Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cik bērnu drīkst būt pirmsskolas izglītības iestādes vienā grupā?

Uzņemot bērnus, iestādei jāie­vēro higiēnas prasības, otrkārt, jāizvērtē iespējas kvalitatīvi īstenot pirmsskolas izglītības programmu.

Pirmsskolas izglītības iestādēm saistošas higiēnas prasības noteiktas Ministru kabineta noteikumos “Higiēnas prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu”. Noteikumi nosaka minimālo telpu platību vienam bērnam. Katram bērnam, kas jaunāks par trim gadiem, nepieciešami 2,5 kvadrātmetri grupas telpas un 1,8 kvadrātmetri guļamtelpas. Katram bērnam, kas vecāks par trim gadiem — 3 kvadrātmetri grupas telpas, 2 kvadrātmetri guļamtelpas. Ja guļamtelpa apvienota ar grupas telpu, tad platību grupas telpā vienam bērnam aprēķina, atskaitot no telpas kopējās platības gultu aizņemto platību saliktā veidā. Jaukta vecuma bērnu grupām platību nosaka atbilstoši vecākajai bērnu grupai. Tātad uzņemto bērnu skaits dažādos bērnudārzos, kur atšķiras grupu telpu izmēri, var būt dažāds. Atšķirības  uzņemto bērnu skaitā ir speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs.

Pieļaujamais maksimālais skaits grupā vecumā no viena līdz diviem gadiem ir astoņi līdz 14 bērni, vecumā no diviem līdz trīs gadiem — astoņi līdz 16 izglītojamie, no trīs līdz pieciem gadiem — astoņi līdz 24 bērni, no pieciem līdz septiņiem gadiem — astoņi līdz 26 audzēkņi. Atkarīgs, vai grupa ir pilsētas vai pilsētas novada teritorijā, vai kādā cita veida apdzīvotā vietā, piemēram, pagastā.

Bērnudārza darba pamatā ir audzēkņu vecumam atbilstošs dienas režīms. Bērnus pēc vecuma iedala grupās. Jaunākās grupas: no pusotra līdz 2 gadu vecumam, no 2 līdz 3 gadiem, no 3 līdz 4 gadiem. Vidējā grupa: 4 līdz 5 gadi, vecākā grupa: 6 līdz 7 gadi. Visu grupu audzēkņu dienas režīmā galvenie darbības veidi ir rotaļas, nodarbības (3 gadus veciem bērniem nodarbību ilgums 10—15 minūtes, 6—7 gadus veciem 25—30 minūtes), pastaigas svaigā gaisā, elementāro darba iemaņu apgūšana, ēdienreizes, miegs.

Darbā ar jaunākās grupas bērniem īpaši rūpējas par bērnu norūdīšanu, kustību attīstību, higiēnas iemaņu ieaudzināšanu, pareizas izrunas apgūšanu, iepazīstina ar dabu, cenšas izraisīt interesi par mūziku, zīmēšanu utt. Vidējās grupas bērniem turklāt vēl māca būt patstāvīgiem, apkopt sevi un apģērbties, izpildīt vienkāršus uzdevumus.

Sagatavošanas grupas audzēkņus sagatavo mācībām skolā, viņiem māca organizētību, uzticēto uzdevumu izpildi. Izveidojot bērnudārza audzēkņu dienas režīmu, raugās, lai nodarbības mītos ar atpūtu.

Tāpat jāņem vērā, ka iestādes ēkā jābūt aukstā un karstā ūdens apgādei, kanalizācijas sistēmai. Pieļaujamā minimālā gaisa temperatūra telpās, kurās uzturas par trim gadiem jaunāki bērni, ir vismaz 20 grādi, bet bērniem, kas vecāki par trim gadiem, — vismaz 18 grādi. Gaisa apmaiņu telpās nodrošina, tās regulāri vēdinot vai izmantojot gaisa kondicionēšanas vai ventilācijas iekārtas. Telpas jāvēdina katru dienu pirms bērnu ierašanās un pēc viņu došanās prom.
Turklāt bērnudārzā jābūt arī kvalitatīvam ūdenim, lai bērni varētu to dzert, nodrošinot individuālus vai vienreizējās lietošanas traukus.

Sagatavoja LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

Novadu ziņas