Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ar čeku loteriju pret ēnu ekonomiku

Kad pirmo reizi izlasīju, ka valdība steidzamības kārtībā virza likumprojektu par čeku loterijas rīkošanu un sola katru nedēļu no valsts budžeta līdzekļiem desmit laimīgajiem 200 eiro lielu laimestu un reizi mēnesī vienu 3000 eiro lielu laimestu, domāju,  tas ir aprīļa joks. Izrādās, mūsu valdība šādā atraktīvā veidā nolēmusi cīnīties ar ēnu ekonomiku valstī. Sak, aicinot iedzīvotājus piedalīties loterijā, viņi būs ieinteresēti pieprasīt tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem čekus, savukārt tie uzrādīt oficiālus ienākumus un maksāt nodokļus. Saistībā ar šo pasākumu tirdzniecībā gaidāms ievērojams uzplaukums un valsts kasē varētu ieplūst papildus trīs miljoni eiro. Ja likumu pieņems galīgajā lasījumā un visi plānotie starptautiskie iepirkumi notiks bez aizķeršanās, kas gan, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi ar miljonu vērtajiem iepirkumiem, ir maz ticams, loterija varētu sākt darboties nakamā gada vasarā un turpināties 2020. gadā.

Organizēt šo pasākumu uzticēts Valsts ieņēmumu dienestam, bet, lai to īstenotu, jāizstrādā atbil­stoša programma, kas jāuztur, un jāmaksā alga daudziem darbiniekiem, kas būs iesaistīti loterijas organizēšanā. Zinātāji jau paspējuši aprēķināt, cik tas varētu izmaksāt. Zinot mūsu valsts birokrātisko līmeni un mērogu, noteikti būs jānodibina kāda jauna aģentūra, jāizveido kāda valde vai padome un noteikti jāparedz prēmijas ierēdņiem par labu darbu. Un beigās sausais atlikums no tā visa varētu būt apaļa nulle.

Varbūt esmu pārāk skeptiska un šādai čeku loterijai tiešām ir nopietns ekonomiskais pamatojums, taču, zinot reālo situāciju mazo pakalpojumu sniedzēju jomā, kas gadiem darbojušies pelēkajā zonā, neticu, ka tas veicinās visu ienākumu legalizēšanu un nodokļu nomaksu. Pieļauju, ka veikalos un kafejnīcās cilvēki, kas līdz šim čeku atstāja pie kases, turpmāk to paņems un arī reģistrēs elektroniskajā sistēmā vai mobilajā lietotnē, kādu plānots izveidot. Taču, lai situāciju mainītu tādās jomās kā, piemēram, autoservisa pakalpojumi vai skaistumkopšana, jānotiek kaut kam daudz radikālākam kā čeku loterija. Varbūt es maldos un šis tiešām darbosies, jo cilvēki ir diezgan azartiski, un kuram gan negribētos laimēt kaut 200 eiro? Taču kopumā man tas viss liekas diezgan absurdi.
Lietuvā šādu pasākumu sāka īstenot pagājušajā gadā. Pirmajā izlozes nedēļā loterijai reģistrēti aptuveni 40 tūkstošu čeku. Mēneša laikā loterijai reģistrēti 222 tūkstoši čeku. Kāds pienesums no tā valsts budžetam — secināt vēl pāragri.

Viedokļi/Komentāri