Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par emocionālo vardarbību bērnudārza "Zīlīte" skolotājai piemēro 70 eiro naudassodu

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, izskatot Aizkraukles novada pirmsskolas izglītības iestādes “Zīlīte” vecāku pārsūdzību par vienas grupas skolotājas iespējamo emocionālo un fizisko vardarbību pret bērnudārza audzēkņiem, atcēlusi iepriekš pieņemto lēmumu par skolotājas nepedagoģisku rīcību un atzinusi, ka emocionālā vardarbība tomēr bijusi. Par to skolotājai piemērots 70 eiro liels administratīvais sods.

Šī gada pavasarī informējām, ka bērnu vecāki “Zīlītē” veica audio­ierakstu, lai pierādītu emocionālo un fizisko vardarbību pret bērniem. Ar ieraksta palīdzību konstatēts, ka viens bērns raudājis apmēram 15 minūšu, jo nav pabeidzis krāsot prasīto, kamēr citi bērni devušies laukā. Taču skolotāja šajā laikā bērnu nav mierinājusi. Ierakstā dzirdami arī dažādi skolotājas izteikumi, piemēram, atnest bērnam pamperu, kad viņš diendusas laikā vēlas aiziet uz tualeti, bērna nosaukšana par muļķīti, par slimu, baidīšana ar medmāsu. Vecāki sūdzējušies arī par to, ka bērniem ticis draudēts aizvest uz mežu un atdot svešam onkulim.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas speciālisti pēc vecāku sūdzības saņemšanas bērnudārzā “Zīlīte” veica pārbaudi, notikušo pārrunājot ar skolotājām, bērnudārza vadību, darbiniekiem un vecākiem. Toreiz emocionālo un fizisko vardarbību inspekcijas darbinieces nekonstatēja, vien nepedagoģisku rīcību.

Bērnu vecāki  bija neapmierināti ar inspekcijas lēmumu, ar kuru sāktā lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā pret grupas skolotāju tika izbeigta. Tādēļ viņi inspekcijai iesniedza atkārtotu sūdzību. Inspekcijas priekšnieka pienākumu izpildītāja, priekšnieka vietniece Anita Gotharde izskatīja vecāku pārsūdzību par vecākās inspektores aprīlī pieņemto lēmumu, pārbaudot tā likumību un pamatotību. 16. jūnijā Anita Gotharde nolēma atcelt vecākās inspektores aprīlī pieņemto lēmumu un vienai skolotājai par emocionālo vardarbību piemēroja 70 eiro lielu administratīvo sodu. Viņa var lēmumam piekrist un sodu samaksāt, bet var arī lēmumu pārsūdzēt Aizkraukles rajona tiesā, sūdzību iesniedzot inspekcijā. Pašlaik lēmums nav pārsūdzēts. Tāpat inspekcijas lēmumu var pārsūdzēt arī cietušo bērnu vecāki.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par emocionālo vardarbību var piemērot sodu no 35 līdz 210 eiro.

Izskatot vecāku pārsūdzību, tajā skaitā papildus saņemto informāciju, pret skolotāju, kurai tika piemērots 70 eiro sods, kā arī pret vēl divām grupas darbiniecēm — skolotāju un skolotājas palīgu — tika sāktas jaunas lietvedības administratīvā pārkāpuma lietā par vairākām iespējamām vardarbības epizodēm.

Ko par notikušo domā bērnudārza vadītāja Ligita Neija? Vai viņa sodīto skolotāju no darba atbrīvos vai ļaus turpināt strādāt? Kāds ir Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja Leona Līduma viedoklis? Ko pašvaldība dara, lai šādi gadījumi neatkārtotos? 

Visu rakstu lasiet 7. jūlija "Staburaga" numurā.

Aizkraukles novadā