Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Esam teroristu paradīze 1

Beidzot Satiksmes ministrija atģidusies, ka mobilo tehnoloģiju iespējas kopš to ieviešanas valstī atstātas novārtā. Ministrija iecerējusi priekšapmaksas sarunu karšu lietotāju obligātu identifikāciju. Šāds punkts iekļauts ēnu ekonomikas apkarošanas plānā, atbildīgajām iestādēm cerot šādi vieglāk un ātrāk identificēt negodprātīgas personas.

Līdz šim sabiedrībai bīstami subjekti var netraucēti anonīmi kārtot savus netīros darījumus, dažādi garīgi slimie var katru nedēļu zvanīt, draudot par Rīgā dzelzceļa stacijā novietotu spridzekli. Līdz ar to Latvija šobrīd ir paradīze zemes virsū teroristiem, jo jebkurš ar pāris eiro kabatā var iegādāties priekšapmaksas zvanu karti un zvanīt.

Atceros, kā pirms pāris gadiem, kādu laiku dzīvojot Lielbritānijā, gāju uz lielveikalu pēc telefona numura cerībā, ka man to iedos tāpat kā Latvijā — pie lielveikala kases kopā ar maizi un pienu. Kur nu! Jāaizpilda garas anketas, jāmaksā lielas summas, un par līgumu ar mobilo operatoru pat nebija runas. Ja Lielbritānijā nav atvērts bankas konts, ja nedzīvo ilgāk par sešiem mēnešiem, mobilo sakaru tirgū esi kā zem lupas un maksā pēc pilnas programmas.

Turpretī iecere tādu sistēmu ieviest Latvijā vēl tiek izskatīta tikai kā ideja. Pat vēl sliktāk — daži mobilo sakaru operatori tajā saskata sarežģītu reģistrācijas procesu, liekus izdevumus. Savukārt Satiksmes ministrija šādu ieceri argumentē vien ar ēnu ekonomikas apkarošanu. Arī par to ministrijai paldies.

Kā raksta portāls LSM, pat Krievijā, kur pēc mūsu stereotipiem it visā valda bardaks, priekšapmaksas kartes var iegādāties speciāli tam paredzētās vietās, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Latvijā atbildīgās puses jau tagad saka, ka jaunā sistēma atšķirsies no Krievijas prakses. Mūsu valsts lielākā mobilo sakaru operatora pārstāvji reģistrāciju redz internetā. Acīmredzot šis ir ienesīgs biznesa produkts, lai no tā atteiktos pilnībā vai priekšapmaksas karšu iegādi sakārtotu mūsdienu prasībām atbilstošu, jo pretējā gadījumā to pircēju un lietotāju skaits strauji saruktu.

Internetā, pārlapojot pie ziņas par Satiksmes ministrijas ieceri pievienotos anonīmos komentārus, daļas iedzīvotāju viedokļi ir klaji pretēji, bet patiesībā parāda iecerēto pārmaiņu nepieciešamību. Anonīmie ir satraukti par “jaukšanos” privātajās darīšanās un prognozē, ka Latvijā drīz vien būs līdzīgi kā Ziemeļkorejā, kur kontrolē katra valsts iedzīvotāja soli. Liels atbalsts ir komentāriem ar pārspīlētu ideju, arī satiekoties ielās, savā starpā nepazīstami vispirms viens otram uzrāda pasi. Vai neviens no šiem “gudrajiem” ne reizi nav izbaudījis nepatīkamo situāciju, kad anonīmā zvana par centrālajā stacijā novietotu bumbu dēļ, vilciens ceļā uz Rīgu apstājas, piemēram, pieturā “Šķirotava” un uz Rīgas centru visi pasažieri “kuļas”, kā katrs māk?

Komentāri 1

Grobinas Mentene

Par Lielbritaniju nav taianiba. Visadas as Lyca mobile, Lebara un tamlidzigas kartes var jebkura mazaja veikalina nopirkt bez nekadiem dokumentiem vai anketu pildisanam un zvanit kam gribas. Pie tam, lielaka dala valstu uz 112 (vai to analogiem) var tacu sazvanit ari no telefona, kura nekad aim karte nav bijusi ielikta. Vai ari no tad, kas uz ielas atrasts, bet ir bez sim kartes.

pirms gada, 2016.10.11 11:10

Viedokļi