Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Olas krāso zīda auduma gabaliņos

Olu krāsošana Lieldienās ir īpašs notikums, jo vienmēr gribas, lai tās izdodas īpaši skaistas. Turklāt iespējas to darīt ir tik dažādas, ka visas pat neizdodas izmantot. Tā ir arī sava veida sacensība, kuram izdosies skaistākas, un cilvēku paveiktais ik gadu pārsteidz — olas ir tik daudzveidīgas.

Zīda otrs mūžs

Aizkraukliete Inga Ziediņa pirms dažiem gadiem izmēģināja ko jaunu, un rezultāts pārsteidza arī pašu — olas krāsot zīda auduma gabaliņos. Šo ideju kaut kur bija dzirdējusi vai lasījusi un nolēma pamēģināt. Iznākums ir fantastisks, jo auduma zīmējums uz olas čaumalas ir spilgts un tikpat izteikts kā uz auduma. Rezultātā izdevās gluži vai īsti mākslas darbi. Turklāt katra ola ir neatkārtojama.
— Der tieši zīda audums, to par zemu cenu var dabūt lietoto preču veikalos, izmantot var arī vīriešu kaklasaites. Ja auduma gabals pietiekams, olu var tajā ietīt, ja nē — pietīt ar diegu. Var vārīt gan tīrā ūdenī, tad krāsas būs spilgtākas, vai arī tajās pašās sīpolu mizās, kas dos papildu toni. Ūdenim gan vajadzētu pievienot etiķi vai sāli, kas pastiprina krāsas. Vispār jau iesaka pirms krāsošanas olu nomazgāt etiķūdenī neatkarīgi no izvēlētās krāsošanas tehnikas, — stāsta Inga.
Šādus mākslas darbus gan esot žēl pēc tam sasist, bet olas paredzētas ēšanai. Ģimenē bērni jau izauguši un olu krāsošanas naskums mazinājies, tomēr zudis nav, jo Ingai gribas izmēģināt ko jaunu. Turklāt krāsošanas metodes ir tik dažādas, arī ar dabas materiāliem. Lielākoties tās ir sīpolu mizas, bet viņa izmanto arī tajā brīdī pieejamos augus — izplaukušās lapiņas vai ziedus. Var pievienot arī putraimus, rīsus vai citus beramus produktus. Viss rūpīgi jāizkārto uz olas un jāliek katlā. Tad var gaidīt rezultātu, kas nekad neliek vilties.
Inga teic, ka gribas izmēģināt tik daudz ko, ka parasti iznāk pilns trauks ar vārītām olām. Tā kā Lieldienās tās ir arī visgardākās, visas apēd vai tās tiek dāvanā citiem.

Jaunas un pārbaudītas vērtības
Seciete Dzintra Reimarte olu krāsošanai galvenokārt izmanto sīpolu mizas, ko pa­spilgtina ar dažādiem materiāliem. Interesantu toni dod ievārījumi, īpaši saldētas mellenes, bet tad ūdenim jāpievieno arī etiķis, lai krāsa labāk “iekožas” čaumalā. Labi nokrāso violetie sīpoli un kāposti. Raibumu vislabāk panākt ar rīsiem vai grūbām, jo putraimi saķep. Baltu čaumalu olām krāsu kontrasti, protams, ir spilgtāki nekā brūnajām.
— Katru gadu cenšamies izmēģināt ko jaunu, arī veikalā nopērkamās krāsas, bet tik un tā atgriežamies pie tradicionālajām metodēm. Tās arī tuvākas. Ķīmiju necenšos izmantot, bet dažkārt ir paticis pielikt kādu izgrieztu zīmējumu vai burtus. Šogad esmu nolēmusi izmēģināt jaukt kopā briljanta zaļo šķīdumu un sīpolu mizas. Izlasīju internetā un ieintriģēja. Tad redzēs, kas man iznāks, vajadzētu būt zaļgani brūnām. Ideju olu krāsošanai ir tik daudz. Kad ieraugi citu veikumu, gribas izmēģināt arī pa­šai, — stāsta Dzintra.
Ģimenē visiem olas garšo, tāpēc pāris duču ik gadu tiek krāsots, lai pietiek, ar ko kaulēties mājās, draugiem un kaimiņiem. Lielākoties to dara ģimenes meitenes un ar savējiem pievienojas māsa Antra. Viņa izmanto arī citas metodes olu krāsošanai un zilu toni lieliski iegūst no džinsa auduma. Lai arī cik skaista krāsotā ola būtu, sasist tās čaumalu nekad nav žēl, jo olas Lieldienās esot jāapēd. Tie ir arī Dzintrai mīļākie svētki gadā.

Patīk eksperimentēt
Daiga Teterovska no Pļaviņām olu krāsošanai izmanto tikai dabas materiālus, un līdz šim veikalā nekādi materiāli nav pirkti. Vispār viņai patīk eksperimentēt, kā vēl iepriekš nav darīts.
Ja ir iespēja, viņa ar ģimeni olas krāso laukā lielā katlā uz ugunskura. Viengad tajā salikuši sīpolu mizas, krāsu buķeti papildinot ar marlē ietītām mellenēm, dzijas dzīpariem, ķērpi, kādu egles zaru, smilgām, rīsu putraimiem, koku lapiņām un pašu vāktajām zāļu tējām. Īsts mikslis, bet rezultāts iznācis ļoti interesants.
— Bija reiz arī eksperiments ar briljanta zaļo — olu ietinot sīki sagrieztās sīpolu mizās un ūdenim pievienojot tā saucamo “zeļonku”, krāsojums bija ļoti raibs, — stāsta Daiga.
Katram ģimenē ir savas ieceres olu krāsošanai, bērni idejas aizgūst arī cits no cita. Tomēr vienādu nekad nav bijis. Kā olu krāsošana Teterovskiem izvērtīsies šogad, vēl ir intriga. Sīpolu mizas jau sagatavotas, bet pārējais būs zināms tikai Lieldienās!

Novadu ziņas