārbaudīt, vai ar suņu saimi viss kārtībā. Saimniekam viņu atņemt nevajag. Kucītei būs labāk mājās. Saimnieks tomēr nav necilvēks.
"Ja saimniekam šo suni atņemtu, vietā rastos cits un atkal viss sāktos no gala. Domāju, ka, nonākot uzmanības centrā, kucītes saimnieks ir sabijies, viņš vairs nevarēs rīkoties bezatbildīgi. Kad kucīte beigs mazuļus barot, viņa tiks čipota, vakcinēta pret trakumsērgu un sterilizēta. Savu palīdzību piedāvāja studējošā veterinārārste aizkraukliete Beāte Tukre. Procedūru veiks klīnikā, kurā viņa praktizē. Kucēni tiks nogādāti uz pagaidu mājām. Visticamāk, pie manis, bet varoņdarbu izdarīt es nevarēšu. Ja jauni saimnieki nepieteiksies, kucēnus nāksies vest uz patversmi.”

Ja ir kāds, kas vēlas sagādāt labas mājas kucēniem, tad lūgums sazināties ar Ingūnu Grandāni. Kucēnu mamma ir neliela auguma. Ir cerības, ka suņuki būs tikpat labestīgi un miermīlīgi.

Notikušā morāle — dzīvnieku saimniekiem jāatbild par to, ko pieradinājuši un tā pēctečiem. “Mērķis ir kaut vai nedaudz apturēt nekontrolētu vairošanos. Šāda kucīte bezatbildīgam saimniekam gadā dzemdē apmēram 20 sunīšus. Puse no šiem kucēniem ir kucītes, kas atkal turpina dzemdēt. Tas ir neprāts! Tādā veidā vairojas to dzīvnieku skaits, kas dzīvo nepiemērotos apstākļos un beigās bieži nonāk patversmēs. Tas nav pareizi. Šis gadījums ļāva apturēt vienas suņu meitenes bezgalīgo “ražošanu”, kas tālāk izplestos kā tīkls. Jo vairāk cilvēku iesaistītos un palīdzētu cīnīties ar bezatbildīgiem suņu saimniekiem, jo ātrāk situācija uzlabotos,” saka Ingūna. 

Suņu bērni gaida savus vismīļākos CILVĒKUS! 
Jaunākais ieraksts Ingūnas Grandānes Facebook profilā: “Lapsu alā dzimušie kucēni maija sākumā sasniegs divu mēnešu vecumu un būs gatavi adopcijai! Pagaidu mājās kucēni šobrīd dzīvo aktīvu un laimīgu suņu bērnu dzīvi. Pazīst cilvēka mīlestību un pacietību. Un tādu dzīvi kucēniem mēs novēlam arī īstajās ģimenēs, kurās tie dzīvos! Pateicoties ziedotājiem un dzīvnieku aizsardzības biedrībai “Felida”, kucēni adopcijai tiks nodoti čipēti un vakcinēti! Par adopciju interesēties dzīvnieku aizsardzības biedrībā “Felida”! Tālrunis 29872678 vai  28323008. Suņu bērni (visas meitenes!!!) gaida savus vismīļākos CILVĒKUS! Vairāki kucēni maija brīvdienās jau dosies uz savām īstajām mājām!” 

Aizkraukles novadā