Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strazds: bīstamais pesticīds DDT konstatēts Skrīveru pusē

Bīstamais pesticīds DDT jeb dusts konstatēts Skrīveru un Alūksnes pusē, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica ornitologs Māris Strazds.

Viņš ir pārliecināts, ka dusts padomju laikos tika aprakts daudzviet visā Latvijā, un lielāka problēma esot tā, ka vizuāli viņu nevar konstatēt - tam neesot ne raksturīgas smaržas, ne krāsas.

Putnu pētnieks skaidroja, ka, pētot melno stārķu neizšķīlušās olas, tiek pārbaudīta DDT klātbūtne. Pilnīgi visos gadījumos tas vanckaros tiek konstatēts. Sākotnēji tika uzskatīts, ka vecie putni to atnes no citām valstīm, piemēram no Āfrikas. Taču, turpinot pētījumus un pārbaudot kāda jauna, nomiruša putna aknas, tika konstatēts tik liels daudzums DDT klātbūtnes, ko šis putns nevarēja pārmantot no olas. Visbeidzot, Skrīveru pusē, kāda cita bojāgājuša jauna putna aknās tika konstatēts tik liels daudzums DDT noārdīšanās produktu, ka kļuva skaidrs, ka tas uzņemts ar barību - zivīm.

Speciālists skaidroja, ka, izvērtējot DDT sadalīšanās produktus, varot apgalvot, ka tas ir padomju laika depozīts. Neraugoties uz to, ka putnos dusta klātbūtne tika konstatēta Alūksnes pusē un netālu no Skrīveriem, viņaprāt, bīstamā ķimikālija tika noglabāta visā Latvijā.

Putniem šī viela ir bīstama, jo ietekmē kalcija vielmaiņu, kā rezultātā putni dēj olas ar plānāku čaumalu. DDT esot kancerogēna viela, kas ir aizliegta jau kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem. Taču to joprojām izmanto cīņai pret malāriju.

Strazds aicina iedzīvotājus, kuriem ir informācija par šī bīstamā pesticīda apglabāšanas vietām, informēt par to. Šobrīd neesot runa par grēkāžu meklēšanu, bet gan par to, lai šādas vietas atklātu un konstatētu cik lielā mērā, dusts var nokļūt dabā.

Ornitologs piebilda, ka pašlaik melno stārķu populācija Latvijā samazinās. Un vismaz astoņus, desmit gadus, tā turpinās samazināties.

Kā ziņots, pētot melno stārķu populāciju, atklāts, ka kaut kur Latvijā ir apglabāts bīstamais pesticīds DDT jeb dusts. Kā aģentūra LETA uzzināja Valsts vides dienestā (VVD), dienestam nav informācijas par to, ka kaut kur Latvijas teritorijā atrastos pesticīds DDT.

Skrīveru novadā