Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Recepti pasūta, stāvot rindā aptiekā

“Benu” aptiekas Aizkrauklē vadītāja Andžela Skudra stāsta, ka attiecībā uz e-veselības lietošanu izgaismojas dažas biežāk sastopamās problēmas. Viena no tām — cilvēki nav informēti vai negrib ievērot nosacījumu, ka, saņemot zāles ar e-recepti, jāuzrāda personu apliecinošs dokuments — pase vai personas identifikācijas karte un nevis autovadītāja, pensionāra, invaliditātes apliecība vai kas tamlīdzīgs. Otra aizķeršanās ir gadījumos, kad zāles pērk kāds radinieks, tuvinieks, nevis pats zāļu lietotājs. Šajā gadījumā svarīgi zināt receptes identifikācijas numuru. Tas ir redzams e-veselības portālā. To var izdrukāt pacients vai arī viņa ģimenes ārsts. Aptiekāram nav tiesību apskatīt klientu profilu e-veselības sistēmā. Daudz neskaidrību, pareizāk sakot, tumša bilde e-veselība ir daudziem gados vecākiem cilvēkiem. Viņi jautā aptiekāram, cik zāļu, kādas ir izrakstītas, cik daudz vēl atlikušas. Viņiem no papīra formāta pāriet uz elektronisko vidi ir gandrīz nereāli. Arvien retāki ir gadījumi, kad e-veselības sistēma kļūst lēna vai vispār pārstāj darboties. Andžela Skudra nenoliedz, ka, lietojot e-receptes, ir vairāki ieguvumi. Vispirms nav jācenšas izburtot ārsta dažkārt grūti salasāmā rokrakstā uzrakstīto. Otrkārt — tiem pacientiem, kuriem kādas no zālēm jālieto regulāri, pietiek ar zvanu ģimenes ārstam, un viņš sistēmā izraksta jaunu recepti. Atkrīt fiziskais ārsta apmeklējums, gaidīšana rindā, un pacients nav piesaistīts kādai noteiktai vietai, jo e-recepte atverama jebkurā aptiekā Latvijā. Ir gadījumi, kad aptiekas klients, esot aptiekā, sazvana ārstu, palūdz izrakstīt zāles un pēc mirkļa e-recepte jau ir sistēmā.

***
Sakarā ar personāla izmaiņām Nacionālā veselības dienesta (NVD) komentārs būs sagatavots tuvākajā laikā. NVD pārstāve, sazinoties ar “Staburagu”, solīja tuvākajā laikā rast atbildes uz jautājumiem par e-veselības sistēmas ieviešanas gaitu, plānotajiem ieguvumiem, kā arī komunikāciju starp e-veseliba.lv darbiniekiem un komercstruktūrām.

Publikācija sagatavota ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

"Staburaga" projektu raksti