Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Purvā paslēptas dabas vērtības 1

Šobrīd dabas liegumam “Aklais purvs” Daudzeses pagastā izstrādā dabas aizsardzības plānu. Pirmajā uzraudzības grupas sanāksmē bija pulcējušies eksperti, lai vērtētu, kādas dabas vērtības atklātas vasarā notikušajos pētījumos.

“Latvijas Dabas fonda” projektu vadītājs Jānis Reihmanis “Staburagam” pastāstīja, ka vasarā notika Aklā purva “inventarizācija”, kuras laikā zinātnieki precizēja, kādas dabas vērtības purvā saglabājušās. Šobrīd spriež, kas būtu darāms, lai purvu neskartu saglabātu nākamajām paaudzēm.

— Aklā purva teritorija ir daudz vērtīgāka, nekā sākotnēji domājām, — saka Reihmaņa kungs. — Tā ir praktiski neskarta, un līdz ar to tajā saglabājušās reti sastopamās mitrās mežaudzes, aug daudzi augi, kuru pastāvēšana citviet nav iespējama. Šo apkaimi par mājvietu izvēlas arī reti sastopami putni un dzīvnieki. Te mājo zivju un jūras ērgļi, melnais stārķis, ir rubeņu riesta vietas.

Purvā un tā apkaimē saimnieciskā darbība nav notikusi kopš 1999. gada. Padomju gados veikti aprēķini, cik kūdras šajā purvā varētu iegūt, taču ieguve tā arī nekad nav sākta. Vienīgās liecības par cilvēku darbību ir aptuveni pirms 90 gadiem rakti novadgrāvji. Lai arī tie nav dziļi, grāvji tomēr ievērojami pazeminājuši ūdens līmeni, tāpēc nākotnē plānots tos aizdambēt. Tas purva vidienē paaugstinātu ūdens līmeni, taču nekādi neietekmētu cilvēkus, kuri dzīvo tiešā purva tuvumā. Gluži pretēji — nākotnē iecienītajās dzērveņu lasīšanas vietās dzērvenāji augtu vēl lielākās platībās. Tāpat nākotnē plānots ierīkot tūristiem domātu dabas taku. To varētu veidot no dēļu klājuma, lai pēc iespējas mazāk apmeklētāji ietekmētu purva ainavu.

Šobrīd izstrādā priekšlikumus, kādi dabas aizsardzības pasākumi būtu jāiekļauj Aklā purva dabas aizsardzības plānā. Aklā purva dabas aizsardzības plānu izstrādā "LIFE+" programmas projektā "Augstā purva biotopu atjaunošana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Latvijā".

Uzziņa

Dabas liegumā konstatēts 16 aizsargājamu un retu bezmugurkaulnieku sugu, viena aizsargājama ķērpju suga, 14 aizsargājamu sūnaugu sugu, 17 aizsargājamu augu sugu, vismaz septiņas (iespējams līdz 16) zīdītāju sugas ar aizsardzības nozīmi, 23 aizsargājamas putnu sugas.

Komentāri 1

Egons V.

Baigi jocīgi, ka Aklītis nav atdots kādam ārzemniekam izstrādei. Tā ir nolaidība.

pirms 8 gadiem, 2010.10.18 17:00

Novadu ziņas