Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Patrīcija Eiduka sasniegusi Latvijas labāko rezultātu pasaules čempionātos slēpošanā

Svētdien Austrijas pilsētā Zēfeldē noslēdzās pasaules čempionāts slēpošanā, kur piedalījās arī četri Latvijas labākie distanču slēpotāji – Patrīcija Eiduka, Indulis Bikše, Raimo Vīgants un Kitija Auziņa. Vislabākos rezultātus uzrādīja Aizkraukles Sporta skolas audzēkne un Kokneses novada pārstāve Patrīcija Eiduka, kura ar 36.vietu un 75 FIS punktiem sprintā brīvajā stilā sasniedza Latvijas augstāko vietu un arī augstvērtīgāko rezultātu pasaules čempionātos, informē slēpotājas pārstāvis Ivars Bācis. 

Atšķirībā no iepriekšējās reizes 2017.gadā, kad uz pasaules čempionātu Lahti aizsūtīja diezgan kuplu slēpotāju sastāvu, kā rezultātā mūsu divi olimpieši Patrīcija Eiduka un Indulis Bikše pērn gatavošanās procesā svarīgākajām karjeras sacensībām – Olimpiskajām spēlēm Phjonhčanā – palika bez finansējuma no atbildīgās institūcijas (labi, ka talkā nāca Kokneses novada pašvaldība, Aizkraukles Sporta skola, “Ievas siers”, “Virši-A”, “MySPort” un arī dažas privātpersonas – Ivara Bāča piez.), šoreiz tāda kļūda netika pieļauta un pēc noteiktajiem kritērijiem uz Zēfeldi aizbrauca četri mūsu slēpotāji, turklāt K.Auziņa tikai tāpēc, ka vasarā rollerslēpošanas sacensībās bija  ieguvusi attiecīgos FIS punktus, bet ziemā tos tomēr nesasniedza. Jāteic, ka kritēriji nebija augsti – vīriešiem vienreiz 90 FIS punkti distancē vai 130 FIS punkti sprintā, sievietēm 120 FIS punkti distancē vai 160 FIS punkti sprintā, tomēr situācija šobrīd ir tāda, ka pat it kā atvieglotus nosacījumus citi nebija spējīgi izpildīt. Patrīcijai Eidukai ar kritēriju izpildīšanu nekādu sarežģījumu nebija, jo viņa pat pārspēja augstākos vīriešu normatīvus – 84 punkti distancē un 94 punkti sprintā, turklāt tos sasniedzot pasaules kausa posmos, ne “vieglu punktu” gūšanas FIS sacensībās.


Lai arī Patrīcija Eiduka bija visjaunākā mūsu delegācijā (februāra pirmajā dienā palika 19 gadi), tomēr tieši ar Aizkraukles Sporta skolas pārstāvi saistījās lielākās cerības. Pirms čempionāta kopā ar treneri un tēvu Ingus Eiduku bija izlemts, ka Patrīcija piedalīsies divos startos – sprintā brīvajā stilā un 10 km klasikā.  Labāks rezultāts tika gaidīts no sprinta, jo slidsolis ir mūsu vadošās slēpotājas spēcīgākā puse.


Dalībnieču skaits bija liels, jo sniedzās pāri simtam – 110 slēpotājas, taču viņu vidū netrūka arī ap desmit eksotisko valstu pārstāves, kā irānietes, čīlietes, libānietes un taizemiete. Neskatoties uz ļoti labiem rezultātiem jau otro sezonu pēc kārtas, pēc FIS punktu reitinga Patrīcija Eiduka bija 59. vietā no visām dalībniecēm. Līdz ar to pirmais uzdevums bija iekļūt piecdesmitniekā ar cerībām laba starta gadījumā būt tuvu četrdesmitniekam. Mērķtiecīgais gatavošanās process, kurā ieguldījumu veica Kokneses novada pašvaldība, SIA Merkss”, “Ievas siers”, “Virši-A”, “MySport”, atmaksājās, un Patrīcija teicami veica 1,3 km garo sprinta distanci, uzrādot laiku 2:38,81 un kvalifikācijas uzvarētājai Majai Dālkvistai no Zviedrijas zaudējot 9,37 sekundes.  


Pirmo reizi Ingus un Anitas meita šāda paša augstākā līmeņa sacensībās sprintā kvalifikācijas labākajai sprinterei zaudēja mazāk nekā desmit sekundes, līdz ar to arī tika nopelnīti ne tikai karjeras labākie punkti šajā disciplīnā, bet arī visaugstvērtīgākie – 75 FIS punkti (vislabākie punkti Patrīcijai ir 65 FIS punkti, kas iegūti ne sprintā, bet 10 km distancē Skandināvijas kausā Somijā pirms pusotra gada – Ivara Bāča piez.). Līdz ar to ar iegūto 36. vietu sanāca atkārtot pirms mēneša pasaules junioru čempionātā sasniegto sprintā klasiskajā stilā. Lai arī katrās sacensībās reljefs un sprinta distances garumi atšķiras, tomēr ļoti līdzīga garuma sprintā pasaules kausa posmos Lahti šā gada februāra sākumā, decembra beigās Toblahā un decembra vidū Davosā tika zaudēts attiecīgi 18, 12 un 22 sekundes. Pirms gada Olimpiskajās spēlēs sprinta kvalifikācijā, tiesa, tad bija klasiskajā stilā, labākajām tika zaudēts ap 40 sekundēm.


Līdz trīsdesmitniekam, kas tiek tālāk uz ceturtdaļfinālu, pietrūka tikai 1,3 sekunžu. It kā maz, taču Patrīcija atzīst, ka izdarījusi visu maksimālo. Un ticību tuvoties trīsdesmitniekam sekmē tas, ka 30. laiku uzrādīja un ceturtdaļfinālā tika pēdējā laikā strauji progresējušā divus gadus vecākā igauniete Mariela Pullesa, kuru mūsu vadošā slēpotāja apsteidza pagājušā gada pasaules junioru čempionātā. Protams, iekļūt trīsdesmitniekā pasaules kausa posmos būs grūtāk, jo tur nestartēs tikai 4 Ziemeļvalstu slēpotājas vai krievietes, bet gan kādas 7 vai 8 no šim spēcīgajām slēpošanas lielvalstīm. 


10 km klasikā nevarēja gaidīt, ka P.Eiduka atkārtos Olimpiskajās spēlēs iegūto 44. vietu, jo tomēr Phjončhanā šī distance bija viņas spēcīgākajā slēpošanas stilā slidsolī. Taču Patrīcija parādīja progresu klasiskajā stilā un 74 dalībnieču vidū ieņēma 52. vietu, no pasaules čempiones Terēzes Juhaugas atpaliekot ar 3:52. Nopelnītie 114 FIS punkti uz to brīdi bija viņas labākais rezultāts augsta līmeņa sacensībās distancē klasiskajā stilā. Turklāt Patrīcija bija labākā no Baltijas valstīm, jo igauniete Pullesa noslēpoja par 22 sekundēm lēnāk un ierindojās 55.vietā. 

Kokneses novadā