Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jaunjelgavas literātu biedrības “Daugavas dardedze” veikums 8

Mūsu biedrības pamatlicējs ir ilggadējais Jaunjelgavas vidusskolas skolotājs, mācību pārzinis, direktors Egons Grietiņš.  Pirms vairākiem gadiem viņš apzināja literātus, kas vietējai avīzei uzticēja savas domas. Aicināja nākt kopā un veidot apvienību, drosmīgāk rakstīt un veidot literātu lappusi mūsu vietējā avīzē “Lauvas skatiens”.

Kultūras nams mūs laipni uzņēma, ierādīja telpu sanāksmēm, cienāja ar tēju, bet mēs nejutāmies droši. Mūsu domubiedri kautrējās dot savus darbus avīzei, lai tos lasītu citi. Mums, trim, četriem cilvēkiem, nebija vērts aizņemt telpu. Pateicāmies kultūras nama vadībai par  laipnību un darbojāmies mājās.

Jaunjelgavas bibliotēkas vadītāja Lolita Frīdmane ar neatlaidību skaidroja un iedrošināja darboties literatūras lauciņā: “Jums ir tik skaisti un atšķirīgi darbi, ļaujiet citiem tos iepazīt!” Aicināja uz bibliotēku lasīt savus darbus, kopīgi vērtēt, atlasīt labākos.

Rezultātā tika pieņemts lēmums – vajadzīga grāmata! 16 dažāda gadagājuma Jaunjelgavas novada iedzīvotāju piekrita dalīties savās izjūtās, pārdzīvojumos ar citiem lasītājiem. Jaukās bibliotekāres – Lolita un Vita Taškaua – meklēja sponsorus, šķiroja darbus, visus vajadzēja sarakstīt  datorrakstā. Zarāna kungs aktīvi iesaistījās šajā darbā. Viņš sameklēja atbilstošus attēlus, lai grāmatai būtu lielāka vērtība. Rezultāts iznāca skaists. Grāmata “Daugavas atspulgi” tika augstu novērtēta un pārdota visā Latvijā.

Mums bija liels prieks saņemt tik augstu vērtējumu par saviem darbiņiem. Egona kungs aicināja veidot literātu apvienību, mēs piekritām. Jaunjelgavas novadu literātu apvienībā “Daugavas dardedze” reģistrēti 15 biedri.

Pagāja četri gadi, un mūsu darbu burtnīcās sakrājās daudz darbu. Tikai šoreiz nolēmām, ka mūsu spēkos nav sameklēt sponsorus. Runājām, meklējām un domājām. Krāsim naudiņu, izdosim savu kopdarba grāmatu “Daugavas dardedze” paši par savu naudu. 11 literātu deva savus labākos darbus, lai veidotu grāmatu. Palīdzīgo roku sniedza Seces bibliotekāre Ināra Borovska un mūsu mīļās grāmatu fejas – Lolita, Vita un Aija Krūmiņa, kas pārrakstīja datorā, laboja un koriģēja. 2014. gada sākumā saņēmām savu veikumu. Protams, šī grāmata nav krāšņs skatu albums, bet jauka un mīļa.

Iespiestam darbam ir cita vērtība, tos varēs lasīt arī citas paaudzes. Savas grāmatas dāvinājām visām novada bibliotēkām. Visiem patika, iedrošinājāmies un aizvedām uz Rīgu, lai iesniegtu Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.

Mums ir jauka sadarbība ar kaimiņu novadiem. Esam aicināti ciemos lasīt mūsu darbus Vallē, Koknesē un Neretā. Esam bijuši daudzās novada vietās. 2014. gadu sākām Secē, kur siltā, jaukā atmosfērā tikāmies ar mācītāju Grietiņu, lasījām savus darbus un pārrunājām to tapšanu. Jaukas un mīļas atmiņas ir no visām tikšanās reizēm Staburagā, Sērenē, Neretā, Daudzevā, kur mums priekšnesumus sniedza skolēni. Jaunjelgavā arī bija daudzas tikšanās ar jaukiem interesantiem cilvēkiem.


Pērnā gada dzejas dienās mūsu trīs jaukās bibliotekāres mums sagatavoja saviļņojošu pārsteigumu – Andris Kristons, Liepājas slimnīcas ārsts, komponists no mūsu pirmās grāmatas “Daugavas atspulgi” tekstiem komponējis mūziku un izveidojis “Dziesmu grāmatu”! Šim lielajam darbam dakteris bija veltījis gadu sava brīvā laika. Ideju šim grūtajam darbam bija devusi Dzintra Akmene. Katrs saņēmām šādu dāvanu. Kristona kungs bija ieradies ar saviem draugiem, muzikantiem, kopīgi dziedājām sagatavotās dziesmas. Grūti bija valdīt prieka asaras. Viņam liels paldies, veiksmi darbā un daudz radošu panākumu!

2014. gada sākumā saņēmu uzaicinājumu piedalīties projektā gatavot grāmatu par Sēlijas novadu, cildināt tā skaistumu un ļaudis, iesaistot amatierus, fotogrāfus un literātus. Uzrunātie piekrita, savācām 10 autoru atbilstošus materiālus un fotogrāfijas, nosūtījām projekta vadītājai Zandai Arnicānei. Saņēmām atzinību. Konkurence bija liela, tika iesniegti daudzi darbi. No 53 autoriem palika tikai 45. Šogad februārī saņemsim jauno skatu albumu ar literāriem darbiem.

Paldies sponsoriem – SIA  “Poligrāfijas apgāds” direktoram, Jaunjelgavas vidusskolas mecinātam Jurim Lapam, Aizkraukles, Ilūkstes, Neretas, Viesītes un Jaunjelgavas novadu domēm un privātām personām par atbalstu.

Šogad nodibinājām literātu biedrību “Daugavas dardedze”, lai varētu veiksmīgāk īstenot savas ieceres.

Jauns gads, jauni darbi. Lai visiem daudz radošu domu un realizētu ideju!

Jaunā gada vēlējums -
Sveika, zilā koka kaza!
Zilas debesis glāsti,
Zilai Daugavai sapņus stāsti,
Zilas cerības zvaigznēs raksti...
Lai maigi ir tavi glāsti,
Lai neskan smagi bēdu stāsti.
Nekurnēsim, strādāsim!
Sev un citiem labu vēlēsim!

Komentāri 8

A.I

Vēl labāk , ja nekautrētos publicēt dzejoļus arī : www.jaunjelgava.info/jaunrade ;)

pirms 3 gadiem, 2015.01.26 19:23

ezez

Protams, tas būtu jauki, bet daļa no tā dzejas skaistuma ir tajā, ka to lasa no grāmatas vai kaut no novada avīzes lapaspusēm nevis datora zilā ekrāna.
Lai veicas šiem radošajiem cilvēkiem.

pirms 3 gadiem, 2015.01.27 08:40

Z.

Labāk gan, lai kautrējas! Man personīgi, lasot šo "dzeju", paliek ne tikai žēl sevis, bet arī pārējo, līdz kuriem šie murgojumi nonāk (Jaunjelgavas avīzē neiztrūkstoši!)! Varbūt labāk rakstiet tikai sev, Birutas kundze? Ir taču jābūt kaut nedaudz paškritiskam.

pirms 3 gadiem, 2015.02.02 12:57

maigonis

Baigie literāti,dažam labam tie ir nomoda murgi...

pirms 3 gadiem, 2015.01.28 08:59

nu ko

lai saka? Tagad rakstīt dzeju ir modē un ja tu to nedari,tad tevis nav vispār...

pirms 3 gadiem, 2015.01.28 14:37

Māksla

No dzejas tur nav pat smakas.Tagad jau visi dzejnieki, dziedātāji,maizes cepēji,pirtnieki ,dziednieki utt.

pirms 3 gadiem, 2015.01.28 15:20

māksliņa

Piekrītu Mākslai,no labas dzejas tālu...

pirms 3 gadiem, 2015.01.30 21:37

Lasītāja

Skumji, ka mums kritizētāju ir vairāk kā darītāju. Izlasīju šo grāmatiņu. Nevaru teikt, ka man gluži viss patika. Bet Ludborža kunga dzeja ir ko vērta. Man viņa rakstītais vārds tiešām aizķēra sirds stīgas. Lasīju un domāju, ka mēs īsti nemaz nepazīstam cilvēkus, kas dzīvo mums blakus.
Žults lējējiem- nekritizējiet cilvēkus, kas grib un mēģina kaut ko darīt un radīt.

pirms 3 gadiem, 2015.02.03 15:55

Jaunjelgavas novadā