Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jau tagad aicina vakcinēties pret ērču encefalītu

No šā gada Latvijā vairs nebūs pieejams pretērču imūnglobulīns, kuru cilvēkam ievada pēc ērces koduma, tāpēc Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti iedzīvotājus jau tagad aicina uzsākt vakcināciju pret ērču encefalītu.

Kā informē LIC, vislabāk vakcinēties ir laika posmā no janvāra līdz martam, kad ērces vēl nav aktīvas, lai aprīlī līdz ar ērču aktivitātes sākšanos būtu iegūta imunitāte.

Arī šogad tiek turpināta bērnu līdz 18 gadiem valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu endēmiskajos pagastos jeb pagastos ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kuros dzīvojošajiem bērniem ir vislielākais inficēšanās risks.

Tāpat no šī gada valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Citu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcināciju organizē ģimenes ārsti.

LIC skaidro, ka cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

Jau ziņots, ka 2009.gada ērču sezonā no LIC pārbaudītajām ērcēm 6,75% bija inficētas ar ērču encefalītu, liecina LIC apkopotā informācija.

LIC pārbaudīja 5907 ērces, no kurām 399 kukaiņi uzrādīja inficētību. Salīdzinājumam, 2008.gada sezonā ērču inficētības procents bija 4,3%.

Jau ziņots, ka ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām.

Veselība