Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cietumu maina pret bērniem

Laba ziņa daudzbērnu ģimenēm, jo nākamajā gadā paredzēts pabalstiem papildus novirzīt 28 miljonus eiro, bet no 2019. gada vēl nedaudz vairāk. Par to ar savu ultimātu parūpējusies apvienība “Visu Latvijai”-”Tēvzemei un brīvībai”/LNNK, kā arī lēmums atlikt Liepājas cietuma būvniecību... Acīmredzot, ģimenes un bērni tomēr ir Latvijas prioritāte.

Tīri matemātiski rēķinot, ģimenei par trijiem bērniem pabalsts būs dubultā ar “astīti”  — 140 eiro, un tas nozīmē, ka maciņa papildinājumu vismaz varēs pamanīt. Par dažiem eiro ieguvēji būs arī viena un divu bērniņu vecāki. Saka jau, ka naudā nav ne laimes, ne problēmu risinājuma, jo sakārtotā vidē arī nekādu pabalstu nevajadzētu. Tagad tas ir ielāps ģimenes budžetā un valdības mēģinājums glābt kritisko demogrāfisko situāciju valstī. Šajā jautājumā var piekrist gan idejas virzītājiem un atbalstītājiem, gan tās kritizētājiem. Labklājības ministrs Jānis Reirs ir pavisam skarbs, atzīstot, ka Latvijā vispār neesot pareiza pieeja demogrāfisko jautājumu risināšanai. Tā esot politikas veidošana, bet, ja gribam reālu demogrāfijas politiku,  jāpiesaista zinātnieki, nevis jādarbojas pašdarbnieku pulciņā.

Vismaz līdzšinējās aptaujas apliecina, ka ne jau pabalsti vai dažādas atlaides ir iemesls trešajam un nākamajiem bērniem ģimenē. Tas vairāk ir vecāku stabilitātes izjūtas vai pārliecības dēļ. Protams, bez naudas neiztikt, un katrs atbalsts ir labs. Tomēr izrādās, ka kritiskākais punkts valstī ir ģimenes ar vienu bērnu, kādas Latvijā ir 70 procentu. Tāpēc svarīgāk ir veidot otrā nevis trešā bērna politiku. Arī demogrāfs Pēteris Zvidriņš atzinis, ka, zinātniski vērtējot, paaudžu nomaiņai nepieciešams, lai vidēji vienai sievietei mūža laikā dzimtu 2,15 bērni, līdz ar to uzsvars uz daudzbērnu ģimenēm nav tik efektīvs tieši demogrāfijas veicināšanai.

No malas raugoties, nešķiet, ka mums bērnu dzimtu mazāk, un būtu jāveic kaut kādi pasākumi, lai būtu vairāk. Mēs esam, bet tikai kaut kur izkaisīti pasaulē, un skumji, kad redzi — atkal kāda ģimene ar visiem bērniem pamet Latviju. Iespējams uz neatgriešanos. Viņiem nevajag demogrāfijas atbalsta programmu, bet valsts ekonomisko stabilitāti. Tāpēc strauji iedzīvotāju skaita ziņā sarūkošajai Latvijai svarīgs ir katrs bērns, un gribas, lai neatkarīgi no to skaita, visi varētu justies un dzīvot labi. Šodien dzimušais bērns ir pelnītājs un nodokļu maksātājs nākotnē, bet viņi jāprot te noturēt. Kopumā pabalsta palielināšana ir laba lieta, tikai tai gan naudas vēl nav, un pagaidām tas ir kārtējais populisms. Tā kā šobrīd ģimenes vēl nevar droši skatīties nākotnē, jo nav zināms, kādus lēmumus pieņems līdz gada beigām.

Viedokļi