Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Briest jaunas “precības”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi projektu, kas paredz ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem izveidot 16 apriņķus. Līdz gada beigām ministrijai jāpabeidz konsultācijas ar pašvaldībām par šo ieceri, bet līdz 2017. gada martam jāiesniedz grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, tajā nosakot sadarbības teritorijas. Patiesībā jau tas ir valstiskās izdzīvošanas jautājums, bet galvenais — kā to realizēs?

Pēc “Dienas” rīcībā esošiem neoficiāliem datiem, Aizkraukles reģions varētu būt sapluinīts pa vairākiem apriņķiem — “precībām” mums tuvākie būs Jēkabpils, Bauskas un Ogres apriņķi. 

Taču pēc agrākās pieredzes māc arī šaubas, vai nebūs tāpat kā ar iepriekšējo reformu un atkal neatdursimies kā pret mietu: kopš valsts neatkarības atjaunošanas sāktā un ilgi mocītā teritoriālā reforma pirms septiņiem gadiem noslēdzās ar izveidotiem 109 novadiem un deviņām republikas pilsētām. Tās mērķis bija visnotaļ daudzsološs —  pieaugs iedzīvotāju skaits, pašvaldības varēs apgūt Eiropas Savienības (ES) doto atbalstu un piesaistīt investorus, attīstīsies vietējā līmeņa demokrātija. Bet kādi rezultāti? Divas trešdaļas pašvaldību savas funkcijas nemaz nespēj izpildīt bez turīgāko vietvaru dotācijām. Turklāt  pēc reformas secināts, ka ceļi kļuvuši neizbraucamāki, autobusi kursē retāk un bezdarbs daudzviet palielinās. No reformas lielākās ieguvējas ir lielās pašvaldības. 
VARAM piedāvājums gan varētu raisīt plašas diskusijas, jo šobrīd Latvijā ir 30 reģionālo attīstības centru, tātad gandrīz puse no tiem neiegūs apriņķa centra statusu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Gerhards šo piedāvājumu pagaidām atteicies komentēt, jo vispirms vēlas ar plānu iepazīstināt koalīcijas partnerus un pašvaldības. Šo konsultāciju gaitā plānu varētu koriģēt un mainīt arī apriņķu skaitu. “Ministrija apzinās, ka priekšvēlēšanu laiks var atstāt iespaidu uz šo diskusiju, taču risinājums jāmeklē, lai neciestu mazāko novadu iedzīvotāji,” tā parlamentārais sekretārs Eglītis. Vai cerīgie vārdi realizēsies dzīvē jeb atkal pēc pāris gadiem konstatēsim — tā bija kļūda?! Bet galvenais taču ir cilvēks.

Viedokļi