Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas komanda, kurā ir arī Kristers Kokars no Aizkraukles, izcīna sudraba medaļu ES dabaszinātņu olimpiādē

15.Eiropas Savienības (ES) dabaszinātņu olimpiādē Latvijas skolēnu komandas ieguvušas sudraba un bronzas medaļas.

Parādot prasmes un zināšanas bioloģijā, ķīmijā un fizikā, spēju darboties praktiski un strādāt komandā, olimpiādē sacentās 50 komandas no 24 ES valstīm. Olimpiāde notika Kopenhāgenā, Dānijā, un tajā piedalījās jaunieši vecumā līdz 16 gadiem.

Komandas, kura ieguva sudraba medaļu, sastāvā bija Rīgas 25.vidusskolas skolniece Laura Bukēviča, Aizkraukles novada vidusskolas skolēns Kristers Kokars un Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolniece Anna Marija Sumrova.

Bronzas medaļu ieguvušajā komandā startēja Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolēns Vilhelms Cinis, Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolniece Anastasija Šļapina un Rīgas 1.Valsts ģimnāzijas skolniece Anitra Zīle.

Vislabākais sniegums olimpiādē bija Ungārijas komandai.

Olimpiādes organizatori bija sagatavojuši divus apjomīgus laboratorijas darbus, kas bija saistīti ar jūru un Dānijas zinātni. Pirmajā uzdevumā jaunieši pētīja ledus paraugus, kas bija iegūti Grenlandes ledājā. Viņiem bija jānoskaidro, cik vecs ir iegūtais paraugs, vai metāla daļiņas ledū ir no vulkāna izvirduma 19.gadsimtā, kā arī jāanalizē ledū atrodamo augu DNS.

Otrajā uzdevumā skolēni palīdzēja dāņu zivsaimniekam izvedot aļģu bioreaktoru, lai iegūtu papildu barību viņa audzētajām zivīm. Lai to paveiktu, viņi analizēja to, cik daudz slāpekļa ir nepieciešamas aļģēm un vai to ir iespējams iegūt no notekūdeņiem, aļģēs esošo pigmentu sastāvu, kā arī to, kurš apgaismojums ir visizdevīgākais aļģu audzēšanai.

Sagatavošanās nodarbības tika veidotas ar LU Starpnozaru izglītības inovāciju centra, LU Fonda un SIA "Mikrotīkls" atbalstu. Ceļu uz Kopenhāgenu nodrošināja Valsts izglītības un satura centrs.

Skolēniem līdzi devās trīs mentori, kuri palīdzēja sagatavoties olimpiādei, kā arī tulkoja uzdevumus. Bioloģijā atbalstu sniedza Agnese Kokina, fizikā - Valdis Zuters, ķīmijā - Mihails Haļitovs.

Aizkraukles novadā