Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pērn “topā” bija līdakas

Noslēdzies “Staburaga” konkurss par pamatīgāko zivi 2009. gadā. Aizvadītajā gadā labi ķērušās līdakas — konkursam pieteiktas septiņas zaļsvārces, sešas —  svarā virs deviņiem kilogramiem.

Kā jau ierasts, lai noskaidrotu uzvarētāju, konkursam pieteikto zivju svaru salīdzinājām ar attiecīgās sugas Latvijas rekordzivs svaru. Tā loma ieguvējs, kura guvums rekordam bija vistuvāk vai to pārsniedza, arī uzvarēja.

Pietrūkst 500 gramu

Šīgada konkursā visveiksmīgākais izrādījās koknesietis Ivars Marcinkevičs, kurš Kāla ezerā izvilka 1,59 kilogramus smagu asari.

Marcinkeviča kungs stāsta, ka tik lielu strīpaini viņš noķēris pirmo reizi.

— Lielais asaris pieķērās 28. februāra rītā. Auklas galā bija dzeltena fosforizējoša mormiška, bet uz āķa — liels odu kāpuru pušķis. Kampiens bija zibenīgs, un pagāja ilgāks laiks, līdz asari izdevās izcelt virs ledus. Trīs reizes ļāvu viņam papeldēt dziļumā, lai nepārrautu auklu, — atceras Ivars Marcinkevičs.

Lielākās noraujas

Otrajā vietā ar 4,5 kilogramus smagu meža vimbu — daudzesietis Jānis Dadzītis.

Lielā zivs izvilkta Daugavā pie Pļaviņām. Lietā likts amerikāņu spinings “Laris”, pītā 0,16 mm aukla “Infinity”, spole “Shimano 400”, par ēsmu izmantota gumijas zivtiņa. Jānis stāsta, ka pieķērušās arī nedaudz lielākas, pat virs pieciem kilogramiem,  bet tās jau apēstas, un daudzas “piecirstās”  norāvušās.  Viena bijusi pat tāda, ka āķi atlieca uz otru pusi.

Āliņģī roku labāk nebāzt!

Bruno Neija no Aizkraukles pagasta ar 11 kilogramu smagu līdaku ir trešajā vietā.

— Makšķerēju Lobes ezerā. Biju iekārtojies kādā līcītī pie niedru saliņas. Ledus —  aptuveni 30 centimetru biezs, — saka Bruno Neija. — Lielā līdaka pieķērās ap pusdiviem dienā. Vispirms no āliņģa izvilku prāvu zāļu kušķi. Bāzu roku ūdenī, lai zivi satvertu. Taču, kad sataustīju milzīgo muguru, roku nekavējoties izvilku — bija bail, ka līdaka iekodīs. Pievilku zivi vēl tuvāk un aizkabināju gafu aiz spuras. Tikai tad līdakas galvu izdevās ievilkt āliņģī. Zivs bija metru un trīs centimetrus gara.

Pieķeras “desmitniece”

Piektdienā, turklāt vēl 13. datumā, Andris Āriņš no Bebriem noķēra desmit kilogramu smagu līdaku. Viņš ieguvis ceturto vietu.

— Vietu, kur Lobes ezerā labi ķeras līdakas, biju nolūkojis jau iepriekš, — atklāj veiksmīgais makšķernieks. — Pirmā cope bija ap deviņiem, taču auklas galā nebija nekā. Ap desmitiem ūdas karodziņš pacēlās vēlreiz. Piecirtu un auklu nedaudz pavilku. Šķita, ka auklas galā ir neliela zivs. Pavilku stiprāk. Tad arī līdaka sasparojās un ūdenī sacēla pamatīgu jandāliņu. Viņu tik tikko varēju noturēt! Palīgā atsteidzās divi pļaviņieši, kuri makšķerēja turpat netālu. Beidzot zivi pievilku pie āliņģa. Nācās novilkt virsjaku un atrotīt piedurkni, lai ar gafu aizkabinātu lielo lomu. Taču ar vienu āķi viņu no ūdens izcelt nevarēju. Viens no pļaviņiešiem aizdeva savu un tikai tad ar pūlēm izdevās izcelt zivi virs ledus. Līdaka bija 10,03 kilogramus smaga un metru un septiņus centimetrus gara.

Tīkliņš par mazu

Piektajā vietā — jaunjelgavietis Antons Ambrozis. Viņam izdevās noķert 9,9 kilogramus smagu un 1,12 metru garu līdaku.

Zaļsvārce izvilkta Daugavā pie Jaunjelgavas ar 0,3 milimetru auklu un gumijas vizuli.

— Sajutu, it kā kaut kas aizķeras, nedaudz uzspiedu, bet pie laivas klāt nevarēju dabūt. Divreiz vedu ap laivu, nedaudz nokausēju, un pēc piecām minūtēm līdaka bija laivā. Tīkliņš gan izrādījās par mazu, ielīda tikai puse zivs, nācās celt ar rokām, — stāsta Antons Ambrozis.

Loms dēla augumā

Koknesietim Aigaram Ošiņam Lobes ezerā izdevies noķert 9,89 kilogramus smagu līdaku. Viņš noslēdz veiksmīgāko sešnieku.  

Pārvedot lomu mājās, izrādījās, ka līdaka ir viņa dēla Daniela augumā.

— Tanī dienā bija lieliska cope, — atceras Ošiņa kungs. — Lielā zivs ēsmu iekāroja pašā pusdienlaikā. Pēc nelielas cīņas līdaku pievilku pie āliņģa, taču tas bija par šauru, lai plēsoņu izvilktu. Labi, ka tuvumā bija paziņa, kurš pieturēja auklu, kamēr blakus izurbu vēl vienu caurumu. Tikai tad līdaku izdevās izraut kā korķi no vīna pudeles.

Ar pirmo sešu vietu ieguvējiem sazināsimies personīgi un aicināsim uz redakciju saņemt balvas — makšķerēšanai un tūrismam noderīgas lietas.

Arī 2010. gadā “Staburags” turpina tradīciju un izsludina konkursu par 2010. gada pamatīgāko zivi. Tai jābūt noķertai ar spiningu vai makšķeri, vēstulei jāpievieno īss notikuma apraksts un zivs fotogrāfija, kurā ar lomu jābūt redzamam arī pašam makšķerniekam un laikraksta “Staburags” eksemplāram. Ne asakas!

Cope