Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sunākstē atklāj pieminekli “Sibīrijas krusti”

Sunākstes pagastā atklāja Skotijā dzīvojušā latviešu izcelsmes tēlnieka un keramiķa Zigfrīda Sapieša veidoto pieminekli “Sibīrijas krusti”. Mākslinieks dzīvojis un mācījies Sunākstē, un viņa radinieki, kuri piedalījās pasākumā, atzina: “Tā ir kā viņa atgriešanās mājās!”

Izcilais un pasaules slavu guvušais tēlnieks un keramiķis Zigfrīds Sapietis (1924-2014) dzimis Sunākstē, kur dzīvojis un mācījies skolā.  Kara gados pārdzīvojis ieslodzījumu Salaspils nometnē, tad devies uz Dāniju un vēlāk līdz mūža nogalei dzīvojis Skotijā. Mākslinieks uzskatīja, ka viņam ir trīs dzimtenes – Latvija, Dānija un Skotija, bet viņa vēlēšanās bija, lai viņa darbi dzīvotu Latvijā.

Ievērojot mākslinieka gribu, viņa atraitne Paula Sapietis dāvināja Jaunjelgavas novada domei tēlnieka darbu “Sibīrijas krusti”, kas veltīts uz Sibīriju izsūtītajiem tautiešiem, kuri mājās neatgriezās. Mākslas darba atvešanu uz Latviju noorganizēja Latvijas goda konsuls Skotijā Džons Makgregors, sadarbojoties ar citām ieinteresētām iestādēm un personām. 

Pieminekļa atklāšanās Sunākstē piedalījās tuvi un tāli viesi: Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Apvienotajā Karalistē Baiba Braže, Latvijas Goda konsuls Skotijā Džons Makgregors, Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Eva Juhņēviča, Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Ivars Kaļķis, Pasaules latviešu mākslas centra Cēsīs pārstāvji, Zigfrīda Sapieša radinieki un daudzi citi bijušie un tagadējie sunākstieši. Arī tie cilvēki, kuri savulaik bijuši izsūtījumā.

Zigfrīda Sapieša māsīca Vija Graudone pēc pasākuma atzina: šī pieminekļa ierīkošana Sunākstē ir kā Zigfrīda Sapieša atgriešanās mājās. 


Novadu ziņas