Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Negaidītie ciemiņi – utis 1

Pedikuloze jeb utis var piemeklēt jebkuru cilvēku, tomēr bērnudārzniekiem vai sākumskolas audzēkņiem utis ir visbiežāk. Tieši bērni vecumā no 3 līdz 10 gadiem bieži pulcējas mazākos vai lielākos kolektīvos, kā arī rotaļas un darbība parasti notiek ļoti ciešā saskarē citam ar citu, kas veicina utu pārvietošanos no galvas uz galvu.

Kas ir utis?
Galvas utis jeb Pediculus humanus capitis ir bālgani asinssūcēji parazīti, 2-4 mm gari kukaiņi bez spārniem. Utīm ir sešas labi attīstītas tvērējkājas, kas spēj ļoti cieši aptvert un pieķerties matam. Šī parazīta galvenā atrašanās vieta ir cilvēka mati, bet, intensīvi vairojoties, tās izplatās arī citā ķermeņa augšdaļas apmatojumā - uzacīs, skropstās, bārdā u.c. Galvas utis barojas ar asinīm. Tās dzīves ilgums ir nepilns mēnesis un šajā laikā mātīte var radīt vairāk nekā 100 oliņu bāli sudrabotā krāsā, kuras dēvē arī par gnīdām. Utu mātīte oliņas ar speciālu sekrētu ļoti cieši piestiprina mata stiebram, tuvu pie galvas ādas. Oliņu attīstība ilgst aptuveni nedēļu, pēc nedēļas izšķiļas jaunās utis jeb nimfas, kas izaug vidēji 2 -3 nedēļu laikā. Utis un gnīdas vislabāk konstatēt matos tuvu galvas ādai, vietās, kur mati visbiezākie, jo utis vairās no gaismas.
Pazīmes, kas raksturo pedikulozi
Bērni bieži vien nesūdzas par utīm, tāpēc ir grūti pamanīt pedikulozes sākumu. Parasti sūdzības ir par galvas ādas niezi, un tad jau matos ir gan utis, gan nimfas, kuras arī nav viegli pamanīt, jo tās pa sausiem matiem pārvietojas ar ātrumu 23 cm minūtē. Tomēr, ir pazīmes, kas liecina par utu esamību:
Pastāvīga un spēcīga galvas un kakla mugurējās daļas ādas nieze;
Sakasījumi aiz ausīm no ādas apsārtuma līdz pat uztūkumam un ādas sabiezējumam ar ūdeņainiem izdalījumiem;
Mazi, balti plankumi, kas ir oliņas vai gnīdas pie mata saknes, tās ir grūti atdalīt – „blaugznas, kuras nekrīt ārā”;
Redzami paši parazīti – galvas utis.
Ko darīt? Kā atbrīvoties no utīm?
Senā pagātnē utis tika uzskatītas par gandrīz vai neizbēgamu lietu, un tās pārņēma savā varā visas galvas. Ārstēšanai no utīm ieteica galvas ādu ierīvēt ar siļķu vai anšovu sālīšanā izmantojamo sālsūdeni, petroleju vai arī matu un ķermeņa apmatojuma noskūšanu. Mūsdienās tik radikālus līdzekļus vairs neizmanto un atbrīvoties no utīm kļuvis daudz vieglāk, ātrāk un veselīgāk! Plašāk www.pedikuloze.lv.
Līdz šim galvas utu ārstēšanai galvenokārt tika lietoti medikamenti, kas, bojājot utu nervu sistēmu, tās nogalina. Taču laika gaitā utis ir kļuvušas stiprākas un viltīgākas - medikamenti, kuri vēl pārdesmit gadus atpakaļ palīdzēja, mūsdienās vairs nav pietiekoši efektīvi.
Ir pieejami dažādi speciāli šampūni, losjoni, krēmi un ziedes, kas paredzēti utu iznīcināšanai, taču lielākoties ar vienu lietošanas reizi ir par maz pilnīgai utu iznīcināšanai, jo bieži vien tie neiznīcina gnīdas un šo līdzekļu iedarbība uz cilvēka galvas ādu ir neviennozīmīga...
Pieaugošā utu imunitāte, zemā efektivitāte un dažu produktu iespējamā toksiskā iedarbība uz cilvēkiem ir likusi zinātniekiem meklēt jaunus un cilvēkiem draudzīgus risinājumus cīņai ar galvas utīm. Šobrīd ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā ir ienācis principiāli jauns utu apkarošanas līdzeklis – Nyda, kas iznīcina visas utu formas jau ar pirmo lietošanas reizi!  Tātad pietiek matus apstrādāt  tikai vienu reizi, lai pilnībā atbrīvotos no pedikulozes.
Nyda aktīvā viela ir dimetikons - silikoneļļa. Matos iesmidzinātā eļļa iekļūst gan uts, gan gnīdas elpošanas sistēmā un tās nosmok, tādējādi Nyda nogalina visas utu formas - gnīdas, jaunās utis un pieaugušās utis. Nyda ir cilvēkam labi panesams un drošs līdzeklis pret utīm, jo nesatur kaitīgos insekticīdus.
Praktiski padomi, kā rīkoties, lai atbrīvotos no utīm -http://pedikuloze.lv/n6uanded_lv.html

Komentāri 1

Veselība