Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Galvenais, lai valoda ir dzīva!

Tradicionāli noslēgušies 2018. gada vārda, nevārda, spārnotā teiciena un savārstījuma meklējumi, izkristalizējot arī vērtīgus latviskus jaunvārdus, un daļu no tiem, iespējams, ar laiku iekļausim arī savā vārdu krājumā.

2018. gada vārds “zibmaksājums” ir ļoti praktisks, šķiet, jau “iedzīvojies” latviešu valodā, savukārt valodnieki priecājas par vārda lielāko valodniecisko labumu, jo no tā varēs rasties vēl citi noderīgi vārdi — “zibpārdošana” “melnās piektdienas” vietā, “zibsanāksme”, “zibgalerija” “pop-up galerijas” vietā. Pieteikumos bija vēl daudz labu vārdu — ar “pietīkot” norādīt savu patiku internetā, jo “laikot” var tikai kurpes un apģērbu. “Lakstīgs” atvasināts no darbības vārda “lakstīties”, “lakstoties”, atrasts senās vārdnīcās, bet skan latviskāk nekā “koķets”, “seksīgs”, “foršs”, “kruts” un “kūls”. Par gada nevārdu kļuvis “influenceris”, kas ievazāts no angļu valodas, par spārnoto teicienu — “Izkāp no telefona!”, ko visbiežāk lieto vecāki, aizrādot bērniem  bērniem. Gada savārstījums — “Darīsim visu, lai radītu valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt!”.

Viens no akcijas žūrijas pārstāvjiem, jaunu terminu meklētājs un skaidrotājs Aldis Lauzis teic, ka angļu valodas ietekme uz tagadējo latviešu valodas lietotāju ieradumiem sintaktiski jau kļūst tik kaitīga, ka var runāt par veselu anomāliju epidēmiju: “Rakstītāji neviļus un pavisam aplami atdarina angļu valodā obligāto teikuma locekļu secību. Tāda “angliska domāšana” neļauj izteikt to, ko latviskā teksta rakstītājs īstenībā ir gribējis vēstīt, bet lasītājs nevar viegli un skaidri saprast, kāds ir konteksts un kura ir jaunā paustā informācija.” Viņš uzsver, ka jauni jēdzieni nemitīgā straumē parādās gan eksaktajās, gan humanitārajās nozarēs, taču jaunus terminus labi veidot var tikai tie, kuri ir iemācījušies latviešu valodas likumus un ievingrinājušies tikt galā ar tiem praksē: “Dažkārt tomēr izdodas vienoties par tādu terminu lietošanu, kas ir gan latviski, gan arī pareizi parāda jauno parādību būtību. Piemēram, “jaunuzņēmums” ir īpašs un pašlaik aktuāls jaunu uzņēmumu paveids.”

Skaidrs, ka ikvienas, arī latviešu, valodas attīstībai ir svarīgi, lai tā pilnveidotos, lai rastos jauni vārdi un termini, bet, lai valoda būtu dzīva, mums tie ir jālieto, jārunā un jāizmanto. Vai aizvadītā gada labākie atradumi papildinās latviešu valodu un “iedzīvosies”, to rādīs laiks. Manuprāt, vārdu “bezgaršīgs”, “negaršīgs” vietā lietot “lēsans” nav grūti, arī “blenderi” dēvēt par “traikšķi” ir iespējams, un  “konservēšanu” piedāvā aizvietot ar “aizglabāt”. Man visvairāk patika atradums — vārdu burvīgi un brīnišķīgi savienojums “burvišķīgi”. Tas varētu lieliski papildināt  valodas krājumu, paužot pozitīvas emocijas un ļaujot latviešu valodai dzīvot!

Redakcijas sleja