Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldība nolemj pirkt pilskalnu 6

Aizkraukles novada dome nolēma no īpašnieces Ritas Krēsliņas nopirkt pilskalnu, kas ir netālu no muzeja “Kalna Ziedos” — zemesgabalu 6,9 hektāru platībā.

Pilskalnu pirks par kadastrālo vērtību — 6808 latiem, lai gan īpašniece vēlējās lielāku samaksu. Viņa pašvaldībai arī piedāvāja pilskalnu iegādāties. Tā kā tas ir valsts aizsardzības arheoloģisks objekts, tam noteikto apgrūtinājumu dēļ saimniecisko darbību veikt nedrīkst, līdz ar to uzņēmējiem tas nav iekārojams objekts. Muzeja direktore Dzin­tra Cepure deputātiem sacīja, ka valstī ir 2492 arheoloģiskie pieminekļi. Kādreiz tika izveidots kultūrvēsturisks “Kalna Ziedu” komplekss, kurā ietilpa pilskalns, muzejs, svēt­ozols. “Būtu liela izšķērdī­ba mūsu vienīgo arheoloģisko pieminekli palaist vējā,” viņa sacīja.

Pilskalnā 1963., 1964., 1981. un 1982. gadā notika arheoloģiskie izrakumi, un arheologi secināja, ka tas bijis apdzīvots no pirmā gadu tūkstoša pirms mūsu ēras līdz mūsu ēras 9.—10. gadsimtam. Tā ļaudis kādreiz apbedīti netālajā Lejasbitēnu kapulaukā, kurš Pļaviņu HES celtniecības laikā tika applūdināts.

Muzeja direktore domā, ka pilskalns būtu laba vieta, kur svinēt Jāņus, attīstīt tūrismu, bet tas ir jāsakopj, jāizcērt krūmi, jānolīdzina zeme, jo tas kādreiz ir arts, tādēļ nelīdzens. Varētu iesaistīt Aiz­krauk­les profesionālās vidusskolas audzēkņus, kuriem jāizstrādā dip­lom­darbs — viņi varētu izgatavot, piemēram, kāpnes vai soliņus. Pašlaik tur viss ir aizaudzis, pilskalna apkaimē saimnieko bebri, viņi izpostījuši kādreiz būvētā gājēju tiltiņa balstus, un tiltiņš būtu jābūvē no jauna. Pašlaik tā nav pievilcīga vieta tūristiem, jo, turp dodoties, jāvelk gumijas zābaki, bet varētu izveidot skaistu ainavu, takas, sakopt arī avota vietu. Taču pašvaldība nedrīkst ieguldīt līdzekļus  privātīpašuma sakopšanā.

Domes juriste pirkumu pamatoja ar likumu “Par pašvaldībām”, tajā teikts, ka  pašvaldībai ir jārūpējas par kultūru un jāsekmē tradicionālo kultūras vērtību saglabāšana, un tai ir tiesības iegādāties nekustamo mantu, kāda ir zeme.
“Tas ir ļoti pārdomāts ieguldījums, citādi rīkoties nemaz nedrīkst,” uzskata deputāte Indra Vīk­sna. “Līdzekļus vietas sakopšanai varētu piesaistīt arī sabiedriskās organizācijas.”

Pašvaldībai pašlaik nav lieku līdzekļu pilskalna ātrai sakopšanai, lai turp varētu vest tūristus. Šo darbu nolemts veikt pakāpeniski.

Komentāri 6

interesee

Vaitad tāaa nebija kaadreiz pilseetas zeme? Kaadreiz pa velti atdeva, tagad peerk pa daargu cenu.

pirms 5 gadiem, 2013.11.04 18:52

S.Muša

Tev nu gribētos gan, ka tā būtu bijis, bet nekā, šī zeme nekad nav bijusi pilsētas īpašumā.

pirms 5 gadiem, 2013.11.05 07:50

vietnieks

kā Krēsliņa tika pie tāda objekta privatizēšanas, un pa kādām naudām to tik Dieviņš zin, citiem mirstīgajiem piga

pirms 5 gadiem, 2013.11.04 19:44

aizkrauklietis

vai tik Krēsliņai nepieder visa tās apkārtnes zeme? arī to domā ieskapēt pilsētai par lielām naudiņām, varbūt prātīgāk- uzdāvināt.

pirms 5 gadiem, 2013.11.04 19:49

Gastons

Gan jau ka pieder, jo bija brīdis, kad, kā krievi saka, bija iespēja - ot grjazi v kņazi. Slaukšanas operatores (slaucējas) kļuva par superbiznesmenēm un līdzīgi.

pirms 5 gadiem, 2013.11.04 21:14

Freya

Jā, Gaston, vēl kā saka: ēst nedodied, labāk dodiet kādu noriet

pirms 5 gadiem, 2013.11.05 06:37

Aizkraukles novadā