Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Simtgades bērniem īpaša dāvana

Ikviens mazulis, kurš 2018. ga­dā dzims Neretas novadā, saņems īpašu dāvanu: simtgades piemiņas zīmi — sudraba vērdiņu.

Tā būs ozolkoka kastītē kopā ar Valsts prezidenta parakstītu personisku vēstuli mazulim un viņa ģimenei. Sumināt simtgades bērnus ir biedrības “Nigestes amatniecības nams” ideja, kurai atsaukusies arī Neretas novada pašvaldība. Biedrības vadītāja, māksliniece un rakstniece Inguna Roga-Saulīte stāsta, ka 2017. gada janvāra beigās devusies uz dzimtsarakstu nodaļu, lai reģistrētu savu trešo dēlu. “Dāvanā saņēmu brīnišķīgu grāmatu un dāvanu karti no bērnu preču veikala. Devos mājās, biju sajūsmināta par izrādīto godu, taču nepameta sajūta, ka dzīvība ir kaut kas vairāk par ikdienas ikdienišķo biezputru un apaviem. Domāju — kas būtu tas, ko es savam bērniņam būtu vēlējusies? Gribētu saņemt kaut ko paliekošu arī pēc nākamajiem simts. Vērtības, kas atgādina par piederību, valstiskumu, zemes smaržu, kas ir ozolā un sudraba vērdiņā,” stāsta Inguna Roga-Saulīte. Viņa teic, ka Mārcienā ir vieda 90 gadu veca kundze, kas viņai izstāstījusi, ka senie latvieši — latvji — katram bērniņam piedzimstot dāvājuši sudraba gabaliņu, kas nospodrināts balts. Tā vēlot jaundzimušajam tik gaišu dzīvi kā sudraba gabaliņš. Viņa vērsusies muzejā, lai vaicātu, vai tā ir tiesa vai leģenda. Muzeja ļaudis šo ziņu apstiprināja daļēji, bet dainu zinātāji teica tautasdziesmas vārdiem: “Liec, Laimiņa, baltu ziedu mazajā rociņās/, Lai ir balta tā dzīvīte, kura mums jādzīvo.” “Zieds ir ziedoklis — ziedojums, šajā gadījumā — balts sudraba vērdiņš, ko gribam ielikt mazajā rociņā, lai viņam dzīve ir gaiša, gaismas pilna,” teic biedrības vadītāja.

Projekta “Simtgades bērni” mērķis ir, lai katrs 2018. gadā dzimušais bērniņš saņemtu šo īpašo dāvanu komplektu, tomēr šim aicinājumam atsaukušās vien dažas pašvaldības — Aizkraukles reģionā tā ir tikai Neretas novada pašvaldība. Neretas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis teic, ka jaundzimušos novadā sveic katru gadu, bet simtgades bērnus gribējies sumināt īpaši. No diviem piedāvājumiem Neretas novada domes deputāti balsojot izvēlējās novada jaundzimušos sveikt ar Nigestes amatniecības nama izgatavoto sudraba piemiņas monētu, kas ievietota ozolkoka kastītē, un Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa parak­stītas personiskas apsveikuma vēstules bērniņam un viņa ģimenei. Svinīgi un tikai simtgades bērniem, teic A. Kviesis.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

20171021-1214-latvijai100.jpg


Novadu ziņas