Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Apmēram 600 Aizkraukles dzīvokļos neviens nav deklarēts

Aizkrauklē 1032 dzīvokļu īpašnieki jeb 20,9%  ir deklarēti citos novados, tādēļ nākotnē plānots izveidot mehānismu vietējo interešu aizsardzībai.

Aizkraukles novada pašvaldības vecākā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) administratore  Olga Leitlande  domes sēdē deputātus informēja, ka Aizkrauklē dzīvokļus izpērk personas no Rīgas un citiem novadiem. Apmēram piektā daļa dzīvokļu īpašnieku ir deklarēti citos novados, un viņu iedzīvotāju ienākuma nodokli saņem citas pašvaldības. 594 dzīvokļos jeb 14,2% mājokļu nav deklarēts neviens, taču patiesībā cilvēki tajos dzīvo un nemaksā par atkritumu izvešanu. Kādam rucavniekam pieder pieci dzīvokļi, gadā nekustamā īpašuma nodoklis jāmaksā tikai 35 eiro apmērā, rīdziniekam pieder seši dzīvokļi — gadā nodoklis ir 53 eiro. Daudzeses pagasta iedzīvotājam pieder 15 dzīvokļi, astoņos no tiem neviens nav deklarēts.

“Parasti šādi dzīvokļi ir tikai kā kapitāla ieguldījums. Dzīvokļi, iespējams, tiek izīrēti aizkraukliešiem par diezgan lielu summu,” saka Olga Leitlande. “Tādēļ varbūt nākotnē vajadzētu diferencēt mājokļa nodokļa likmi, nosakot lielāku nekustamā īpašuma nodokli tiem īpašniekiem, kuri nav deklarēti Aiz­kraukles novadā, vai dzīvokļiem, kuros nav deklarēta neviena persona. Īpašnieku maksāto ienākuma nodokli saņem citas pašvaldības, nepapildinot mūsu novada budžetu. Saistošo noteikumu izmaiņas jau pieņēmušas vairākas pašvaldības, piemēram, Jēkabpils, Rīga, Ozolnieki, Salaspils, Rauna un citas. Pašlaik nekustamā īpašuma nodoklis mājokļiem Aizkrauklē ir 0,2% gadā no kadastrālās vērtības, citviet tas ir pat līdz 1,5% no kadastrālās vērtības. Runa šeit nav tikai par nākotnē iekasējamo NĪN summu, bet par to, ka jāizveido mehānisms vietējo interešu aizsardzībai,” piedāvā Olga Leitlande.

Deputāti neiebilda pret šādu priekšlikumu. Saistošos noteikumus par likmes palielināšanu Aizkraukles novada dome varētu pieņemt nākamgad, un tie spēkā stātos 2020. gadā.

Novadu ziņas