Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pirmo reizi Latvijā pieprasa prāvu kompensāciju par vardarbību skolā 20

Šomēnes aprit gads kopš notikumiem Jaunjelgavas vidusskolā. Pērn aprīlī skolas tualetē starpbrīža laikā piektās klases skolnieki piekāva pirmklasnieku. Incidents šokēja daudzus un izraisīja lielu rezonansi. Šajā lietā ir noticis jauns pavērsiens, svētdien ziņoja TV3 raidījuma «Nekā personīga». 

Cietušā zēna un mātes advokāts ir vērsies ar prasību tiesā, lai no pāri darītājiem piedzītu kompensāciju par morālo kaitējumu. Tā ir pirmā reize Latvijā, ka kāds vēršas tiesā ar šādu prasību. Tāpat pagājušā gada incidents izgaismo trūkumus normatīvajos aktos. Tie šobrīd koncentrējas uz bērniem, kuri rīkojas vardarbīgi. Bet upura tiesības ir atstātas novārtā.

Notikumi Jaunjelgavas vidusskolā, kur piektās klases skolēni pirmklasniekam sita pa kailu kājstarpi, risinājās pagājušā gada 22.aprīlī. Upuris, kuram tobrīd bija astoņi gadi, guva savainojumus līdz asinīm. Tomēr vissāpīgākā bija psiholoģiskā trauma, kuras dēļ cietušais zēns vairs nemācās šajā skolā. Un viņam vēl joprojām nākas sadzīvot ar uzbrukuma atstātajām sekām.

Par incidentu skolā pērn pirmais informēja TV3 raidījums «Bez Tabu». Bija pagājis mēnesis kopš notikumiem Jaunjelgavā. Notikums izraisīja plašu rezonansi visā Latvijā. Vairāki vecāki brīvprātīgi pieteicās palīdzēt un atbalstīt cietušo ģimeni. Arī Ingūna pirmo reizi cietušo ģimeni iepazina tikai pagājušā gada maijā.

«Un tad es braucu, tad tur citas mammas sazvanījās un es biju tā, kas brauca, veda viņus uz slimnīcu no Jaunjelgavas uz Vienības gatvi, jo puisītim jau mēnesi bija temperatūra 37,2. Viņam tur deva kaut kādas, es nezinu, pretsāpju tabletes, es nezinu. Labāk nepalika,» teic Ingūna Riņķe, cietušā zēna mātes draudzene.

Pēc piekaušanas neviens neirologs tā arī zēnu nebija apskatījis. Viņš bija trauksmains un uzbudināts. Bet viņa māte bija ļoti nobijusies un skatījās uz Ingūnu ar neuzticību. Viņi visi kopā brauca uz Rīgu vizītē pie ārsta.

«Un tad mašīnā, kad mēs braucām uz Vienības gatvi, pa ceļam tur bija kādu stundu vairāk jābrauc, viņa sāk raudāt un prasīt, vai es tiešām neko sliktu viņai nedarīšu. Nu, man tas likās tā nesaprotami. Es tā kā atbraucu palīdzēt, bet cilvēks jau ir to mēnesi tik daudz pārcietis tā notikuma dēļ, ka viņš nevienam neuzticas. Bija ļoti smagi un grūti,» sacīja sieviete.

Cietušajam zēnam interneta portālā «Ziedot.lv» saziedoja vairāk nekā četrus tūkstošus latu. Šobrīd zēns vēl joprojām turpina dzert zāles. Zēna māte meklēja iespējas kā pasargāt dēlu. Uz neilgu laiku viņi abi pārcēlās uz Rīgu. Tikmēr zēna mazais brālītis ar vecmāmiņu palika Jaunjelgavā. Tas bija ģimenei par grūtu un šobrīd viņi atkal dzīvo kopā. Cietušais zēns mācās skolā otrajā klasē kādā citā pilsētā.

«Skaidrs, ka zēnam bija nodarītas fiziskas sāpes un miesas bojājumi, lai gan tie bija atzīti par maznozīmīgiem. Tomēr ir skaidrs, ka bērnam ir nodarīta vairāk psiholoģiska rakstura trauma un faktiski mūsu rīcībā ir arī psihologa atzinumi, kas šo te pamato faktiski. Un otrs moments, kas arī nav maznozīmīgs, šī te gadījuma dēļ bērnam nācās mainīt skolu,» norāda Edgars Lodziņš, zvērināts advokāts, kurš pārstāv cietušā zēna intereses

Kaut arī policija par zēna piekaušanu uzzināja uzreiz, lietu izmeklēja gausi. Piekaušanā vainoja divus piektās klases skolniekus. Izmeklētāji to kvalificēja kā administratīvu pārkāpumu. Tādēļ par sodu bija jālemj Jaunjelgavas un Vecumnieku pašvaldībām. Noilguma dēļ zēnus nesodīja, bet viņu mātēm pašvaldību administratīvās komisijas piespriedu nelielu naudas sodu. Cietušo ģimeni tas neapmierina. Tās advokāts ir vērsies Aizkraukles rajona tiesā ar civilprasību atlīdzināt morālo kaitējumu. No pāri darītājiem – pašiem bērniem un viņu vecākiem – viņš prasa 20 000 eiro, pa 10 000 no katras ģimenes.

Tiesnesis lietu ir pieņēmis izskatīšanā. Un tas nozīmē, ka ģimenēm būs jāgatavojas cīņai.

Uzbrukumā vainotā bērna māte joprojām neatzīst sava dēla vainu. Viņas dēlam pusgadu bija noteikta mājmācība. Bet tagad viņš turpina mācības Jaunjelgavas vidusskolā. Tikmēr skolas direktorei pērn uzlika naudas sodu, jo nebija nodrošinājusi skolēnu tiesības uz drošu vidi. Izglītības kvalitātes dienests atklāja arī citus trūkumus, kas tagad ir novērsti. Ir uzstādītas video novērošanas kameras un pieņemts darbā sociālais pedagogs. Skolas direktore gan bija nikna, uzzinot, ka taisām sižetu. Žurnālisti par incidentu esot sacēluši ažiotāžu un skola jau tā esot nomelnota.

Skolas vadība uzskata, ka situācija ir atrisināta. Cietušais zēns no skolas ir aizgājis.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā uzskata, ka šim incidentam pievērsta nesamērīgi liela uzmanība. Tā ļoti negatīvi ietekmējusi abas ģimenes. Bērnus nevar dalīt upuros un agresoros. Viņi ir tikai bērni.

Cietušās ģimenes advokāts kompensāciju par morālo kaitējumu prasa ne tikai no pāri darītājiem un viņu vecākiem. 7000 eiro – šādu summu pieprasa arī Jaunjelgavas pašvaldībai. Kaut arī iesniegumu tā saņēma janvāra beigās, deputāti izvairās pieņemt lēmumu.

Cietuša zēna advokāts cer, ka Aizkraukles rajona tiesa lietu izskatīs šā gada laikā. Tikmēr Jaunjelgavas dome lēmumu par to, vai piešķirt ģimenei 7000 eiro kompensāciju par morālo kaitējumu pieņems līdz 20.maijam.

Neatkarīgi no tā, vai Jaunjelgavas pašvaldība piešķirs morālo kompensāciju vai ne, visdrīzāk, ka cietušo pārstāvis vērsīsies administratīvajā tiesā pret pašvaldību par vilcināšanos pieņemt lēmumu. To, ka viņi šādi ir tiesīgi rīkoties, ir atzinusi Tieslietu ministrija.

Komentāri 20

Pareizi

Pirmkārt direktore - viņai vajag atstāt amatu! Viņas versija, ka situācija ir atrisināta - smieklīgi. Ja cietušais ir aizgājis no skolas, tas nav risinājums!
Otrā lieta - jā, morālais kaitējums mazajam ir liels. Varēja prasīt arī lielākas summas!

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 10:51

tv3 skatoties +

Un pie kā ir direktore vainīga ka skolā iet tādi neaudzināti bērni ?
Nākamajā dienā kad sasita to puisīti viņš pa pilsētu ar riteni braukāja.
Māte tagad uz ievainotā zēna rēķina grib dabūt sev naudu, nav par daudz ?
Direktorīte skolā ir ļoti jauka.
Un JVS skolotājas tu šitā nesaukāsi, nezini kādas ir tad labāk nerunā.

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 20:30

Racéjs

Arí redakcija mazos noziedzniekus atbalsta ar to,ka spiezhot uz "patík", balss tiek pieskaitíta "nepatík" pusé. Es nedomáju, ka tá ir nejaushíba. Kauns!!!!!

pirms 3 gadiem, 2014.12.21 22:24

xq2

Lai pietiek spēka cīnīties un mazais lai atgūst dzivesprieku! Vēlētos, lai atbildību nes visi tie valsts un pašvaldības dienesti, kas lietu noklusēja, novilcināja, nespēja rīkoties ātri un atbildīgi. Un nevar teikt, ka bērni ir tikai bērni. Ir cietušie un ir vainīgie - arī nepilngadīgo vidū.

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 11:17

Jd

Beidzot tas ir noticis! Lai ieliek kārtīgu kloķi tiem mazgadīgajiem kaušļiem un viņu vecākiem! Būs kārtīga mācība gan bērniem, gan vecākiem!

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 11:31

D.Forands

Mazgadīgajiem kaušļiem nevajag nekādu kloķi, jo kas tad izaugs par vīriem, ja agrā bērnībā nekausies? Tādi memļaki vien būs, kādu tagad ir puspasaules, kādu zālīti iepīpēt, kādu aliņu pasūkt un bezmērķībā bariem klīst pa pilsētu vai pie datora sēdēt.
Kauties vajag, bet nedrīkst sist mazu bērnu. Par šīs lietas bremzēšanu, vilcināšanu, faktu sagrozīšanu, nesodīšanu, vainīgā mērgļa aizstāvēšanu un viņa iecelšanu svētā kārtā, atsevišķu skolotāju norīkojot mērgļa pieskatīšanai, NO DARBA UN AMATA JĀPADZEN SKOLAS DIREKTORE, NOVADA DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS AR ŠODIENAS IZPILDDIREKTORU, PĒC VIŅA DZIRDĒTĀ DOMU GĀJIENA TV, UN MĒRGĻA VECĀKU DARBA DEVĒJI, JA TIE NAV PATRIEKUŠI NO DARBA ŠOS VECĀKUS.

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 16:08

ppppp

Direktore tagad visus bērnus,kas mazliet delverīgāki -sūta pie skolas psihologa,ar vecākiem nesaskaņojot vai tie ir ar mieru.Zinu, ka briest jauns tracis skolā,varbūt pat atkal ar televīziju atkal:(

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 16:42

???

Cietušās ģimenes advokāts kompensāciju par morālo kaitējumu prasa ne tikai no pāri darītājiem un viņu vecākiem. 7000 eiro – šādu summu pieprasa arī Jaunjelgavas pašvaldībai. Kaut arī iesniegumu tā saņēma janvāra beigās, deputāti izvairās pieņemt lēmumu.
-----------------------------------------
Laikam ir par stulbu lai, veģetējos uz nodokļu maksātāju rēķina, spētu adekvāti rīkoties!
Jautājums- tad kurš šos nīkuļus ir ievēlējis, a?
Tagad ar priekšniek-veidīgo radījumu stulbumu Jaunjelgava izblamaēta pa visu Latviju!

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 18:07

:)

o, labs, kā pelnīt naudu, a domāja tv sižetaa kad rādīja tā abizotaa maati, atstāja tādas bremzeetas iespaidu, bet izrādās, ka nav vis.

pirms 4 gadiem, 2014.04.14 18:48

suns

Jautājums,kāpēc netika pārbaudīta citušās ģimene,tur nav viss kārtībā,tur ir visas atbildes.

pirms 4 gadiem, 2014.04.17 14:12

Egle

Galvenais tas, ka šo domi vēlēja tūlīt, var teikt, ka uz karstām pēdām, pēc šī pusīša sišanas, kad Mīlīgā un Libeks atklāti uzstājās ar savu galējo bezspecību, kas nāca par labu sitējam, bet vēlēšanās abiem diviem plusu plusos pilni biļeteni. Nu tad ko var gribēt no aptaurētās masas?

pirms 4 gadiem, 2014.04.15 12:14

Ermīne

Attieksme no Bērnun tiesību aizsardzības izraisa smīnu, ka pievērsta nesamērīgi liela uzmanīna, jo viņi esot tikai bērni.Tad jau iznāk , ka bērni var darīt otram pāri cik uziet. Diez ko teiktu šīs attieksmes paudēji, ja viņu bērns būtu tik smagi cietis un šo traumu pārdzīvotu visu mūžu.Te nu neizklausās pēc bērnu tiesību aizsardzības.

pirms 4 gadiem, 2014.04.15 12:30

Nekas nemainās

Dzirdēts, ka pavisam nesen ar kājām klases biedri spēruši 3. klases skolnieci. Dīvaini, ne...... Un atkal klusums. Pa kaktiem runā, bet Dome nereaģē. Vai tiešām atkal jāiejaucas TV, lai kaut kas mainītos. Kauns.

pirms 4 gadiem, 2014.04.15 19:05

Piekrītu

Domei, pareizāk sakot, sociālajam dienestam , pēdējais laiks iejaukties un painteresēties par šo sitēju ģimenēm. Jums varbūt liekas, ka skolā māca kauties? Sen jau zināms, ka bērns ir ģimenes spogulis, varbūt jāpaskatās, kā vecāki audzina bērnus, kā tiek galā ar saviem pienākumiem un kāpēc tie bērni sper, varbūt tēvs sper mātei, vai māte bērnam, vai bērni visu nakti nosēž pie datora?

pirms 4 gadiem, 2014.04.16 14:54

Novadnieks

Nu kad tanī skolā būs jauni pedagogi.tad arī varbūt attieksme pret bērniem būtu savādāka .sēž riktīgs pensionāru kabinets ,jā ar tādu kolektīvu Mīlīgajai vieglāk strādāt .jaunie lai braukā apkārt darbus meklēdami.

pirms 4 gadiem, 2014.04.15 22:14

jaunjelgaviete

Skolotaji aizstav viens otru, -saliedets kolektivs....., sai skola vienmer bija, ir un paliks vainigi berni un bernu vecaki....

pirms 4 gadiem, 2014.04.17 09:46

jaunjelgaviete

Skolotaji aizstav viens otru, -saliedets kolektivs....., sai skola vienmer bija, ir un paliks vainigi berni un bernu vecaki....

pirms 4 gadiem, 2014.04.17 09:46

Gebelss J.

Mīļie, cilvēki ! Nekas nemainīsies arī pēc TV, jo redzat, ka nekas nemainās, ja par iepriekšējo rakstīja, runāja, rādīja vairāk par mēnesi. Mainīsies tad, kad tās personas, kuras nespēj ne vadīt, ne pārvaldīt sabiedrību, bet amatvietas aizņem, tā riktīgi dabūs pa purnu, un ne vienu vien reizi. Jaunjelgavā vienmēr ir bijuši diezgan labi štoseri. Vai tad nav vecāku, kuri var nopirkt kādu štoseri vai brigādi, kas nokārto šo lietu?

pirms 4 gadiem, 2014.04.16 14:30

kaķe

tā notiek ne tikai Jaunjelgavā, ka vainīgs paliek pats cietušais.

pirms 4 gadiem, 2014.04.20 18:46

Jaunjelgavas novadā