Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Regulators skaidro, ko nozīmē gāzes tirgus atvēršana

Lai līdz ar gaidāmo dabasgāzes tirgus atvēršanu mazinātu izskanējušās šaubas, kļūdaino informāciju par to, un izskaidrotu, ko nozīmē dabasgāzes tirgus atvēršana, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) ir sagatavojusi atbildes uz dažādiem jautājumiem, ar kuriem Regulatorā ir vērsušies Latvijas iedzīvotāji.

1. Ko nozīmē dabasgāzes tirgus atvēršana?

2016. gada 11. februārī, apstiprinot grozījumus Enerģētikas likumā, Saeima noteica, ka 2017. gada 3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā tiks pilnībā atvērts visiem lietotājiem, dabasgāzes tirgū nodrošinot brīvu konkurenci, piegāžu drošību un enerģētiskās neatkarības stiprināšanu Latvijā. Līdz ar to visiem dabasgāzes lietotājiem būs iespēja izvēlēties sev piemērotāko tirgotāju.

2. Kas no tā mainīsies iedzīvotājiem (mājsaimniecības lietotājiem)?

Mājsaimniecības lietotājiem ir paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana, līdzīgi tāpat, kā tas bija, atveroties elektroenerģijas tirgum.

Mājsaimniecības  lietotājs var izvērtēt dabasgāzes tirgotāju dabasgāzes cenu piedāvājumus un rīkoties divējādi:
2.1. pieņemt lēmumu neko nemainīt esošajā kārtībā, tas ir, turpināt saņemt dabasgāzi par Regulatora noteiktu cenu. Tad mājsaimniecības lietotājs turpinās dabasgāzi iegādāties no jau esošā tirgotāja kā saistītais lietotājs. Šāds pienākums piegādāt dabasgāzi saistītajiem lietotājiem par regulētu cenu ir noteikts AS “Latvijas Gāze” kā publiskajam tirgotājam līdz 2019.gada 1. janvārim.

2.2. pieņemt lēmumu mainīt dabasgāzes tirgotāju, tas ir, slēgt jaunu dabasgāzes tirdzniecības līgumu ar kādu no reģistrētajiem dabasgāzes tirgotājiem (pieejami www.sprk.gov.lv) par tirgotāja piedāvāto dabasgāzes cenu.

! Ja mājsaimniecības lietotājs pieņem lēmumu mainīt dabasgāzes tirgotāju, tad viņam ir jānoslēdz līgums ar jauno tirgotāju līdz katra mēneša 15.datumam. Attiecīgi no nākamā mēneša 1.datuma lietotājs saņems dabasgāzi pēc jaunā līguma nosacījumiem.

3. Vai un kā mainīsies dabasgāzes cena pēc tirgus atvēršanas?

Atvērta dabasgāzes tirgus apstākļos dabasgāzes cena mājsaimniecībām, kas nav saistītie lietotāji, mainīsies atkarībā no noslēgtā dabasgāzes tirdzniecības līguma nosacījumiem. Katrs tirgotājs var piedāvāt dažādus dabasgāzes cenas produktus.  Dabasgāzes tirdzniecības cena tiek noteikta, lietotājam un tirgotājam savstarpēji vienojoties, tāpat, kā tas ir elektroenerģijas tirgū, kur katrs elektroenerģijas tirgotājs piedāvā lietotājiem savu piedāvājumu.

Jāņem vērā, ka vairumā dabasgāzes piegādes līgumu dabasgāzes cena ir piesaistīta naftas produktu cenai. Līdz ar to dabasgāzes cena mainīsies atkarībām no izmaiņām naftas produktu cenās.


4. Vai līdz ar tirgus atvēršanu ir jāpārslēdz līgums par dabasgāzes piegādi gazificētam objektam?

Ja dabasgāzi turpinās piegādāt līdzšinējais dabasgāzes tirgotājs, tad līgums nav jāpārslēdz. Savukārt ja vēlaties saņemt dabasgāzi no cita tirgotāja, tad mājsaimniecības lietotājiem ir jāslēdz jauns dabasgāzes piegādes līgums. Ja mājsaimniecība pieņem lēmumu kļūt par dabasgāzes tirgus dalībnieku, tā var lūgt līdzšinējam tirgotājam, respektīvi, AS “Latvijas Gāze”, tirgus cenu piedāvājumus un slēgt jaunu dabasgāzes tirdzniecības līgumu ar AS “Latvijas Gāze”, vai citu tirgotāju par piedāvāto cenu.

5. Kas notiks, ja es kā mājsaimniecības lietotājs nemainīšu dabasgāzes tirgotāju?

Līdz 2019. gada janvārim mājsaimniecības lietotājs dabasgāzi saņems no publiskā tirgotāja – AS “Latvijas Gāze” par Regulatora noteiktu cenu.

6. Līdz kuram datumam lietotājam jāpieņem lēmums mainīt tirgotāju un jānoslēdz līgums, lai no 1. jūlija saņemtu dabasgāzi no jaunā tirgotāja?

Lai saņemtu dabasgāzi no cita tirgotāja 1.jūlijā, lietotājam ir jānoslēdz līgums ar tirgotāju līdz 2017. gada 15.jūnijam.

7. Kā es varu pārtraukt/izbeigt līgumu ar esošo dabasgāzes tirgotāju?

Par dabasgāzes tirdzniecības līguma izbeigšanu lietotājs informē dabasgāzes tirgotāju 5 darba dienas iepriekš līgumā noteiktajā kārtībā, veic galīgo norēķinu par saņemto dabasgāzi, saņemtajiem sistēmas pakalpojumiem, nodrošina sadales sistēmas operatora piekļuvi dabasgāzes apgādes sistēmai gazificētajā objektā dabasgāzes padeves pārtraukšanai.

8. Kur būs pieejama informācija par jauniem dabasgāzes tirgotājiem?

Kopš 10. februāra  dabasgāzes tirgotājus reģistrē Regulators īpaši izveidotā dabasgāzes tirgotāju reģistrā.

Līdz 2017. gada 27. martam tajā ir reģistrējušies 15 tirgotāji.

Reģistrs pieejams: www.sprk.gov.lv sadaļā Lietotājiem/Dabasgāze/Pakalpojumu sniedzēji/Dabasgāzes tirgotāju reģistrs. 
Par tirgotāju piedāvājumiem ir iespējams uzzināt:

vēršoties pie konkrētā tirgotāja;
tirgotāja publicētajā informācijā (savā tīmekļa vietnē);
tirgotāja individuāli izplatītajā informācijā katram dabasgāzes lietotājam.

9. Vai visi Regulatora mājaslapā norādītie komersanti plāno piedāvāt dabasgāzi mājsaimniecības lietotājiem?

Dabasgāzes tirgotājiem nav pienākums informēt Regulatoru par saviem nodomiem attiecībā uz lietotāju grupām, kam tiks pārdota dabasgāze, līdz ar to Regulatoram nav pieejama šāda veida informācija. Šādu informāciju var sniegt tikai paši dabasgāzes tirgotāji. Plašāk par tirgotājiem (un to kontaktinformāciju) — https://www.sprk.gov.lv/uploads/doc/Tirgotajikontaktinfo.pdf

10. Vai mājsaimniecības lietotājiem tiks piemērota soda nauda par tirgotāja maiņu?

Dabasgāzes tirdzniecības līgumos ir jānorāda līguma pirmstermiņa izbeigšanas kārtība. Izbeidzoties dabasgāzes tirdzniecības līgumam, lietotājam ir jāsamaksā līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu, ja tāda ir paredzēta dabasgāzes tirdzniecības līgumā, kā arī dabasgāzes tirdzniecības līgumā noteiktajā termiņā jāveic galīgo norēķinu par saņemto dabasgāzi, saņemtajiem sistēmas pakalpojumiem, citiem pakalpojumiem un jānodrošina sadales sistēmas operatoram piekļuvi dabasgāzes apgādes sistēmai gazificētajā objektā, attiecībā uz kuru tiek izbeigts dabasgāzes tirdzniecības līgums, dabasgāzes padeves pārtraukšanai.


11. Vai drīkst slēgt līgumu ar vairākiem dabasgāzes tirgotājiem, ja man pieder vairāki gazificēti objekti?

Atbilstoši 2017. gada 7. februārī pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumu Nr. 78 „Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 29.punktam lietotājs, kurš lieto dabasgāzi vairākos gazificētos objektos, var slēgt līgumu par dabasgāzes piegādi ar vienu vai vairākiem dabasgāzes tirgotājiem.

Novadu ziņas