Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vēstuli ar atzinumu par leģionāru slimību sagatavo Jelgavā, bet nosūta no Rīgas

Lai sekmīgi ārstētu leģionāru slimību, katra diena ir svarīga, atzīst Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Tomēr, lai Aizkraukles pašvaldību informētu par infekcijas perēkli, centrs izmantojis lēnāko saziņas veidu - vēstules sūtīšanu pa pastu. Ar to ir neapmierināts gan Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, gan veselības ministre Anda Čakša, kura uzdevusi mainīt sazināšanās kārtību.

Aizdomas par to, ka Aizkrauklē notikusi inficēšanās ar leģionāru slimību, radās 24.februārī. 28.februārī epidemiologi paņēma ūdens paraugus. Analīžu rezultāti, kas apstiprināja, ka ūdenī ir slimību izraisošā baktērija, kļuva zināmi 8.martā. Dienu vēlāk SPKC sagatavoja oficiālu vēstuli, lai pašvaldības iestādes informētu par analīžu rezultātiem. Pa pastu nosūtītā vēstule Aizkraukli sasniedza pirmdien, 13.martā.

“Staburags” uzzināja, ka vēstule ir sagatavota SPKC Zemgales reģionālajā centrā Jelgavā, bet, tā kā priekšniecība ir Rīgā un vajadzēja priekšniecības parakstu, tā pa pastu no Rīgas nosūtīta uz Aizkraukli. Tāda esot kārtība.

Leons Līdums uzskata, ka elektroniski parakstītu vēstuli varēja nosūtīt pa e - pastu, un tā būtu saņemta nekavējoties.

SPKC skaidro, ka par analīžu rezultātiem saslimušā bērna radiniece un nama apsaimniekotājs 9.martā ticis informēts telefoniski. Tomēr spēkā esošā kārtība paredz, ka oficiālu informāciju centrs pašvaldības iestādēm sniedz rakstiski, tikai nosūtot vēstuli pa pastu. Tā norāda SPKC Infekciju slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Anita Brila.

"Mums ir kārtība, ir rīcības algoritms. Tie, kas ir atbildīgi par šo situāciju, tiem arī jāveic visi pasākumi," norādīja Brila. "Tagad viņi var pieņemt lēmumu pārbaudīt ūdens paraugus visā Aizkraukles ūdens apgādes sistēmā un kopā ar siltuma un ūdens piegādātāju pieņemt lēmumu varbūt dezinficēt un skalot visu sistēmu," komentēja SPKC pārstāve.

Veselības ministre Čakša ir neapmierināta ar to, kā SPKC ir nodrošinājis saziņu ar Aizkraukles pašvaldību. Ja ir potenciāli draudi cilvēku veselībai, informācija ir jāsniedz operatīvāk, uzskata ministre. Tāpēc saziņas kārtība tiks mainīta.

"Ir medicīnā tas, ko mēs saucam par kritisko gadījumu paziņošanu. Tas ir arī pacientiem, un līdzīgi arī šajā situācijā - ja mēs zinām, ka rezultāts dod ietekmi uz cilvēku veselību, tam ir jātiek paziņotam ātrākā veidā," uzskata ministre. Viņa notikušo otrdien pārrunājusi ar SPKC vadītāju, jo uzskata, ka no šī gadījuma ir jāmācās, lai turpmāk nekas tāds neatkārtotos.

Aizkraukles novada pašvaldības vadība ir sašutusi par saziņu ar SPKC - telefonsarunā centrs apstiprinājis aizdomas par slimību, taču nekādas norādes, kā rīkoties tālāk, nav sniegtas. Tā vietā paziņots, ka informācija tiks nosūtīta ar “Latvijas pasta” starpniecību.

Informācija par analīžu rezultātiem saņemta tikai pirmdien. Nolemts ūdens temperatūru visā Aizkrauklē paaugstināt līdz 60 grādiem, turklāt mājā, kur konstatēta infekcija, turpmākajās dienās nakts laikā ūdeni uzkarsēt līdz pat 70 grādiem, kad baktērija izmirst trīs minūšu laikā. Šādas metodes noskaidrotas, informāciju meklējot internetā. Taču arī analīžu rezultāti pašvaldībai un apsaimniekotājam īpašu skaidrību, kā rīkoties, neesot ieviesuši.

Bīstamā baktērija sastopama ūdenī, un, baktēriju ieelpojot, piemēram, ūdens tvaiku vai sīku pilienu veidā, tā nokļūst plaušās un pāraug bīstamā slimībā, kuras simptomi atgādina gripu. Cilvēkiem nav pilnīgas informācijas, kā var inficēties ar bīstamo slimību, un, par spīti skaidrojumiem, viņi uzskata, ka ūdeni nedrīkst arī dzert.


Novadu ziņas