Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Graudkopībā situācija ir traģiska

“Ne par kādu peļņu šogad cerēt nevar, un tik traģiska situācija graudkopībā vēl nekad nav bijusi,” spriež Aizkraukles puses zemnieki. Lietavu dēļ nav novākta pat puse ražas, graudu kvalitāte jau tagad atbilst tikai lopbarībai. Ja laikapstākļi nemainīsies, nenovāktos graudaugus vienkārši varēs nopļaut un ieart zemē.

Ieilgušo lietavu dēļ graudu kulšana visā Latvijā gandrīz apstājusies. Visā valstī kopumā nokulta apmēram puse graudaugu platību, bet atsevišķos laukos Latgales pusē kulšana pat nav sākusies.

“Situācija ir dramatiska,” saka Aizkraukles puses zemnieki. Ja ziemā un pavasarī prognozes par graudu ražu bija optimistiskas, tagad situācija krasi mainījusies — graudi ir mitri, tie sāk dīgt jau vārpās un der vienīgi lopbarībai. Līdz ar to arī graudu cena ir zemāka. Turklāt zemnieki nemaz nevar tikt uz lauka, lai ražu novāktu. Dati liecina, ka vairākos Latvijas novados, arī Zemgalē, šonedēļ kulšana nav notikusi vispār.

Ja normālos laikapstākļos parasti varēja nogaidīt divas dienas pēc lietus, lai graudi pažūst, un tikai tad tos kult, tagad, kā rasa nokrīt, tā joņojam druvā.

Dažā saimniecībā novākta apmēram puses graudaugu sējumu, bet ir saimniecības, kurās nokulta vien apmēram trešdaļa. Ja lietus nemitēsies, var būt situācija, ka graudi nederēs pat lopbarībai, piemēram, ja kviešu sējumos sadīguši būs vairāk nekā 20 procentu graudu, tos neiepirks arī lopbarībai.

Visu rakstu lasiet "Staburaga" 19. augusta numurā vai e versijā šeit:

Novadu ziņas