Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Novadot ūdeni, izposta mazdārziņus

“Staburaga” redakcijā vērsās vasarnīcu rajona “Ziedi” iedzīvotāji, kuri sašutuši par situāciju Ozolu ielā, kas ir viena no centrālajām, un vietējās pašvaldības neieinteresēto attieksmi problēmas risināšanā.

Ozolu iela ir viena no centrālajām ielām vasarnīcu rajonā, sākumā to klāj asfaltēts segums, bet vietā, kur iela sadalās, tā ir grantēta un ved lejā no kalna. Vienā ceļa posmā izveidojusies ieplaka, kurā pēc lietus ūdens sastājas divās pamatīgās peļķēs. Gadu gaitā ceļš izveidojies kā bļoda, te nav ne ceļa nomales, ne novadgrāvja un ūdenim nav, kur palikt. Tas sūcas zemē un ieplūst apkārtējo vasarnīcu pagrabos, siltumnīcās, dārzos.
Pirms nedēļas vasarnīcu un mazdārziņu saimnieki šajā ielā piedzīvoja nepatīkamu pārsteigumu. Ceļa greiderētājs, lai novadītu ūdeni no tā, ceļmalas apaugumā ar lāpstu ievilka reni, appludinot mazdārziņus. Braucot pa šo ielu atpakaļ, kad ūdens jau bija aiztecējis, ar greidera lāpstu renes tika pielīdzinātas, taču paveiktais nodarīja postu dārziņiem, kuru vagas stiepjas līdz pat ceļa malai.
Ceļu kopšanas un uzturēšanas uzņēmuma “Danita” pārstāve Sanita Vanaga stāsta, ka šajā situācijā nebija citas iespējas novadīt ūdeni, kā tikai apaugumā izveidot grāvīšus, greiderētājs visu izdarījis, kā nākas. “Strādāt vasarnīcu rajonā ir ļoti sarežģīti, jo greideram te nav, kur palikt — vasarnīcu sētas, dārzu dobes ir līdz pašam ceļam. Bieži uz ceļa stāv mašīnas, tad jāmeklē to saimnieki, lai traktors varētu pabraukt garām. Daudzas ieliņas krūmiem aizaugušas. Daži pamanās pāri ceļam kādu piecu centimetru dziļumā nelikumīgi ierakt ūdens caurules, kuras greiderētājam gadās pārraut, jo, greiderējot ceļu ar lāpstu, taču nebrauc pa virsu,” par problēmām, ar ko jāsaskaras, strādājot šajā rajonā, stāsta S. Vanaga.
Dārzu saimnieki ir sašutuši, viņi pārdzīvo par sapostītajiem dārziem un pārmet vietējai pašvaldībai nevēlēšanos risināt problēmu. Viņi saprot, ka šāda ūdens novadīšana ir tikai īstermiņa risinājums, un vēlas zināt, kad iela tiks sakārtota tā, lai tajā nestāvētu peļķes un ūdens nesūktos pagrabos un neappludinātu apkārtējos dārzus.
Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks E. Zēbergs un pašvaldības izpilddirektors Kaspars Sniedzītis saka — nevar pārmest, ka pašvaldība nerūpējas par ielām vasarnīcu rajonā, un piesauc šogad sakārtotās ielas — Zaļo, Ķiršu, Stabu, Pīlādžu un vēl kādu ielu bez nosaukuma. Vairākās ieklāts frēzētais asfalts. “Nevar salīdzināt, kādas te ielas bija pirms 20 gadiem, kad sākām tās apsaimniekot, un kādas tās ir tagad. Šobrīd centrālajās ielās ir frēzētā asfalta segums. Grants ielās veicam ikdienas uzturēšanas darbus greiderējot. Šogad tajās tik daudz ieguldīts kā nevienu gadu,” piebilst E. Zēbergs un stāsta, ka arī Ozolu ielā pēdējo gadu laikā uzlabojumi veikti ne reizi vien — veikta ielas greiderējamās kārtas papildināšana, regulāra planēšana un profilēšana, divos krustojumos uzbērts grants un šķembu maisījums, lai neveidotos peļķes. Ozolu ielas rajona vasarnīcu iemītnieki gan neatceras, kad šajā ielā pēdējo reizi kaut kas darīts, un stāsta, ka pirms pāris gadiem pat sūtījuši domei daudzu iedzīvotāju parakstītu vēstuli ar lūgumu beidzot kaut ko darīt lietas labā. Saņēmuši arī atbildi, taču, tā kā ne paši iedzīvotāji, ne domes pārstāvji ne šādu vēstuli, ne atbildi atrast nevarēja, lūdzām sagatavot precīzu paveikto darbu sarakstu pēdējos gados Ozolu ielā. Atklājās, ka pēdējo reizi uzlabošanas darbi šajā ielā notikuši 2006. gadā. Par to laiku vasarnīcu iemītnieki atceras, ka tas veikts nepareizi, nevis atrisinot problēmu un veidojot ceļa virsmu tādu, lai ūdens aiztecētu projām, bet gan veicināja ieplakas un peļķu veidošanos.
Uzņēmuma “Danita” pārstāve Sanita Vanaga norāda, ka vislabākais risinājums arī Ozolu ielā būtu noņemt ceļmalas apaugumu un izrakt novadgrāvi, lai ūdens var notecēt. Šādam risinājumam piekrīt arī Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Einārs Zēbergs. “Bija savlaik doma veidot novadgrāvi uz leju, taču to nevar izdarīt, jo dārziņi ir līdz pašai ielas malai. Uzberot dārziņus, to saimnieki paši ielu pārtaisa par novad­grāvi, jo nekur citur ūdenim nav, kur palikt. Tā arī tās peļķes veidojas. Pie tam šie dārziņi ierīkoti nelikumīgi — zem augstsprieguma līnijas, kur zeme pieder valstij. Tie veidoti bez atļaujas un saskaņošanas,” saka E. Zēbergs un piebilst, ka novadgrāvja rakšana neesot tik vienkārši izdarāma to pašu vasarnīcu sētu un dārzu dēļ, kuri ir līdz pašam ceļam. “Vasarnīcu rajons savā laikā veidojies ļoti haotiski, un, lai arī tajā ir ielas ar nosaukumiem un tās pieder pašvaldībai, būtībā tie ir iebraukti celiņi bez pamata. Te nav nekādas infrastruktūras, izveidot to no jauna ir praktiski neiespējami. Centrālās ielas mēs uzturam kārtībā, regulāri greiderējot, mazākās ielas pielabojam pēc vajadzības,” stāsta E. Zēbergs.

Novadu ziņas