Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

VUGD, Latvenergo un meteorologi analizē palu situāciju Daugavā

Šodien, 10. martā, notika ikgadējā starpinstitūciju sanāksme, lai aktualizētu atbildīgo dienestu, institūciju un pašvaldību gatavību un rīcību pavasaru plūdu periodā Daugavas upes baseinā.

Vienota rīcība un visu iesaistīto institūciju koordinēta darbība palu periodā ir ļoti būtiska. Tādēļ  ik gadu Valsts Ugunsdrošības un glābšanas dienests (VUGD) nodrošina operatīvās informācijas apmaiņu un koordinētu savstarpējo rīcību palu laikā, garantējot efektīvu sadarbību, iedzīvotāju informēšanu un drošību Daugavas krastos un palu apdraudētajās zonās.

AS „Latvenergo” aktīvi piedalās un sadarbojas preventīvo pasākumu izstrādē vēl pirms palu perioda sākuma. Visu institūciju sadarbība, monitorējot situāciju upē augšpus Pļaviņu HES (PHES), ļauj pieņemt vienotu lēmumu rīcībai un nepieciešamības gadījumā nostrādāt ūdenslīmeni rezervuārā, kas ļauj tajā uzņemt lielu ūdens apjomu, un tādējādi pasargā apkārtējās teritorijas no applūšanas.

Andris Vīksna, Prognožu un klimata daļas vadītājs: “Šogad pali sākušies mēnesi ātrāk. Taču palu lielums vienmēr atkarīgs no rudens un ziemas laika apstākļiem. Pašlaik kopējais ūdens līmenis Daugavā palielinās, jo kūst ledus un sniegs, tāpat vēl jārēķinās, ka ūdens Daugavā ienāks arī no Baltkrievijas. Nākamās nedēļas laikā gaidāms silts laiks un hidroloģiskā prognoze liecina, ka Daugavā ūdens pietece var sasniegt maksimumu. Kopumā situācija nav tik kritiska kā citus gadus.”

Māris Kuņickis, AS “Latvenergo” ražošanas direktors: “Šajā naktī ir strauji sākusies ledus iziešana Daugavā pie Zeļķu tilta, tādēļ no rīta ir strauji pieaudzis ūdens līmenis Pļaviņu HES ūdenskrātuvē. Tādējādi esam veiksmīgi pirms tam sagatavojuši ūdenskrātuvi, tajā pazeminot ūdenslīmeni, un rezervuārā ir vieta lielas ūdens masas uzņemšanai. Visas Daugavas HES stacijas strādā ar pilnu jaudu un šodien hidroelektrostacijās saražoto elektroenerģiju eksportējam uz Skandināviju caur Lietuvas starpsavienojumu NordBalt. Šogad AS “Latvenergo” Daugavas HES kaskādē lielākā ūdens pietece tiek prognozēta marta otrajā pusē un aprīļa sākumā.
Esmu gandarīts par šīs dienas koordinācijas sanāksmes darbu un tajā pārrunātajiem jautājumiem. Sanāksmes tematika atspoguļo visu iesaistīto pušu paveikto un arī sniedz jaunu informāciju par tehnoloģijām un darbiem, kurus īsteno pašvaldības.”

Mārtiņš Baltmanis, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks: “Sanāksmē pārrunājām jautājumus par plūdu riskiem un visu iesaistīto pušu reaģēšanu krīzes situācijās. Veiksmīgai sadarbībai ir svarīgi veidot kopīgu datu sistēmu, kas ļauj apmainīties ar informāciju, lai uzlabotu civilās aizsardzības darbu. Vienmēr ir svarīgi sanāksmēs uzsvērt katras puses uzdevumus un tiesības palu laikā. Iesakām civilās aizsardzības komisijās novados veikt riska novērtēšanu, tādējādi jau savlaicīgi apzinot plūdu iespējamās sekas, nepieciešamos resursus un veicamos pasākumus.”

Līdz ar hidroelektrostaciju izbūvi uz Daugavas palu periodos ir radusies iespēja variēt ar  ūdens līmeni, plūdu laikā pēc VUGD rekomendācijām paceļot vai pazeminot ūdens līmeni.

Ik gadu notiek  darba grupas sanāksmes  starp VUGD, AS „Latvenergo”, Daugavai pieguļošo pašvaldību, Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem, lai aktualizētu savstarpējo sadarbību  pavasara plūdu periodā Daugavas upes baseinā.

Novadu ziņas