Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pabrikam piederošo vēsturisko zemnieku sētu iekļauj Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā 2

Ar Kultūras ministrijas (KM) rīkojumu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā šomēnes iekļauta zemnieku sēta "Nomaļi" Kokneses novada Iršu pagastā, kuras īpašnieks ir aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V), liecina Kultūras ministrijas paziņojums "Latvijas Vēstnesī".

Paziņojumā skaidrots, ka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI) bija saņemts Pabrika priekšlikums noteikt zemnieku sētai "Nomaļi" valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statusu un iekļaut to Pieminekļu sarakstā. Pēc tam inspekcijā augustā izvērtēta šī objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums ierosināt iekļaut to Pieminekļu sarakstā.

KM VKPAI dokumentos ir konstatējusi, ka zemnieku sēta "Nomaļi", kas tapusi 19.gadsimta beigās, pēc 1892.gada, ir bijusi Iršu muižas vācu kolonijas saimniecība Nr.18. Zemnieku sēta "Nomaļi" vērtējama kā nozīmīgs tautas celtniecības objekts ar augstu autentiskuma pakāpi, īpaši dzīvojamā ēka. Sētas kultūrvēsturisko nozīmi paaugstina arī tās vēsturiskā unikalitāte, ņemot vērā, ka tā ir vienīgā saglabājusies sēta no bijušās vācu zemnieku kolonijas Latvijā, kas pastāvēja no 1766.gada līdz 1939.gadam un bija unikāla parādība Baltijas mērogā, teikts paziņojumā.

Objekta saglabājamās vērtības ir apjomu telpiskais risinājums ainavā, dzīvojamās mājas fasāžu arhitektoniski dekoratīvais risinājums, vēsturiskās būvkonstrukcijas, būvgaldniecības izstrādājumi, plānojums, vēsturiskā interjera apdare.

Saskaņā ar likumu "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm.

"Nomaļus" nolemts iekļaut valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā ar atbilstošu kultūras ministres Daces Melbārdes rīkojumu.

Komentāri 2

^^^

Dace Melbārde nav Kultūras ministre, bet gan tikai pienākumu izpildītāja, jo demisionējot MP visa valdība tiek atlaista un bijušie ministri ir tikai pienākumu izpildītājilīdz jaunas valdības izveidošanai un apstiprināšanai>

pirms 5 gadiem, 2014.01.05 11:20

Kokneses novadā