Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ik gadu ap 500 bērnu meklē palīdzību augšanas problēmu dēļ

20. septembrī jau otro gadu arī Latvijā tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena (International Children`s  Growth  Awareness Day).

Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tam, cik svarīgi ir sekot līdzi bērna auguma un svara attiecībai, veicot regulāras pārbaudes. Kā arī atgādināt, ka zīdaiņi līdz viena gada vecumam ir jāsver un jāmēra katru mēnesi. Bērni līdz 4 gadu vecumam jāsver un jāmēra vismaz reizi 6 mēnešos, veselam bērnam pēc 4 gadu vecuma auguma un svara mērījumi jāveic vismaz reizi gadā.
 
Bērna attīstību un augšanu regulē gan iedzimtība, gan apkārtējā un emocionālā vide, fiziskā un psihiskā veselība, uztura kvalitāte, gan arī hormonālās sistēmas darbība. Maza auguma problēmu dēļ Latvijā ik gadu mediķu palīdzību meklē vairāk nekā 500 bērnu vecāku; aptuveni 20 bērniem laika gaitā tiek konstatēti augšanas traucējumi.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte–Krišāne norāda, ka bērna attīstību un augšanu visos vecumos ietekmē augšanas hormons, kas atstāj iespaidu ne vien uz bērna ārieni, bet ietekmē vielmaiņas procesus organismā, kā arī veic nozīmīgas funkcijas kaulu augšanas procesā. Ja augšanas hormons izdalās nepietiekami, bērna augums būs ievērojami mazāks nekā citiem bērniem attiecīgajā vecumā, savukārt, ja hormons izdalās pastiprināti, bērns izaugs lielāks par saviem vienaudžiem. Protams, ne vienmēr mazs augums bērnam nozīmē to, ka viņam ir veselības problēmas. Arī gēni nosaka gan bērna garumu, gan svaru, taču gadās, ka vecāki par iespējamajām problēmām aizdomājas tikai tad, ja, piemēram, meitenei pusaudžu vecumā nesākas mēnešreizes. Lai pārliecinātos, ka bērns tiešām ir vesels, vajadzētu veikt regulāras pamata pārbaudes, jo arī augšanas problēmu veiksmīgas risināšanas pamatā būtiska loma ir agrīnai diagnostikai.

Lai pievērstu Latvijas sabiedrības uzmanību pareizas bērnu augšanas jautājumiem,  23. un 24. septembrī Rīgas Zooloģiskā dārza Bērnu laukumā (ja līs lietus, tad Žirafu mājā) norisināsies pasākums visai ģimenei “Audz liels, stiprs un vesels”. Tā ietvaros no plkst. 12.00 līdz 16.00 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas medmāsas svērs un mērīs bērnus, lai vecāki pārliecinātos par sava bērna auguma un svara atbilstību bērna vecumam.

Pasākuma ietvaros izmērīt savu garumu un nosvērties varēs bērni, sākot no  zīdaiņa vecuma līdz pat 11 līdz 13 gadu vecumam, kas ir pēdējā robeža, lai varētu novērst bērnu augšanas problēmas, ja tādas tiek konstatētas. Tāpat pasākumā ikvienam būs iespēja konsultēties ar augšanas speciālistiem un saņemt informatīvus materiālus, kā arī vienreizlietojamos tetovējumus.

Pasākumu “Audz liels, stiprs un vesels” organizē Latvijas Pediatru asociācija, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un portāls www.esaugu.lv, kurā pieejama visaptveroša informācija par bērna augšanu un iespējamiem augšanas traucējumiem, tostarp augšanas kalkulators, ar kura palīdzību var noskaidrot, vai bērns aug atbilstoši vecumam. Vietnē  www.esaugu.lv iespējams uzzināt arī par bērnam piemērotu un augšanu veicinošu uzturu, par veselīgu miegu un tā lielo lomu augšanas hormona izdalē un par citiem svarīgiem priekšnosacījumiem, lai bērns augtu veselīgi.


Veselība