Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauda Lieldienu noskaņu Horvātijā

Aizkrauklietis Ivica Jendroks atgriezās no Horvātijas, pārpildīts ar daudzām jaunām emocijām un labi padarīta darba sajūtu. 

Ivicam tas nebija izklaides brauciens. Viņš ne tikai ciemojās pie saviem radiniekiem, bet arī kārtoja formalitātes (parakstīja līgumus) saistībā ar savu projektu. Tas paredz, ka vasaras sezonas noslēgumā vienā no skaistākajiem Horvātijas kūrortiem  notiks pirmais starptautiskais festivāls, kurā piedalīsies arī Latvijas mākslinieki. Tajā jau piekritusi uzstāties dziedātāja Olga Rajecka.
Piedevām darbam Ivica paspēja izbaudīt arī svētku atmosfēru.
Viņš stāsta, ka Horvātijā jau visur bija jūtams Lieldienu tuvums.  Kā dekoratīvs objekts šajā valstī ir iecienītas  apgleznotas olas naivās mākslas stilā. Šādus mākslas priekšmetus UNESCO ir atzinis kā Horvātijas vēsturisko mantojumu.  Viens no tādiem redzams arī Rīgā, pie Naivās mākslas muzeja uz AB dambja, kurš tur novietots jau pirms pieciem gadiem. 
Toreiz Vērmanes dārzā tika atklāts vides objekts “Lieldienu ola no sirds”. Tā bija Horvātijas Koprivnicas-Križevačka reģiona dāvana Rīgai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai. Līdzīgas apgleznotas olas reģiona naivās mākslas meistari ir gleznojuši un dāvinājuši vairākām pasaules pilsētām, tajā  skaitā Ņujorkai, Milānai, Vīnei, Budapeštai, Briselei. Ivica toreiz bija galvenais organizators, līdz olu nogādāja Rīgā. Viņš pastāstīja, ka to darināja viņa draugi. Ivica meistariem sūtīja  Latvijas attēlus par dažādām tēmām, kas simbolizēja valsti, un viņi izvēlējās, ko no tiem attēlot uz olas. Protams, dāvanu nevar salīdzināt ar vistas olu — objekta augstums ir 2,05 metri, platums 1,5 metri un svars 35 kg. Vienas olas apdarināšanā strādāja astoņi mākslinieki. Savulaik arī aizkrauklieši muzejā iepazinušies ar horvātu olu krāsošanas tradīcijām, radošajās darbnīcās tās krāsojuši paši un izstādē apbrīnojuši mākslinieku darinājumus. Te bijusi arī horvātu mākslinieka Josipa Cugov­čana, kurš ir Ivicas meitas krusttēvs, gleznu un horvātu etnogrāfisko priekšmetu izstāde no mākslinieka privātkolekcijas, kurā kā eksponāti bija arī apgleznotas olas. 
Lieldienās Ivica ar ģimeni olas krāso pēc latviskajām tradīcijām. Jautāts, cik olu viņš Lieldienās apēd, Ivica smejot saka: cik sasitu, tik arī apēdu.

Novadu ziņas