Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Leģionāru slimība Aizkrauklē

Aizkrauklē, Lāčplēša ielā 9, zīdainītis 13 dienas pēc piedzimšanas saslimis ar plaušu karsoni. Slimību profilakses un kontroles centrs atzinis, ka aukstā un karstā ūdens paraugos pagrabā un dzīvokļa vannasistabā konstatēts plaušu karsoņa izraisītājs — leģionellas baktērijas Legionella pneumophila.

Mazuļa vecāki Valsts policijas Aizkraukles iecirknī vērsušies ar iesniegumu izvērtēt, kura iestāde un kura amatpersona par notikušo ir atbildīga, un ierosināt kriminālprocesu.

“Cīņa par dzīvību, no kuras varēja arī izvairīties!” tā interneta vietnē “Facebook” raksta jaundzimušā māmiņa Elanta Erzāma. “Kamēr prese ziņo, ka ir aizdomas par leģionellas baktēriju Aizkrauklē, tikmēr mūsu mazais jaundzimušais dēliņš cīnās par dzīvību un veselību pēc tam, kad šī baktērija izraisīja smagu infekciju plaušās. Pirmās divas nedēļas mūsu bērniņš dzīvoja tikai mājās un vēl nekur nebijām bijuši, tā ka iespēja saslimt bija tikai mūsu dzīvoklī. Cīņa sākās 10. februārī (13 dienas pēc dzimšanas). Mēnesi esam pavadījuši jaundzimušo intensīvajā terapijā pie dažādiem elpināšanas aparātiem, lietojot pretsāpju medikamentus (morfiju), antibiotikas lielās devās un vēl kaudzi zāļu. Visvairāk sāp sirds par to, ka mūsu bērniņam, šai mazajai dvēselītei, jāpārcieš kas tāds, no kā varēja izvairīties, un viņš šobrīd varēja būt pilnīgi vesels. Šis laiks ir bijis ļoti smags mūsu ģimenei, un ārsti negarantēja, ka izdosies izcīnīt šo cīņu. Par laimi, mūsu mazais ir cīnītājs, un šobrīd veselība ir stabilāka, bet kādas sekas tas viss atstās nākotnē, mēs vēl nezinām. Mūsu ģimenei arī telefoniski ir paziņots, ka šī bīstamā baktērija atrasta mūsu dzīvoklī, kā arī šīs dzīvojamās mājas pagraba centrālajā cauruļvadā, tātad šī baktērija ir ne tikai mūsu dzīvoklī, bet visā šajā mājā. Tāpēc, lūdzu, sargieties un sargājiet savus mīļos! Diemžēl nekur nav droši, pat mūsu mājās! Kā arī, lūdzu, dalieties ar šo ziņu ar citiem, lai cilvēki zinātu par šo bīstamo baktēriju, kas var apdraudēt dzīvību. Lielākais paldies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas lieliskajiem un zinošajiem ārstiem, kas spēja diagnosticēt kaut ko tik retu un sākt ārstēšanu! Turpinām cīņu!  Šī baktērija dzīvo krāna ūdenī, un saslimt var, pat vienkārši mazgājoties dušā. Diemžēl mūsu dzīvokļa ūdens nebija pietiekami karsts, kaut gan likums nosaka, ka tam jābūt vismaz 55 grādus karstam!”

SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Aivars Aldermanis skaidro, ka visās Aizkraukles mājās no siltummezgla izejošā ūdens temperatūra paaugstināta līdz plus 60 grādiem, bet naktī uz stundu līdz plus 70 grādiem, lai baktērija iznīktu.

Aivars Aldermanis  informē, ka kopš 2015. gada jūlija vairs nav spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas noteica minimālo no siltummezgla izejošo ūdens temperatūru, turklāt tie attiecās uz ēkām, kas celtas pēc 1998. gada, taču Aizkrauklē  tādas ir tikai divas mājas. Savukārt Latvijas būvnormatīvu noteikumu “Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija” 18. punkts, kas nosaka — izejošajai karstā ūdens temperatūrai, tajā skaitā dzīvoklī,  jābūt vismaz plus 55 grādiem — attiecas tikai uz jaunbūvējamām un pārbūvējamām ēkām. “Šis būvnormatīvs nosaka prasības jaunbūvējamo un pārbūvējamo ēku iekšējo aukstā un karstā ūdens ūdensvadu, sadzīves kanalizācijas un lietusūdens novadīšanas sistēmu projektēšanai, kā arī šo inženiertīklu pārbūvei. Latvijā nav neviena normatīvā akta, kas noteiktu, cik grādu ūdenim jāizplūst no siltummezgla,” apgalvo Aldermaņa kungs. “Dzīvokļu īpašnieku kopībai jāizlemj, cik grādu ūdenim ir jāiziet no siltummezgla, par to jāvienojas savā starpā un jāpaziņo mums. Līdz šim temperatūru esam nodrošinājuši virs 50 grādiem, lai mazgājoties būtu silti.”

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas,  šogad pavisam valstī ir konstatēti astoņi saslimšanas gadījumi ar leģionāru slimību. Pērn kopumā reģistrēti 24 šādi saslimšanas gadījumi.


Visu rakstu lasiet "Staburaga" 14. marta numurā.

Aizkraukles novadā