Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gripa “auj kājas”

Pēc Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” informācijas, šajā sezonā apstiprināti jau 43 gripas saslimšanas gadījumi, no tiem 2. un 3. janvārī — 29. Vai strauji tuvojas gripas epidēmija un vai ar gripu slimo arī Aizkraukles reģionā?

Aizkrauklē viens slimnieks
Infektoloģijas centra sabiedrisko attiecību speciāliste Velta Puriņa “Staburagam” stāsta, ka centra laboratorijā saņem respiratoros paraugus no ārstniecības iestādēm visā Latvijā. Tos centram parasti nosūta pēc ģimenes ārstu norādījuma. Janvārī veikti vairāki simti izmeklējumu, daudziem pacientiem ir dažādas akūtas elpceļu un citas saslimšanas, un pēdējā laikā arvien vairāk konstatē arī saslimšanu ar gripu.
Aizkraukles medicīnas centra laboratorijas vadītāja Ilze Kukule informē, ka janvārī  Infektoloģijas centra laboratorijai gripas vīrusa noteikšanai nav nosūtīts neviens paraugs.
“Pagājušajā nedēļā man bija viens gripas slimnieks un līdz šim arī vienīgais — pazīmes pilnībā atbilda šīs saslimšanas simptomiem, tādēļ analīžu paraugus Infektoloģijas centram nesūtīju,” stāsta Aizkraukles ģimenes ārste Sandra Siliņa. “Parasti sūtu tad, ja nav pārliecības par saslimšanu ar gripu. Citiem pacientiem janvārī ir bijušas akūtas elpceļu saslimšanas. Daļa manu pacientu pret gripu ir jau vakcinējušies. Iesaku visiem pašiem sevi sargāt — uzturā lietot daudz augļu un dārzeņu, kuros ir C vitamīns, piemēram, burkānus, dzērvenes, upenes, ingveru, sīpolus, ķiplokus. Bet, ja ir paaugstināta temperatūra, noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta.”
“Šosezon, par laimi, man vēl nav bijis neviena gripas pacienta,” saka ģimenes ārste Anita Urbanoviča Aizkrauklē. “Pacientiem lielākoties ir akūtas elpceļu infekcijas ar iesnām un klepu. Infektoloģijas centram paraugus esmu sūtījusi tikai smagos saslimšanas gadījumos.”
“Janvārī neviena gripas slimnie­ka vēl nav bijis. Ar akūtām elpceļu saslimšanām cilvēki janvārī slimo vairāk nekā vasarā, tomēr ne vairāk kā decembrī,” saka ģimenes ārste Dace Grauda Bebros. Arī ģimenes ārstes Ineses Lejnieces praksē Pļaviņās gripa šosezon nav konstatēta.
Bieži jāmazgā rokas
Vai par gripas pārbaudēm ir jāmaksā? Infektoloģijas centra virusoloģijas nodaļas vadītāja Natālija Zemjatina “Staburagam” skaidro, ka pagaidām nav jāmaksā — pārbaudes veic par valsts piešķirto naudu. Tomēr pārbaudes pieprasījumam ir jābūt pamatotam un pareizi noformētam. Analīzes veic vienas dienas laikā.
Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra komunikāciju nodaļas vadītāja Laura Ševčenko stāsta, ka tiek organizēts arī monitorings, kurā iesaista konkrētas ārstniecības iestādes, ģimenes ārstus, skolas un bērnudārzus.
Infektoloģijas centra galvenā ār­ste Baiba Rozentāle gripas uzliesmojumu prognozē pēc trijām, četrām nedēļām. Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu, bieži jāmazgā rokas un jāizvairās no nevajadzīgas pieskaršanās acīm, degunam vai mutei. Baiba Rozentāle uzsver, ka laika apstākļi gripas cirkulācijai ir labvēlīgi un paralēli gripas vīrusam pašlaik aktīvi cirkulē arī citi augšējo elpceļu vīrusi, kuri izraisa gripai līdzīgus simptomus.
Līdz epidēmijai vēl tālu
Pagājušajā gadā gripa visvairāk bija izplatīta Jelgavā, Rīgā un Jūrmalā. Martā  Jelgavā gripas intensitāte sasniedza 254 saslimušos uz 100 000 iedzīvotāju. Tā kā  epidēmiskais slieksnis ir 100 saslimušo uz 100 000 iedzīvotāju, Infektoloģijas centrs toreiz paziņoja par gripas epidēmijas sākumu. Bet pašlaik līdz epidēmijai vēl tālu.

Veselība