Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Janīna Kursīte: mums jāiemācās kunkstēt iekšēji, nevis uz āru

Pērn literatūrzinātniece un folk­loriste Janīna Kursīte bija Īrijā, kur apmeklēja lielākos latviešu centrus. Šī gada sākumā Austrālijā viņa ciemojusies pie vecās emigrācijas pēctečiem. Ceļojumi ļāva secināt par aizbraucējiem.

Kādā veidā saglabā latviskumu?

Viņa domā, ka šodienas aizbraucējiem ārzemēs viegli neklājas. Tā ir tikai poza — laba peļņa un dzīve uz nebēdu. Būdama Īrijā, J. Kursīte pārliecinājusies — ne visi aizbraucēji apzinās, ka savstarpēji ir jābiedrojas, tāpēc daļa no viņiem cieš klusībā. Nopelna naudu. To krāj, sūta uz Latviju vai nodzer. Ir daļa, kas sapratuši — vieglāk piederēt latviešu kopienai, kam ir savs nams, kur pulcēties, ir savas institūcijas. “Ieskatoties latviešu bērnu acīs, kuri ārzemēs apmeklē latviešu skolas, viņu skatiens nav laimīgs, jo tiek raustīti starp divām kultūrām. Man bija sajūta, ka esmu bāreņu namā. Savulaik latvieši aizbrauca uz ārzemēm ar domu atgriezties, ar domu par zaudēto dzimteni. Tagad liela daļa aizbrauc ar rūgtumu par to, ka ekonomiskā rocība salīdzinājumā ar Rietumeiropas zemēm Latvijā nav tāda."

Literatūrzinātniece latviešu tautu salīdzina ar koalām, kuras spējuši izdzīvot un modināt sevī dzīvotgribu. Viņa uzskata, ka cilvēka dvēseli nenosaka bagātība vai nabadzība. “Ir nabags — optimists, ir bagāts — pesimists. Ir vienmēr neapmierināti cilvēki ar pasauli, paši ar sevi, tuviniekiem. Mēs šobrīd esam uz bīstama sliekšņa, jo Latvija paliek tukša. Īpaši austrumu pierobeža. Likvidējot mazās skolas, cilvēkiem laukos nav, ko darīt. Ņemot vērā latviešu sabiedrības novecošanos, skaidrs, ka Latvijā jāieplūst cilvēkiem darbspējīgā vecumā."

Visu rakstu lasiet "Staburaga" 15. novembra numurā!

Novadu ziņas