Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neretas muzejam dāvina mātes kursabiedra darbus

Neretas novada novadpētniecības muzejā skatāma Māras Daugavietes (1955.), mātes Lūcijas (1926. — 2013.), kā arī grafiķa Kārļa Cīruļa (1925. — 1994.) grafikas darbu izstāde.

Vienuviet aplūkojami Lūcijas Daugavietes keramikas darbi, vairākas viņas meitas gleznas, kurās redzama arī Nereta. Ekspozīcijas lielāko daļu aizņem Māras Daugavietes mammas kursabiedra no Latvijas Mākslas akadēmijas laika Kārļa Cīruļa grafikas, kas ir viņa dāvinājumi Lūcijai. Tajās pārsvarā atainota Vecrīga 50. un 60. gados, kā arī Latvijas ainavas.
Muzeja vadītāja Lidija Ozoliņa teic, ka visi Neretā skatāmie darbi ir oriģināli, līdz ar to tie paši par sevi ir liela vērtība. Kārlis Cīrulis savulaik darbojies stājgrafikā, plakātā un lietišķajā grafikā, bet 50. gados izkopis oforta tehniku. Mākslinieks 1977. gadā apbalvots ar 4. Tallinas grafikas triennāles diplomu un Māk­slinieku savienības prēmiju par labāko jaunrades sniegumu.
Visi izstādē redzamie darbi ir Māras Daugavietes dāvinājums muzejam.
Lūcija Daugaviete dzimusi Neretas novada Pilskalnes pagastā. Vidusskolā gājusi Jēkabpilī. Studiju laikā strādāja pie keramiķa  Andreja Pormaļa. 1957. gadā absolvēja Rīgā Mākslas akadēmijas profesora Teodora Zaļkalna vadīto Tēlniecības fakultāti. Bija Mākslinieku savienības locekle. Dzīvoja un strādāja Maskavā un šajā laikā piedalījās daudzās izstādēs. Viņas darbi rodami muzejos gan bijušajā Padomju Savienībā, gan ārzemēs. Māksliniece mūžībā devās pirms sešiem gadiem, un viņas pīšļi apbedīti Strobuku kapos Pilskalnes pagastā.
Muzejā Neretā apskatāmi trīs Lūcijas Daugavietes keramikā darināti dekoratīvie šķīvji un vāze.
Māra Daugaviete Neretas muzejam dāvināja arī grāmatas. Lidija Ozoliņa stāsta, ka vienā no tām ir grāfa Komorovska autogrāfs. Grāfs bija Ratkūņu muižas Lietuvā īpašnieks. Grāmatas ir no Pilkalnes muižas bibliotēkas. Kad 1939. gadā Pilkalnes baroni aizbrauca, Māras Daugavietes onkulis Arnolds Daugavietis savācis to, ko apkārtējie kā nederīgu izmetuši laukā — grāmatas. Māra Daugaviete piebildusi, ka tās nogājušas loku — aizvestas uz Maskavu un nu atgriezušās atpakaļ.

Novadu ziņas