Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iedzīvotāji sašutuši, jo nesaņem konkrētas atbildes par kaltes būvniecību Aizkrauklē

17. janvārī Aizkraukles novada domes sēžu zālē notika Aizkraukles novada būvvaldes rosinātā publiskā apspriešana par iecerēto būvobjektu “Koksnes žāvēšanas kalšu uzstādīšana” Aizkrauklē, Mednieku ielā 1.

Uz publiskās apspriešanas sanāksmi bija ieradušies ap 20 aizkraukliešu, un asas diskusijas ilga apmēram pusotru stundu. Iedzīvotāji visvairāk vēlējās uzzināt, kā kalte ietekmēs dzīves kvalitāti, apkārtējo vidi, jo līdz šim gūta negatīva pieredze par Mednieku ielā esošās šķeldas katlumājas ietekmi uz apkārtējo vidi un iedzīvotāju labsajūtu.

Projektētājs un būvniecības ieceres ierosinātājs bija diezgan slikti sagatavojušies, jo nespēja atbildēt uz daudziem iedzīvotāju jautājumiem. Viņi iedzīvotājiem bija sagatavojuši prezentāciju un izdales materiālus par trokšņu un smaku iespējamo ietekmi uz apkārtējo vidi. Katram sanāksmes dalībniekam bija iespēja ar materiāliem iepazīties, taču daži iedzīvotāji apšaubīja tajos ietvertās informācijas pamatotību, jo pamanīja kļūdas. Piemēram, viena dokumenta kopijā bija minēts SIA “Seces koks” Lielvārdē, lai gan SIA “Seces koks” juridiskā adrese ir Aizkrauklē. Iedzīvotāji apšaubīja trokšņu mērījumu objektivitāti, jo tie Aizkrauklē veikti dienā, kad šķeldas katlumāja neesot darbojusies. Smaku koncentrācijas mērījumi veikti koksnes granulu  ražotnē Rēzeknē, taču  ražotnes tuvumā nav dzīvojamo māju, kā tas ir Aizkrauklē — apstākļi Rēzeknē neatbilst Aizkraukles situācijai. Paredzēts, ka Aizkrauklē kalte darbosies  visu diennakti un visu gadu. Kaltē būs 10 ventilatori, katrs izpūtīs 30 000 m3 gaisa stundā. Ventilatori būs smaku emisijas avots. Katrs ventilators radīs 60 decibelu lielu troksni.

Ieceres prezentētāji nebija gaidījuši tādu iedzīvotāju aktivitāti, jautājumu “uzbrukumu” un nespēja izsmeļoši, skaidri un konkrēti atbildēt, savukārt iedzīvotājus tas neapmierināja, līdz ar to abu pušu tikšanās izvērtās neauglīgā diskusijā.

Publiskā apspriešana noslēgsies 2018. gada 28. janvārī. Līdz tam iedzīvotāji aicināti paust savu viedokli, aizpildot aptaujas lapas. Tās var saņemt Aizkraukles novada Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā Aizkrauklē, Lāčplēša ielā 1, un pēc aizpildīšanas tur arī nodot, vai arī izprintēt šeit:

Vairāk par sabiedriskās apspriešanas sanāksmi lasiet laikraksta “Staburags” 23. janvāra numurā.

Plašāku informāciju par būvniecības ieceri un par pētījuma rezultātiem iespējams uzzināt "Paziņojumā par būvniecības ieceres nodošanu publiskai apspriešanai" šeit

Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

Novadu ziņas