Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Profesors Ivars Kalviņš: putekļveida plastmasas daļiņas apdraud ne tikai Aizkraukles iedzīvotājus, bet arī citus Latvijas reģionus

Aizkraukles novada domes deputāte Ludmila Ušakova materiālus par Aizkrauklē plānoto plastmasas pārstrādes ražotni lūdza izvērtēt Latvijā pazīstamajam profesoram, bijušajam Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktoram (2003.—2014 .) Ivaram Kalviņam.

Ivars Kalviņš ir Dr. hab. chem., LZA īstenais loceklis, Eiropas Zinātņu un mākslu akadēmijas īstenais loceklis, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, Medicīnas ķīmijas nodaļas vadītājs no 1992. gada un Karbofunkcionālo savienojumu ķīmijas laboratorijas vadītājs. Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks un daudzu citu apbalvojumu laureāts.

Lūk, viņa vērtējums: 


Iepazīstoties ar SIA "DNS processing" ieceri Aizkrauklē, Bitēnu ielā 14, izveidot plastmasas pārstrādes iecirkni otrreizējo izejvielu ražošanai, ir jāsecina, ka negatīvās ietekmes uz vidi novērtējums  un vides aizsardzības jautājumi nav pilnībā izvērtēti un rasti pārliecinoši risinājumi, lai cilvēku un vides veselība netiktu nopietni apdraudēta.


Ražotne galvenokārt pārstrādās datoru un citu elektronisko izstrādājumu plastmasas detaļas, kuras tiks smalcinātas, šķirotas, attīrītas un termiski pārstrādātas granulās  190 — 250 grādu temperatūrā.


Diemžēl elektronikas izstrādājumiem visbiežāk lietotais polimērs (plastmasa) ir polikarbonāta plastmasa (polikarbonāts), kas tiek ražota no tādas bīstamas vielas kā bisfenols-A.

Tā kā polikarbonāta un cita veida plastmasas karsējot daļēji depolimerizējas (sadalās sastāvdaļās), tad to termiskās granulēšanas laikā izdalās tie monomēri (izejvielas), no kuriem šie polimēri ir iegūti. Polikarbonāta plastmasas gadījumā tas ir bisfenols A, polistirola gadījumā — stirols, no  butadiēnas /akrilonitrila plastmas — akrilonitrils utt.


Šīs ir cilvēka veselībai ļoti bīstamas vielas, kas var izsaukt vēzi, centrālās nervu sistēmas, aknu, nieru, sirds, smadzeņu un vairošanās un  citu orgānu neatgriezeniskus bojājumus. Bisfenols A, piemēram, ir cilvēka dzimumhormoniem līdzīga viela, kas iedarbojas uz cilvēka endokrīno  (hormonālās regulācijas) sistēmu ārkārtīgi mazās koncentrācijās, neatgriezeniski izmainot tās darbību. Tāpēc bisfenolu A saturošā plastmasu ir aizliegts lietot zīdaiņu barošanai vai dzirdināšanai domātās pudelēs un citos traukos, kas domāti bērnu pārtikas iepakojumiem.


Akrilonitrils un stirols savukārt izraisa vēzi un bojā aknas un smadzenes un ir pieskaitāmas pie visai  bīstamām cilvēku veselībai vielām. Šo iemeslu dēļ šādu  plastmasu utilizācijas ražotne būtu izvietojama tālu no dzīvojamām mājām, it īpaši no bērnudārziem un skolām.

Visbūtiskākais jautājums ir izgarojumu, kas rodas plastmasu karsēšanas (kausēšanas) un granulēšanas laikā, pilnīgas sadedzināšanas problēma, lai pilnībā izslēgtu to nenokļūšanu apkārtējā vidē. Šis aspekts projektā ir visai vāji atspoguļots, un tajā nav norādīti sasniedzamā atsūkto tvaiku sadedzināšanas efektivitāte pie jaudas 5000 m3 gāzu stundā. Oģļu filtru spēja attīrīt dūmgāzes projektā norādīta kā 80%, kas nozīmē, ka gaisā nokļūs vismaz 1000 m3  nepilnīgi attīrītu gāzu stundā, kas, visticamāk,  saturēs bisfenolu A un citus bīstamos piesārņotājus.


Tāpat nav norādīts, kur nonāks putekļveidīgie plastmasas pārstrādes atkritumi un cits piesārņojums no ražošanas notekūdeņiem, tikai minēts, ka tie tiks aizvesti ar asenizācijas mašīnām.


Paredzēts, ka putekļveida plastmasas daļiņas, kas tāpat ir bīstamas strādājošo veselībai, netiks atsūktas un savāktas, bet nokļūs apkārtējā vidē. Pie ražotnes jaudas, kas ražošanas procesā ģenerēs ap 1000 tonnām smalcinātas plastmasas gadā, projektētais putekļu daudzums būs ap 1,36 tonnām. Šāda daudzuma putekļu nokļūšana apkārtējā vidē apdzīvotā vietā un ūdenstilpņu aizsargājamajā zonā apdraud ne tikai Aizkraukles iedzīvotājus, bet arī citus Latvijas reģionus lejpus Aizkraukles. Līdz ar to rekomendēju, pirms pieļaut augšminētās ražotnes izveidi Aizkraukles pilsētā, ūdenstilpņu aizsardzības zonā,  veikt nopietnu ietekmes uz vidi novērtējumu.


Patiesā cieņā,

profesors Ivars Kalviņš


Profesora piebilde — par šādu ražotņu drošību domā arī citur:

DISADVANTAGES OF COMPUTER RECYCLING

  1. Soil contamination – even though computers are recycled, the toxins like lead in the CRTs and mercury in the flat panel screen gets mixed with the soil causing contamination. This can cause serious harm to the environment as a whole.
  2. Pollution – mostly all the components of a computer can be recycled. Many other materials are taken to different other industries where they are recycled. Many types of fumes are emitted during the recycling process. This causes severe pollution which affects the natural life cycle.
  3. Health problems – due to pollution, a lot of health problems persist like lung cancer, respiratory disorders, eye irritation, skin disorders and so on. All these are due to the contaminants of recycling. The long term effects of these pollutants are yet to be known.
  4. Second hand quality – in the recycling process, most of the materials used is low quality that is reprocessed to make newer ones. So the quality of the computers cannot be judged. No guarantee is given to such second hand low quality computers. At times people end up buying second hand computers at low rates but they are forced to spend again on its maintenance. So thus quality assurance is nil in computers recycling.
  5. High labor cost – a huge cost is incurred in recycling of computers. A lot of manual work is involved in the process which increases the overall cost of recycling. It cannot be sold at a higher rated because most of the materials used are either recycled or reprocessed. Thus, computer recycling is not much a money making business.

Novadu ziņas