Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Titulu “Aizkraukles novada Goda pilsonis” piešķir māksliniecēm Ingūnai Skujai un Melisai Bradenai

Aizkraukles novada pašvaldība 2015. gadā saņēmusi astoņus pieteikumus titula “Goda pilsonis” piešķiršanai. Aizkraukles novada dome nolēma goda nosaukumu “Aizkraukles novada Goda pilsonis” piešķirt zīmola “SkujaBraden” māksliniecēm Ingūnai Skujai un Melisai Bradenai.

Titula piešķiršanai abas mākslinieces izvirzīja Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs. Abas mākslinieces suminās pasākumā “Gada notikums”, kas notiks Aizkraukles dibināšanas 49. gadadienā Aizkraukles pilsētas kultūras namā 10. janvārī pulksten 14.

Aizkraukles pilsētas bibliotēka titula “Goda pilsonis” piešķiršanai izvirzīja dzejnieces Naulu Dzirkali un Veltu Aizupi, SIA “Aizkraukles slimnīca” valdes priekšsēdētāja Dzintra Krišjāne  ieteikusi funkcionālās diagnostikas māsu Jeļenu Krasiļņikovu un medicīnas māsu Melitu Strazdiņu, 32 Aizkraukles iedzīvotāji  — Aizkraukles pensionāru biedrības vadītāju Silviju Ozoliņu, 11 aizkrauklieši — metālmākslinieku  Antu Brimerbergu. Viņu kandidatūras izskatīs arī nākamgad, jo pašvaldības nolikums paredz goda titulu gadā piešķirt tikai vienai personai. Tā kā zīmols “SkujaBraden” ir nedalāms un darbus abas mākslinieces rada kopā, dome nolēma izņēmuma kārtā titulu piešķirt abām māksliniecēm.

Informācija par goda titula saņēmējām un pārējiem izvirzītajiem kandidātiem, kuru sagatavojuši kandidātu pieteicēji


Dzejniece Naula Dzirkale dzejoļus rakstīt sākusi septiņu gadu vecumā, pirmais publicētais dzejolis “Atmiņas” parādījās laikrakstā “Padomju Jaunatne” 1957. gadā. Dzejniece aktīvi darbojusies apvienībā “Daugavas dardedze”, Vidzemes literātu apvienībā, strādājusi laikrakstā “Komunisma Uzvara” un ir izdoti vairāki dzejoļu krājumi. Lielu daļu savas daiļrades veltījusi Aizkrauklei, tās cilvēkiem un dabas skaistumam. Daudzi Naulas dzejoļi ieguvuši otro mūžu dziesmās.


Dzejniece Velta Aizupe studējusi pedagoģiju Daugavpils universitātē un paralēli studijām parādījās viņas pirmie dzejoļi. Strādājusi par skolotāju, pieminekļu aizsardzības biedrībā, bet par savu īsteno aicinājumu uzskata žurnālistiku un darbu laikrakstā “Komunisma Uzvara” un Ogres rajona laikrakstā “Padomju Ceļš”. Velta Aizupe aizraujas ar filozofiju un viņai patīk rakstīt, meklējot savdabīgus izteiksmes veidus. Septiņdesmitajos gados aizsākās nopietna Veltas Aizupes literārā darbība — dzejoļi, pasakas, tēlojumi un miniatūras tika regulāri publicētas presē, tika izdoti dzejoļu krājumi. Daudzi dzejoļi veltīti Aizkrauklē pazīstamiem cilvēkiem, kā arī svarīgu vietu Veltas Aizupes daiļradē ieņem Aizkraukle un likteņupe Daugava.


Funkcionālās diagnostikas māsa Jeļena Krasiļņikova Aizkrauklē ieradās, sākoties HES būvniecībai un kopš 1963.gada strādā Aizkrauklē medicīnā. Šobrīd māsiņa strādā elektrokardiogrāfijas (EKG) kabinetā un agrāk ar portatīvo EKG aparātu bez kavēšanās veica savu darbu arī slimnīcas nodaļās jebkurā diennakts laikā. Vienmēr dzīvespriecīga un optimisma pilna, atbildīga un precīza, nesavtīgi veic savu darbu un vienmēr atrod uzmundrinājuma vārdus pacientiem.


Šķiet, ka Aizkrauklē un tuvākajā apkārtnē nav tādu cilvēku, kuri nepazītu medicīnas māsu Melitu Strazdiņu. Viņas pirmie septiņi darba gadi medicīnā (no 1962. līdz 1969. gadam) aizrit Jaunjelgavas slimnīcā. Vēlāk Aizkrauklē, kur 9 gadus nostrādājusi kā operāciju māsa, vairākus gadus bijusi operāciju bloka virsmāsa. Vēlāk zobārstniecības kabinetā, bet nu jau vairāk kā 30 gadu Melita Strazdiņa ir traumataloga un ortopēda medicīnas māsa. Visu mūžu gandrīz nenormēts darba laiks — naktīs, brīvdienās, svētkos. Māsiņai Melitai pats svarīgākai – palīdzēt slimniekam. Viņa veic savu samarieša darbu — palīdz visiem dzīves pabērniem, bieži bez atlīdzības dodas pārsiet slimniekus arī mājās, palīdz ar padomu, ārstniecības līdzekļiem, reizēm pat ar produktiem un naudu. Neskatoties uz savu grūto mūžu, vienmēr ir gatava palīdzēt citiem, veikt Dieva svētītu darbu — glābt cilvēkus un cilvēcību.


Titulam “Goda pilsonis” izvirzīta Aizkraukles pensionāru biedrības vadītāja Silvija Ozoliņa, kura savu darba mūžu pavadījusi, strādājot vadošos amatos banku sistēmā, taču pēdējos gados devusi lielu ieguldījumu Aizkraukles senioru sabiedriskās dzīves veidošanā un vadīšanā. Ozoliņas kundzes vadībā Aizkraukles pensionāru biedrība izveidojusi pieteikumus 8 projektiem, no kuriem 5 ir finansiāli atbalstīti. Senioru sabiedriskajām aktivitātēm iegūta datortehnika, trenažieri, sporta aprīkojums un tautas tērpi deju kolektīvam “Jautrās vecmāmiņas”. Silvija Ozoliņa — vienmēr atsaucīga un smaidīga redzama daudzos senioru kultūras un sporta pasākumos.


Metāldizainers un amatnieks Ants Brimerbergs, jauns un daudzsološs mākslinieks, kas pēc studiju beigšanas atgriezies dzimtajā pilsētā un veido skaistas, apbrīnojamas lietas no metāla. Viņa darbi jau aizceļojuši uz vairākām pasaules valstīm. Ants aktīvi iesaistās Aizkraukles sabiedriskajā dzīvē un kopā ar biedrību “Galaktika” ir izveidojis vairākus vides objektus Aizkraukles pilsētā.


Ingūna Skuja dzimusi Aizkrauklē, viņas vārds par Latvijas keramikas zīmolu kļuva deviņdesmitajos gados. Deviņdesmito gadu beigās viņa uzsāka sadarbību ar mākslinieci Melisu Bradenu no Kalifornijas. Jau vairāk kā 20 gadus kopā strādājot, ir pazīstamas visā pasaulē kā mākslinieces – keramiķes, zīmola “SkujaBraden” ekstravaganta un brīva radoša gara tandēms. Mākslā skartās tēmas ir sociāli un politiski mūsdienīgas.


Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā ir bijušas trīs izstādes. Pagājušā gada 26. jūnijā tika atklāta Ingūnas Skujas dzīves jubilejai veltīta izstāde “Mana jubileja”, lielformāta šķīvji ar Latvijā populāru personību portretiem, kas izraisīja lielu interesi sabiedrībā.


2015. gadā mākslinieces piedalījās starptautiskajā keramikas simpozijā Čančuņas pilsētā, Ķīnā. Mākslinieču darbi 2012.gadā tika eksponēti mežģīņu muzejā novada sadraudzības pilsētā Kiškunhalašā, Ungārijā. Porcelāna mākslas darbi reprezentēja Aizkraukles novadu. Mākslinieces ir saņēmušas keramikas aprindās augsti novērtēto Īrijas Galvejas nacionālās universitātes Keramikas Izglītības balvu, kuru ik gadu piešķir kādam no pasaulē slaveniem māksliniekiem.


Pērn ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu realizēti ar šo zīmolu saistītie trīs projekti: Ingūnas un Melisas darbu izstāžu sarīkošana 10 dažādās Latvijas vietās, tajā skaitā “Rotko centrā”, Rīgas biržā, galerijā “Bastejs”, Rīgas porcelāna muzejā un citur.


Latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melissas Bradenas zīmola “SkujaBraden” darbi atrodas daudzos pasaules muzejos un privātajās mākslas kolekcijās.


No 2014.gada Ingūna Skuja strādā Aizkraukles Mākslas skolā par pedagogu, ieguldot nozīmīgu darbu mūsu jauno mākslinieku izaugsmes procesā.


Novadu ziņas