Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Daudzeses pamatskolas direktors: “Skumji par Zalves skolu”

Valdis Puida, Daudzeses pamatskolas direktors


— Pirms Zalves pamatskolu slēdza, Daudzeses pamatskolā jau bija sākuši mācīties bērni no Zalves, jo vecākiem darbs bija Aiz­kraukles virzienā. Apzināmies, ka skolas mūžs būs tik garš, kamēr tajā būs bērni. Tolaik apstākļi sakrita tā, ka ļoti laicīgi uzzināju par Zalves pamatskolas slēgšanu, jo pie mums jau strādāja divas Zalves pamatskolas skolotājas, informācija par notiekošo bija. Zalves pamatskola atrodas teju vienādā attālumā no novada centra — Neretas, bērniem tik un tā būtu jābrauc uz skolu. Mums bija iespēja bērnus izvadāt ar skolas autobusu divas reizes dienā, to visu šos gadus arī esam darījuši. Tikos gan ar bērniem, gan viņu vecākiem, bērnus biju atvedis arī uz Daudzeses pamatskolu apskatīt, tieši tajā gadā bija pabeigta sporta zāles celtniecība, kopīgi pasportojām un iepazinām skolas apkārtni. Manuprāt, izšķirošais bija tas, ka mūsu skola ir pa vidu — tā nav īsti ne Daudzeses, ne Zalves, kad varētu teikt, ka ir kādi ienācēji un vietējie, mēs visi esam braucēji, visi vienā statusā, visi vienlīdzīgi. Mēs nešķirojam bērnus, tā ir mūsu visu kopīgā skola, un tas, manuprāt, nav mazsvarīgi.

Katrreiz braucot Zalves skolai garām, man ir skumji. Tā ir vieta, ar ko mums izveidojusies lieliska sadarbība, jo strādāju ar Zalves ģimenēm, vecākiem un bērniem. Lai gan ēka ir vēsturiska, nevaru tai saskatīt nākotni. Ļoti ceru, ka skolas ēkai nepienāks tāds pats liktenis kā Zalves baznīcai, kuras vietā šodien slejas tikai tornis un drupas, radot bīstamību apkārtējiem. 

Atceros, ka uz Daudzevu atnācu strādāt tajā gadā, kad atvēra Pilskalnes skolu. Apbrīnoju moderno, mūsdienīgo un skolai piemēroto ēku ar neparastu jumtu un lieliem logiem. Vai Pilskalnes skolai ir nākotne? Neredzu. Pabraucot pa Latviju, šādu likteni ēkām, kas reiz bijušas smieklu un bērnu čalu pilnas, var redzēt daudzviet. Atliek cerēt, ka uzrastos kāds labi situēts, augsti inteliģents cilvēks un gribētu kādā no šīm ēkām ieguldīt, izveidot par saviem līdzekļiem publiski pieejamu pili. Sproģu pamatskolu gan varētu dāvināt uzņēmīgiem cilvēkiem ar nosacījumu, lai to pārvērstu par viesnīcu, atpūtas vietu atpūtniekiem, ūdenssporta mīļotājiem, jo blakus ir Susējas upe, kas ir ļoti svarīgi. Manuprāt, svarīgākais, lai arī šī ēka neiet postā, lai tajā kaut kas notiek.


Fakts

Šajā mācību gadā Daudzeses pamatskolā no Zalves pagasta mācās astoņi skolēni un seši bērni apmeklē pirmsskolas izglītības grupu, 2009./2010. mācību gadā no Zalves uz Daudzeses pamatskolu brauca 26 bērni.

Skolēnus no Zalves pagasta centra uz skolu un pēcpus­dienā mājās katru dienu nogādā skolas autobuss.


Joprojām uztur ēku

Aina Vadzīte, Pilskalnes pagasta pārvaldes vadītāja
— Nākamgad būs desmit gadu, kopš slēgta Pilskalnes pamatskola, taču visus šos gadus esam ēku uzturējuši. Ziemās kurinām tik, cik varam atļauties, esam arī šo to remontējuši, piemēram, sporta zāli. Ikdienā ēku pašdarbnieki izmanto  mēģinājumiem, vietējie cilvēki telpas īrē savām viesībām, tajā notiek pagasta kultūras pasākumi. Ēkā joprojām darbojas veļas māja un dušas telpa, ko izmanto pilskalnieši. Šajos gados ir bijušas dažādas domas, ko ar skolas ēku darīt, bija divi pretendenti, kas te vēlējās ierīkot pansionātu, bet tālāk ieceres un darbi apsīka. Teorētiski cilvēks interesējās par iespēju izmantot daļu ēkas ražošanai, bet pagaidām šajā jomā nekas nav tālāk virzījies.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Novadu ziņas