Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eiropas milzis sācis klibot

Būt vai nebūt? Šis hamletiskais jautājums īpaši aktuāls bija piektdien, kad noritēja smagas sarunas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderiem par Lielbritānijas premjerministra Deivida Kemerona pieprasītajām bloka reformām.

“Eiropas Savienība ir izdarījusi visu, lai Lielbritānija paliktu ES,” tā vakardienas raidījumā “Rīta Panorāma” sarunas vērtēja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš.

Vienošanās paredz iespēju septiņus gadus ierobežot sociālos pabalstus viesstrādniekiem no citām ES dalībvalstīm. Panākta arī vienošanās par bērnu pabalstu ierobežošanu gadījumos, ja viesstrādnieku atvases dzīvo citā valstī. Uz personām, kuras pabalstus saņem jau šobrīd, ierobežojumus varēs attiecināt no 2020. gada, bet jaunajiem pabalstu pieprasītājiem šie ierobežojumi tiks piemēroti, līdzko spēkā stāsies attiecīgs Lielbritānijas likums. Apvienotā Karaliste izcīnījusi arī tiesības īstenot ārkārtas pasākumus Londonas finanšu sektora aizsardzībai.

Lielbritānijai ir piedāvāti labi apstākļi, lai tikai tā paliktu savienībā. Lielbritānijai ir ekskluzīvs statuss, taču esot jāņem vērā, ka pēdējos 100 gados briti esot glābuši Eiropu un mēs visi esam viņiem drusku parādā — skaidroja Kariņš. Nākot pretim viņu vajadzībām, šis parāds daļēji tiek atdots, teica politiķis.

Taču uzvaras fanfarām gan vēl par agru skanēt. Galīgo atbildi  ES uz britu “Būt vai nebūt?” saņems vasaras saulgriežos, kad notiks referendums par Lielbritānijas turpmāko dalību ES.  Kariņš cer, ka tie cilvēki, kuri no Latvijas ir ieradušies Lielbritānijā un ieguvuši pavalstniecību, balsos par palikšanu ES. Droši vien viņš daudz nekļūdās, jo tik ar ES svētību vairāk nekā 100 tūkstošu tur rada patvērumu. Taču viņu balsis jau būs tikai piliens jūrā.
 
Londonas mērs Boriss Džonsons gan domā citādi — viņš svētdien paziņoja, ka pirms jūnijā gaidāmā referenduma atbalstīs balsojumu par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

“Nevajadzētu jaukt Eiropas brīnumus un brīvdienas Eiropā, un fantastiskos ēdienus un draudzību (..) ar politisko projektu, kas ir turpinājies desmitgades,” tik daiļrunīgs savā nostājā bija Džonsons.

Sarunas un gaidāmais referendums Lielbritānijā tikai parāda, ka Eiropas milža māla kājas kļuvušas nestabilas un tas sācis klibot.

Viedokļi