Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atstāj pirmo zīdaini 1

Pagājuši četri mēneši, kopš Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā atklāja pirmo “Baby box” — vietu, kur anonīmi atstāt jaundzimušos. Tulkojumā no angļu valodas tā ir “bērnu kaste”, bet valodnieki to rosina saukt par glābējsilīti.

Krimināli nesodīs  
Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija izskatīja arī tādus variantus kā “bārabērna šūpulītis”, “lullīte”, “dzīvības silīte” un “glābtuvīte”, bet “glābējsilīte” tai šķiet visveiksmīgākais variants. Lietuvieši izvēlējušies nosaukumu “dzīvības logs”.
Pirmajos trijos mēnešos Rīgā nebija atstāts neviens jaundzimušais, bet pirms Ziemassvētkiem kāda māte glābējsilītē ielika savu dažas dienas veco puisīti.
Galvenais glābējsilītes uzdevums ir palīdzēt mātei rast risinājumu kritiskā brīdī, tāpēc līdzās ir arī Krīzes grūtniecības centra diennakts tālruņa numurs, lai mātei vēl pēdējā brīdī dotu iespēju pārdomāt un lūgt psiholoģisku vai praktisku palīdzību. Ieliekot bērnu kastē, durvis aizveras, un no ārpuses tās vairs nevar atvērt, bet slimnīcā atskan trauksmes zvans. Jaundzimušo paņem un veic medicīniskās pārbaudes. Pēc tam slimnīca sazinās ar Vidzemes priekšpilsētas bāriņtiesu, lai bērnu ievietotu
bērnunamā un atrastu viņam vecākus. Kad sākts adopcijas process, mazuli vairs nevar atgūt.
Ja bērnu atstāj glābējsilītē, māti nevar krimināli sodīt, kā tas notiktu, ja mazuli pamestu uz ielas. Šādas “Baby box” ir arī Lietuvā, Vācijā, Čehijā, Ungārijā, Itālijā, Japānā un citās valstīs.
Sāk ziedojumu vākšanu  
Latvijā izgāztuvēs pirms pāris gadiem atrada vairākus mirušus zīdaiņus. Latvijā nav statistikas, cik bieži atkritumos, liftos un kāpņutelpās atrasti vecāku pamesti dzīvi jaundzimušie. Pēc Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes datiem, nedzīvus jaundzimušos atrod vidēji reizi pusgadā. Ārā pamestam zīdainim ķermeņa straujas atdzišanas dēļ liktenīgas var būt pat minūtes, īpaši ziemā.
Sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu sākta ziedojumu vākšana, lai glābējsilītes izveidotu arī Latvijas reģionos.  
Aizkrauklē bērnus pamet reti
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Rezeberga: “Valstis, kurām ir diezgan laba pieredze, atzinušas: gadījumos, kad sievietes izmisuma dēļ vēlas atbrīvoties no bērna, “Baby box” ir humānākais veids.”
Aizkraukles slimnīcas bērnu nodaļas vadītāja Janīna Pauriņa: “Rīgas “Baby box” izveidošanu vērtēju atzinīgi — labāk lai bērns nonāk cilvēcīgos apstākļos un pēc tam nokļūst ģimenē, nevis viņu atrod kāpņutelpā vai atkritumu konteinerā. Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, iespējams, pamesto bērnu skaits varētu pieaugt. Aizkrauklē tādu vietu nevajadzētu, jo mums vairs nav dzemdību nodaļas, un tādu gadījumu ir maz. Agrāk, kad bija dzemdību nodaļa, mātes no bērna atteicās reti.”  
Aizkraukles poliklīnikas ginekoloģe Vija Bruzgule: “Arī es domāju, ka Aizkrauklē “Baby box” nevajag. Desmit gadu laikā manā praksē bijis tikai viens gadījums, kad māte atteicās no bērna. Sievietes tagad plāno savu grūtniecību, un bērns ģimenē ir gaidīts. Tomēr vairākas reizes mēnesī sievietēm veic abortu. Ja būtu “Baby box”, iespējams, būtu arī mazāk abortu, taču, no otras puses, šāda iespēja veicinātu bezatbildību.”

Viedokļi
— Vai Aizkrauklē vajadzētu glābējsilīti?

Aigars Skopāns
Koknesē:
— Aizkraukles reģions nav tik liels, lai pēc tās būtu vajadzība, tomēr, ja mirušus bērnus atrod atkritumu konteineros, labāk lai Aizkrauklē ir legāla vieta, kur jaundzimušos atstāt. Pats par tādiem gadījumiem tuvākajā apkārtnē neesmu dzirdējis. Par atteikšanos no bērna slimnīcā gan ir dzirdēts. Tas ir labi, ka Rīgā ir “Baby box”, bet par to vajadzētu vairāk informēt, lai ikviena jaunā māmiņa zinātu par tādu iespēju.

Raimonds Baltiņš
no Klintaines:
— Man nepatīk, ka lietojam nosaukumu angļu valodā. Lietuvieši mums aizsteigušies priekšā, šādu vietu nosaucot par “dzīvības logu”. Tas ir āķīgs jautājums. No vienas puses, ir labi, ja bērnu var atstāt jaunās māmiņas vai ģimenes, kuras nav ne psiholoģiski, ne materiāli stabilas. Taču tas varētu veicināt bezatbildību, neizsargājoties no grūtniecības, tādēļ Aizkrauklē tādu vietu nevajadzētu. Vai tad ir sliktāk, ja māte legāli bērnu atstāj dzemdību namā?


Uzziņa
Romas pāvests Inocents III (1161. — 1216.), pastaigājoties gar Tibras upes krastu, ieraudzīja krastā izskalotus grozus ar mirušiem jaundzimušajiem, tādēļ lika pie baznīcām, klosteriem un slimnīcām izveidot īpašas vietas, kur mātes varēja atstāt bērnus.

Komentāri 1

Veselība